Poród w wodzie jednak najlepszy? Eksperci sprawdzili jego zalety, wśród nich - mniej nacięć krocza

2022-07-07 13:40

Poród w wodzie zmniejsza liczę interwencji i komplikacji w trakcie i po porodzie w porównaniu ze standardową opieką okołoporodową. Przekłada się także na wyższy poziom satysfakcji rodzących mam – podało właśnie czasopismo medyczne BMJ Open.

Naukowcy wskazują korzyści z porodu w wodzie: mniej nacięć krocza i większa satysfakcja rodzących
Autor: Getty images Naukowcy wskazują korzyści z porodu w wodzie: mniej nacięć krocza i większa satysfakcja rodzących

Poród w wodzie polega na tym, że ciężarna by się zrelaksować i złagodzić ból, w trakcie akcji porodowej korzysta z basenu porodowego. Na czas samego porodu może wyjść z basenu, by noworodek przyszedł na świat poza środowiskiem wodnym, ale może także w nim pozostać – wtedy dziecko przychodzi na świat w wodzie, zaczynając oddychać po wyjęciu go na powierzchnię.

Czasopismo medyczne BMJ Open opublikowało właśnie wyniki badań na temat korzyści, jakie daje poród w wodzie zarówno mamie jak i nowo narodzonemu dziecku. Naukowcy porównali zakres interwencji medycznych wymaganych podczas porodu standardowego (bez korzystania z basenu porodowego) z interwencjami, które miały miejsce w trakcie porodów w wodzie. Swoje wioski oparli na analizie 36 różnych badań przeprowadzonych w latach 2000-2021 z udziałem 157 546 rodzących.

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Poród w wodzie a zakres interwencji medycznych

Badacze porównali zakres interwencji okołoporodowych po stronie rodzącej jak i noworodka zastosowanych w trakcie porodów standardowych jak i tych w wodzie. W przypadku mam były to: poród indukowany,sztuczne przerwanie wód (amniotomia), stymulacja porodu (augmentacja), ciągłe monitorowanie płodu, używanie opioidów (silne środki przeciwbólowe), znieczulenie zewnątrzoponowe, cesarskie cięcie,zablokowane ramię (dystocja),rozerwanie lub nacięcie krocza, krwotok po urodzeniu, ręczne usuwanie łożyska, infekcja, stan zadowolenia matki. Po stronie noworodka sprawdzano zaś: punkty w skali Apgar, resuscytację, szybki płytki oddech, niewydolność oddechową, przyjęcie na intensywną terapię, śmierć, infekcję, oderwanie pępowiny, karmienie piersią.

Analiza zbiorczych danych z wszystkich 36 badań, wykazała, że poród w wodzie, niezależnie od tego, czy kobieta rodziła w basenie, czy poza nim, „ma wyraźne korzyści dla mam”. W porównaniu ze standardową opieką poród w wodzie znacznie ograniczył stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, podawanie opioidów, nacięcie krocza, a także ból i obfite krwawienia po porodzie.

Mniej nacięć krocza dzięki porodom w wodzie

Okazuje się także, że zanurzenie w wodzie może także znacznie ograniczyć ilość procedur nacięcia krocza. Rodzące mają szansę uniknąć tego nieprzyjemnego zabiegu, który nie tylko zwiększa ból poporodowy, powoduje niepokój, ale także może negatywnie wpłynąć na doświadczenie poporodowe kobiety. Nienaruszone przy porodzie krocze zwykle przekłada się na wyższy poziom zadowolenia kobiet z porodu.

Naturalna metoda uśmierzania bólu

Badacze podkreślili także fakt, że zanurzenie w wodzie podczas porodu jest także skuteczną metodą zmniejszenia bólu przy wydawaniu dziecka na świat. Znacznie ogranicza się przy tym farmakologiczne metody uśmierzania bólu.

Więcej przypadków zerwania pępowiny

Jak podkreślają naukowcy podczas porodów w wodzie odnotowano więcej przypadków zerwania pępowiny, ale wskaźnik ten nadal był niski: 4,3/1000 urodzeń w wodzie w porównaniu z 1,3/1000 urodzeń przy standardowej opiece. Naukowcy sugerują, że może to być związane z ciągnięciem pępowiny, gdy noworodek jest wyciągany z wody.

Tyle samo cesarskich cięć

Co warto podkreślić - badania nie wykazały różnicy w częstości cesarskich cięć. Ich odsetek był podobny zarówno w przypadku porodów standardowych, jak i tych w wodzie.

Przeczytaj: Poród w wodzie: Jak wygląda i czym się różni od porodu naturalnego?