Nowe szanse na skuteczne leczenie PADACZKI U DZIECI – projekt EPISTOP

2014-01-20 11:47

Mimo ogromnego postępu medycyny, wciąż u co najmniej 1/3 pacjentów z padaczką nie udaje się uzyskać ustąpienia napadów. Ponadto nieskutecznie leczona padaczka, szczególnie u małych dzieci, niekorzystnie wpływa na rozwój mózgu i może powodować upośledzenie umysłowe. Na szczęście pojawiają się nowe szanse leczenia padaczki u dzieci.

nowe szanse na skuteczne leczenie padczki u dzieci projekt epistop
Autor: _photos.com

Ruszył projekt EPISTOP - największy międzynarodowy program medyczny koordynowany przez polskich naukowców, którego celem jest między innymi pokazanie, że wcześniejsze wykrywanie i leczenie padaczki u dzieci jest znacznie skuteczniejsze. O jego starcie poinformowano 17 stycznia na konferencji prasowej w stolicy.
Badania, które będą prowadzone w ramach projektu EPISTOP, mają na celu znalezienie tzw. biomarkerów rozwoju padaczki, czyli cząsteczek, które biorą udział w powstawaniu tej choroby wśród niemowlaków i dzieci do drugiego roku życia. Naukowcy chcą także potwierdzić, że podawanie leków przeciwpadaczkowych już na etapie pojawienia się aktywnych zmian w zapisie EEG zwiększa skuteczność leczenia padaczki i znacznie zmniejsza jej lekooporność, a także w dużym stopniu zapobiega opóźnieniu umysłowemu, tłumaczył prof. Jóźwiak.
Wyniki badań programu EPISTOP mogą przyczynić się np. do opracowania nowych leków, które pomogą w leczeniu padaczki. Koordynatorem prac został szef Kliniki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" - prof. dr hab. n. med. Sergiusz Jóźwiak.

Agencja TVN/x-news