Oba owocowe terminy opisują zmiany, jakie zachodzą w mózgu płodu, gdy dochodzi do rozszczepu kręgosłupa. „Wprowadzenie tak zwanych „objawów owocowych” spowodowało przełom w diagnostyce rozszczepu kręgosłupa w okresie prenatalnym” – zauważa ginekolog.
Dlaczego to takie istotne? „Otóż prenatalna diagnoza rozszczepu kręgosłupa zmienia postępowanie w ciąży, włącznie z szerokimi możliwościami leczenia jeszcze przed narodzinami” – podkreśla ekspert.
Przeczytaj: Zabiegi w łonie matki - kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu
Jak wyglądają „objawy owocowe” na USG?
Cytryna i banan, które jadamy na co dzień, mają wiele wspólnego z diagnostyką prenatalną podkreśla Michał Lipa. Stwierdzenie „objawu cytryny” i „objawu banana” potwierdza diagnozę rozszczepu kręgosłupa u płodu.
„Ze względu na sekwencję wydarzeń w rozszczepie kręgosłupa polegającej na nieprawidłowym krążeniu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wklinowaniu struktur tylnego dołu czaszki z uciskiem w podstawę czaszki główka płodu swoim kształtem zaczyna przypominać cytrynę (lemon sign), a móżdżek odpowiadający za mowę czy równowagę przybiera kształt banana (banana sign). Z reguły dopiero stwierdzenie tych objawów prowadzi do diagnozy rozszczepu kręgosłupa” – wyjaśnia.
Do posta lekarz dołączył zdjęcia i filmy, które prezentują oba objawy.
„Objawy owocowe” zwykle widoczne są na USG na przełomie pierwszej i drugiej połowy ciąży (zwykle tzw. USG połówkowym).
Planujesz ciążę? Pamiętaj o profilaktyce kwasem foliowym
Poruszając temat „owocowych objawów” Michał Lipa podkreślił, że wprowadzenie ich przyczyniło się do zwiększenia świadomości o tym, jak ważna jest profilaktyka folianami wśród kobiet planujących ciążę.
„Gdybym zapytał o „charakterystyczne cechy w budowie ośrodkowego układu nerwowego w przypadku rozszczepu kręgosłupa” to pewnie większość osób odpowiedziałaby: „co Ty, nie jestem lekarzem, to za trudne”. Natomiast, gdy pytamy o objawy „cytryny” i „banana” to okazuje się, że już gdzieś zaczyna dzwonić” – pisze.
Niedobór folianów w organizmie może być przyczyną wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Wielokrotnie udowodniono, że suplementacja diety kobiet starających się o ciążę oraz w okresie ciąży kwasem foliowym (czyli witaminą B9) zapobiega powstawaniu u dziecka wad cewy nerwowej. Zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 proc.
Wady cewy nerwowej to bardzo poważne wady wrodzone mózgu i rdzenia kręgowego, takie jak: rozszczep kręgosłupa właśnie, bezmózgowie czy przepuklina mózgowa.
Ginekolodzy zalecają, aby kobiety w ciąży codziennie spożywały 0,4 mg kwasu foliowego w „okresie okołokoncepcyjnym”, najlepiej już trzy miesiące przed zapłodnieniem i trzy miesiące po.
Przeczytaj więcej: Co daje kwas foliowy? Dlaczego ten suplement jest tak ważny dla kobiety w ciąży?