Jak często niemowlę robi kupkę? Ile razy na dzień noworodek powinien się wypróżniać?

2022-01-05 11:59

Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Noworodek karmiony piersią może robić nawet 10 kupek na dzień. Gdy niemowlę jest starsze i zmienia się rodzaj pokarmu, stopniowo liczba kupek maleje. Zmienia się także konsystencja kupki niemowlaka.

niemowlę pielucha
Autor: Getty Images Jak często niemowlę robi kupę?

Jak często niemowlę powinno robić kupkę? To zależy od wieku i sposobu karmienia. Czasami zdrowe dziecko może nie załatwiać się kilka dni, ale zdarza się też, że robi po kilka kupek na dobę. Zobacz, jak powinien wyglądać rytm wypróżnień niemowlęcia i od kiedy należy mówić o zaparciu u niemowląt?

Spis treści

  1. Jak często powinien robić kupkę noworodek?
  2. Ile kupek dziennie powinno robić niemowlę?
  3. Co, gdy niemowlę nie robi kupki codziennie?
Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Jak często powinien robić kupkę noworodek?

To zależy głównie od tego, jak noworodek jest karmiony. Noworodki karmione piersią robią zwykle więcej kupek na dzień niż noworodki karmione mlekiem modyfikowanym. Dzieje się tak dlatego, że mleko matki jest lepiej przyswajalne przez organizm dziecka niż mleko modyfikowane.

W pierwszych dniach życia noworodek karmiony piersią potrafi robić kupę nawet 10 razy na dzień. Noworodek karmiony sztucznie wypróżnia się rzadziej, zazwyczaj ok. 4 razy dziennie.

Nie przegap: Kupka niemowlaka: zielona, żółta, czarna. O czym świadczy kolor kupki dziecka?

Rzadka kupka niemowlaka: przyczyny biegunki u niemowlaka

Zobacz galerię kupek niemowlaka

Ile kupek dziennie powinno robić niemowlę?

Około trzeciego miesiąca życia następuje u niemowlęcia gwałtowny skok w dojrzewaniu układu pokarmowego. Objawia się to nie tylko zmianą częstotliwości kupek, lecz także szybkim wzrostem zapotrzebowania na jedzenie. Malec częściej domaga się piersi, dłużej ssie, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zjadają większe porcje.

Często rodzice w tym samym czasie, gdy następuje zmiana częstotliwości kupki, zauważają z niepokojem, że dziecko zaczyna się obficie ślinić. Wydaje im się, że niemowlę już ząbkuje. Tymczasem to właśnie skutek dojrzewania systemu trawiennego, którego elementem są także ślinianki.

Problem pojawia się, gdy dziecko wyraźnie cierpi, ma twarde kupki lub napięty brzuszek. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Co, gdy niemowlę nie robi kupki codziennie?

Choć niemowlaki z reguły robią kilka kupek na dzień, zdarzają się sytuację, że kilkutygodniowe dziecko wypróżnia się raz na kilka dni. Jeśli kupka niemowlaka jest miękka i nie przypomina kozich bobków, a dziecko jest pogodne, chętnie zjada, przybiera na wadze i ma miękki brzuch, to nie ma mowy o zaparciu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza