Aby płód się rozwijał, potrzebuje odżywiania, które zapewnia mu łożysko. Zastanawiałaś się, co dzieje się ze składnikami odżywczymi, które malec przyswaja w ten sposób? Czy dziecko robi kupkę w łonie mamy, czy siusia? Wyjaśniamy, jak działa ten mechanizm i czy dziecko załatwia się w macicy.
Spis treści
- Jak odżywia się dziecko w okresie życia płodowego?
- Czy dzieci siusiają w łonie matki?
- Czy płód robi kupkę w macicy?
- Kiedy malec robi pierwszą kupkę?
Jak odżywia się dziecko w okresie życia płodowego?
Nowoczesna medycyna pozwala nam zgłębiać tajemnice życia płodowego. Dlatego pewne informacje o rozwoju dziecka w brzuchu mamy są dla nas już oczywiste. Na przykład to, że dziecko jest odżywiane za pośrednictwem łożyska, które jest łącznikiem między jego organizmem a organizmem mamy.
Wiemy też, że dziecko od ok. 20. tygodnia ciąży połyka płyn owodniowy, który pomaga mu w przyswajaniu i wymianie substancji odżywczych.
Czy to oznacza, że dziecko w łonie mamy załatwia się, czyli robi siusiu i kupkę, aby wydalić produkty przemiany materii?
Czy dzieci siusiają w łonie matki?
Badania i obserwacje płodu pokazują, że dziecko siusia do macicy. Malec zaczyna produkować mocz między 13. a 16. tygodniem ciąży, kiedy jego w pełni uformowane nerki zaczynają pracować. Czym dziecko siusia? Głównie płynem owodniowym, który połyka i trawi (znajdują się w nim tłuszcze, witaminy, hormony itd), a następnie wydala przez układ moczowy.
Ale warto wiedzieć, że dziecko część wód połyka, a trochę wchłania do oskrzeli i płuc. W ten sposób trenuje oddychanie, które będzie mu niezbędne do życia po narodzinach.
Czytaj również: Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?
Tak reaguje płód, gdy mama płacze. Zobacz, jak dziecko w brzuchu odczuwa emocje kobiety
Czy płód robi kupkę w macicy?
Tak zwana "dwójka" nie występuje u dzieci w łonie mamy. Okazuje się, że dziecko nie robi kupki przez cały okres swojego rozwoju w macicy. Składniki odżywcze, które otrzymuje przez łożysko nie są metabolizowane w taki sposób, aby wytworzyć kał.
Substancje dostarczane przez łożysko są przyswajane, przemieniane w produkty przemiany materii i oddawane tą samą drogą.
Kiedy malec robi pierwszą kupkę?
Pierwsza kupka dziecka to smółka, wydalana zaraz po porodzie. Smółka to ciemnozielono-czarny stolec, który wygląda rzeczywiście jak smoła, i który jest produkowany w jelitach na krótko przed przyjściem na świat dziecka. W skład smółki wchodzą wody płodowe, maź płodowa i złuszczony nabłonek.
Zdarza się jednak, że dziecko oddaje smółkę w łonie mamy, tuż przed urodzeniem - dotyczy to często ciąż przenoszonych. Nie jest to dobry objaw, bo zwiastuje komplikacje. Wydalanie smółki do macicy oznacza, że miesza się ona z wodami płodowymi – mówimy wówczas o zielonych wodach.
Jeśli dziecko połknie zanieczyszczony smółką płyn, dochodzi do zespołu aspiracji smółki. To poważna dolegliwość: może spowodować zablokowanie dróg oddechowych noworodka, a nawet doprowadzić do zapalenia płuc.
Dlaczego przypadki przedwczesnego oddania smółki w ogóle się zdarzają? Powodem jest często problem z łożyskiem lub pępowiną, możliwe w ostatnich dniach ciąży (zespół aspiracji smółki występuje najczęściej u dzieci rodzonych między 37. a 42. tygodniem), które prowadza do przerw w dostawie tlenu i stresu, który powoduje wydalenie smółki.