Odwiedziny noworodka. Ta mama przygotowała dla gości nieoczywistą listę zakazów

2023-01-31 13:35

Świeżo upieczona mama Milena Ciciotti podzieliła się na swoim instagramowym profilu wskazówkami, które przygotowała dla gości chcących odwiedzić ją w okresie okołoporodowym w jej domu. Wśród nich znalazło się wiele nieoczywistych rad, o których większość osób w ogóle by nie pomyślała.

Odwiedziny noworodka. Ta mama przygotowała dla gości nieoczywistą listę zakazów i nakazów
Autor: Screenshot Instagram @milenaciciotti Odwiedziny noworodka. Ta mama przygotowała dla gości nieoczywistą listę zakazów i nakazów

Milena jest mamą noworodka, w trosce o jego zdrowie i komfort, postanowiła nagrać krótki filmik instruktażowy dla gości, którzy chcieliby odwiedzić maleństwo w jej domu. Zawarła w nim kilka cennych punktów na temat, tego co jest dozwolone, a co nie w obecności noworodka. W nagraniu znalazły się także bardzo cenne rady dotyczące samopoczucia świeżo upieczonej mamy. Szczególnie z nimi warto się zapoznać.

Co męczy niemowlaka?

To jest dozwolone podczas odwiedzin noworodka

Instagramerka zwraca uwagę na to, że okres okołoporodowy jest dla mamy i noworodka bardzo trudny. Goście w tym czasie powinni przede wszystkim wykazywać się wobec nich dużą empatią i zrozumieniem.

Pierwszym punktem, który Milena uznała za ważny jest rezygnacja z perfum. Noworodek bowiem dopiero adaptuje się do nowych warunków poza łonem mamy i nie potrzebuje tak silnych wrażeń zapachowych.

Prosi także, aby jej goście zawsze po wejściu do jej domu, umyli dokładnie ręce. Zakazuje także – co powinno być oczywiste dla każdego – odwiedzin, jeśli ktoś jest chory. Niewinny katar dorosłego może skończyć się niebezpieczną infekcją u noworodka.

Podkreśla także, aby nikt bez wyraźnej jej prośby, nie brał noworodka do swoich rąk. Jej zdaniem okres tuż po porodzie to czas, kiedy dziecko nawiązuje więzi z najbliższymi – mamą, tatą i rodzeństwem.

Nie licz na goszczenie się, a zaproponuj pomoc

W dalszej części swojego nagrania Milena przechodzi do rad, które bezpośrednio dotyczą mamy noworodka. Zwykle dzieje się tak, że goście zwracają głównie uwagę na dziecko, a jego mamie zapominają. Tymczasem warto choć przez chwilę zastanowić się nad tym, jak ona się czuje i spróbować pomóc jej przeżyć wizytę bardziej komfortowo.

- Nie spodziewaj się, że świeżo upieczona mama będzie cię gościć. Właśnie wypchnęła z siebie człowieka lub przeszła poważną operację – podkreśla.

Radzi, by goście zamiast oczekiwać wystawnego przyjęcia, zaoferowali młodej mamie swoją pomoc w różnych kwestiach. Mogą zająć się starszym rodzeństwem noworodka, poskładać pranie, pościelić łóżko, zaoferować opiekę nad maluszkiem, by mama mogła w tym czasie wziąć prysznic. Lista tego typu czynności jest nieograniczona, a każda pomoc jest bardzo mile widziana.

Nie zapominajmy o samopoczuciu świeżo upieczonej mamy

Instagramerka podkreśla, że mamy tuż po porodzie potrzebują pozytywnego wzmocnienia od otoczenia. Radzi, by nie poruszać kwestii wyglądu mamy po porodzie. Kobiety wiedzą, że wyglądają na zmęczone, opuchnięte – nie trzeba im tego przypominać.

Nie wszystkie mają też ochotę dzielić się tak od razu swoją historią porodową. Najlepiej poczekać, aż świeżo upieczona mama sama poruszy ten temat.

Wskazane są zaś komplementy, które podbudują jej samopoczucie. Zwroty: „Udało ci się”, „Zrobiłaś to”, „Sprawiasz, że macierzyństwo wygląda pięknie”, „Twoje dziecko ma szczęście, że ma taką mamę” z pewnością sprawią uśmiech na jej twarzy.

Dopisałybyście jeszcze coś do listy Mileny?