Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

2021-10-05 9:43

O planach związanych z uchwaleniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mówiło się od tygodni. 1 października Sejm uchwalił ustawę, która przyznaje rodzinom kolejne świadczenia pieniężne. O jakiej kwocie mowa?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dla kogo kolejne pieniądze?
  2. 12 tysięcy złotych na dziecko

Dla kogo kolejne pieniądze?

Program 500 plus z czasem objął wszystkie dzieci - także pierwsze w rodzinie. Na każde dziecko przysługuje 500 zł miesięcznie, [pieniądze wypłacane są na konto bankowe, a ich wydatkowanie nie jest w żaden sposób monitorowane.

Wiadomo już, że wprowadzenie programu nie wpłynęło na zwiększenie dzietności w Polsce. Tylko w 2020 roku urodziło się o 20 tysięcy mniej dzieci niż rok wcześniej. 

By tę sytuację zmienić, powstał nowy program o nazwie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Już wiadomo, że dedykowany jest rodzinom, w których urodzi się więcej dzieci niż jedno. Wsparcie finansowe popłynie już po 1 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

Jak zadbać o przyszłość finansową dziecka

12 tysięcy złotych na dziecko

Na drugie i każde kolejne dziecko będzie przysługiwać nowe świadczenie, którego całkowita wartość wyniesie 12 tysięcy złotych. Będzie ono wypłacane na dzieci od 12. do 36. miesiąca życia, co ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola, a w którym matce dziecka kończy się urlop macierzyński i rodzicielski, którego okres łącznie może trwać przez rok. 

O tym, czy świadczenie będzie wypłacane przez rok w kwocie 1000 zł miesięcznie, czy przez 2 lata w kwocie 500 zł miesięcznie, mają zdecydować rodzice.

Środki te nie będą opodatkowane, a wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od dochodów rodziny.

Od 2022 roku 12 tysięcy złotych na dziecko będzie przysługiwać również na te dzieci, które w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyły jeszcze 36. miesiąca życia. To znaczy, że świadczenie zostanie wypłacone proporcjonalnie, aż do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca.

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy na dziecko - komu przysługuje?

Sonda
Ile masz bądź planujesz mieć dzieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.
Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza