O czym świadczą "objawy owocowe" na USG w ciąży? Ginekolog wyjaśnia, czy jest się czym martwić

2022-10-11 16:24

Nazwy „objaw cytryny” i „objaw banana” wprowadził profesor Kypros Nicolaides. Dzięki ich rozpowszechnieniu wzrosła świadomość kobiet planujących ciążę o tym, jak ważna jest suplementacja folianami. Co dokładnie oznaczają i jak wyglądają na zdjęciach z USG, pokazuje w swoim instagramowym wpisie dr n.med. Michał Lipa.

O czym świadczą objawy owocowe na USG w ciąży? Ginekolog wyjaśnia, czy jest się czym martwić
Autor: Getty images/Instagram @michal_lipa O czym świadczą "objawy owocowe" na USG w ciąży? Ginekolog wyjaśnia, czy jest się czym martwić

Oba owocowe terminy opisują zmiany, jakie zachodzą w mózgu płodu, gdy dochodzi do rozszczepu kręgosłupa. „Wprowadzenie tak zwanych „objawów owocowych” spowodowało przełom w diagnostyce rozszczepu kręgosłupa w okresie prenatalnym” – zauważa ginekolog.

Dlaczego to takie istotne? „Otóż prenatalna diagnoza rozszczepu kręgosłupa zmienia postępowanie w ciąży, włącznie z szerokimi możliwościami leczenia jeszcze przed narodzinami” – podkreśla ekspert.

Przeczytaj: Zabiegi w łonie matki - kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu

Badania w 3. miesiącu ciąży

Jak wyglądają „objawy owocowe” na USG?

Cytryna i banan, które jadamy na co dzień, mają wiele wspólnego z diagnostyką prenatalną podkreśla Michał Lipa. Stwierdzenie „objawu cytryny” i „objawu banana” potwierdza diagnozę rozszczepu kręgosłupa u płodu.

„Ze względu na sekwencję wydarzeń w rozszczepie kręgosłupa polegającej na nieprawidłowym krążeniu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wklinowaniu struktur tylnego dołu czaszki z uciskiem w podstawę czaszki główka płodu swoim kształtem zaczyna przypominać cytrynę (lemon sign), a móżdżek odpowiadający za mowę czy równowagę przybiera kształt banana (banana sign). Z reguły dopiero stwierdzenie tych objawów prowadzi do diagnozy rozszczepu kręgosłupa” – wyjaśnia.

Do posta lekarz dołączył zdjęcia i filmy, które prezentują oba objawy.

„Objawy owocowe” zwykle widoczne są na USG na przełomie pierwszej i drugiej połowy ciąży (zwykle tzw. USG połówkowym).

Planujesz ciążę? Pamiętaj o profilaktyce kwasem foliowym

Poruszając temat „owocowych objawów” Michał Lipa podkreślił, że wprowadzenie ich przyczyniło się do zwiększenia świadomości o tym, jak ważna jest profilaktyka folianami wśród kobiet planujących ciążę.

„Gdybym zapytał o „charakterystyczne cechy w budowie ośrodkowego układu nerwowego w przypadku rozszczepu kręgosłupa” to pewnie większość osób odpowiedziałaby: „co Ty, nie jestem lekarzem, to za trudne”. Natomiast, gdy pytamy o objawy „cytryny” i „banana” to okazuje się, że już gdzieś zaczyna dzwonić” – pisze.

Niedobór folianów w organizmie może być przyczyną wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Wielokrotnie udowodniono, że suplementacja diety kobiet starających się o ciążę oraz w okresie ciąży kwasem foliowym (czyli witaminą B9) zapobiega powstawaniu u dziecka wad cewy nerwowej. Zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 proc.

Wady cewy nerwowej to bardzo poważne wady wrodzone mózgu i rdzenia kręgowego, takie jak: rozszczep kręgosłupa właśnie, bezmózgowie czy przepuklina mózgowa.

Ginekolodzy zalecają, aby kobiety w ciąży codziennie spożywały 0,4 mg kwasu foliowego w „okresie okołokoncepcyjnym”, najlepiej już trzy miesiące przed zapłodnieniem i trzy miesiące po.

Przeczytaj więcej: Co daje kwas foliowy? Dlaczego ten suplement jest tak ważny dla kobiety w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza