Od 1 kwietnia nowe 400 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać to świadczenie?

2022-03-22 14:28

Od 1 kwietnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Tzw. żłobkowe jednak nie będzie przysługiwało każdemu dziecku. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z tej pomocy i w jaki sposób złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie.

Żłobek
Autor: Getty images zdjęcie ilustracyjne

Świadczenie żłobkowe jest niezależne od 500 plus i przysługuje wszystkim dzieciom, których nie objął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przypomnijmy, że ten przysługuje rodzicom, którzy mają przynajmniej dwoje dzieci i jedno z nich jest w wieku od 12 do 36 miesięcy. Teraz rządzący wychodzą z dodatkową pomocą do rodziców jedynaków. Co ważne na nowe świadczenie nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe.

Polecamy także: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Kto może skorzystać ze żłobkowego?

Z dofinansowania będą mogły skorzystać te dzieci, które uczęszczają do żłobka lub klubiku wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych (znajdziesz go TUTAJ). Pomoc obejmie też te maluchy, które korzystają z pieczy dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów (wykaz ten do wglądu TUTAJ).

Jak przekazywane będą pieniądze?

Świadczenie w wysokości 400 zł nie będzie wypłacane rodzicom, ale będzie bezpośrednio przekazywane do placówki sprawującej opiekę nad dzieckiem lub do dziennego opiekuna. Co ważne maksymalna wysokość żłobkowego wyniesie 400 zł, ale nie więcej niż rzeczywiście płacą za opiekę rodzice. Przykładowo jeśli placówka pobiera opłatę w wysokości 350 zł, to właśnie taka kwota, a nie wspomniane 400 zł, zostanie przekazana placówce.

Jak złożyć wniosek na dodatkowe 400 zł?

Wnioski na nowe świadczenie będzie można składać od 1 kwietnia 2022 roku przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej albo swój bank, jeśli uruchomi taką usługę.

Przyjmowaniem wniosków o żłobkowe, podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus, będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?