Jak często niemowlę robi kupkę? Ile razy na dzień noworodek powinien się wypróżniać?

2013-06-26 15:23 lek. Anna Jaworska
niemowlak przewijanie
Autor: thinkstockphotos.com

Jak często niemowlę powinno robić kupkę? To zależy od wieku i sposobu karmienia. Noworodek karmiony piersią może robić nawet 10 kupek na dzień. Gdy niemowlę jest starsze i zmienia się rodzaj pokarmu, stopniowo liczba kupek maleje. Zmienia się także konstystencja kupki niemowlaka. Od kiedy należy mówić o zaparciu u niemowląt?

Posłuchaj, ile razy na dzień noworodek powinien robić kupę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jak często powinien robić kupkę noworodek?

To zależy głównie od tego, jak noworodek jest karmiony. Noworodki karmione piersią robią zwykle więcej kupek na dzień niż noworodki karmione mlekiem modyfikowanym. Dzieje się tak dlatego, że mleko matki jest lepiej przyswajalne przez organizm dziecka niż mleko modyfikowane. W pierwszych dniach życia noworodek karmiony piersią potrafi robić kupę nawet 10 razy na dzień. Noworodek karmiony sztucznie wypróżnia się rzadziej, zazwyczaj ok. 4 razy dziennie.

Nie przegap: Noworodek w domu - 19 porad dla mamy >>

Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO

 

Ile kupek dziennie powinno robić niemowlę?

Około trzeciego miesiąca życia następuje u niemowlęcia gwałtowny skok w dojrzewaniu układu pokarmowego. Objawia się to nie tylko zmianą częstotliwości kupek, lecz także szybkim wzrostem zapotrzebowania na jedzenie. Malec częściej domaga się piersi, dłużej ssie, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zjadają większe porcje.

Często rodzice w tym samym czasie, gdy następuje zmiana częstotliwości kupki, zauważają z niepokojem, że dziecko zaczyna się obficie ślinić. Wydaje im się, że niemowlę już ząbkuje. Tymczasem to właśnie skutek dojrzewania systemu trawiennego, którego elementem są także ślinianki. Problem pojawia się, gdy dziecko wyraźnie cierpi, ma twarde kupki lub napięty brzuszek. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Niemowlę nie robi kupki codziennie...

Chcoć niemowlaki z reguły robią kilka kupek na dzień, zdarzają się sytuację, że kilkutygodniowe dziecko wypróżnia się raz na kilka dni. Jeśli kupka niemowlaka jest miękka i nie przypomina kozich bobków, a dziecko jest pogodne, chętnie zjada, przybiera na wadze i ma miękki brzuch, to nie ma mowy o zaparciu.

Dowiedz się: Co na zaparcia niemowlaka >>

Polecamy wideo: Co warto wiedzieć o kupce niemowlaka do 6 miesiąca życia

Nasz ekspert odpowiada na pytania związane z zaparciami u niemowlaków w okresie przed rozszerzaniem diety.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE