Opozda w szpitalu - to skutek stresu w ciąży?

2022-01-12 10:04

Joanna Opozda trafiła do szpitala. Aktorka jest w zaawansowanej ciąży, niestety ostatnie dni obfitowały w bardzo stresujące dla niej wydarzenia. Czy pobyt w szpitalu może być skutkiem nerwów? Lekarze są pewni: stres wpływa fatalnie na zdrowie mamy i dziecka.

Opozda w szpitalu -
Autor: Getty images/Instagram asiaopozda Taki może być skutek stresu w ciąży

Joanna Opozda była niedawno świadkiem kłótni rodzinnej, która skończyła się strzelaniną. W awanturze brali udział jej najbliżsi - mąż Antek Królikowski oraz mama i siostra, a strzelał podobno ojciec aktorki. Nic dziwnego, że Joanna, będąc w zaawansowanej ciąży, bardzo źle zniosła tę sytuację. Jak napisała na portalu społecznościowym, trafiła do szpitala z powodu skurczów i bardzo złego samopoczucia.

"Teraz kiedy powinnam skakać z radości, bo już niedługo zostanę mamą, jestem rozwalona psychicznie i fizycznie. Nie mogę jeść, spać, ciągle wymiotuję. Dziś wylądowałam w szpitalu z silnymi skurczami i bólami. Wszystko z nerwów. Dostałam ataku paniki, nie mogłam oddychać. Piszę o tym, bo martwię się o zdrowie mojego dziecka. Prawie całą ciążę przeleżałam chora w łóżku, a teraz jeszcze to. Naprawdę nie daję już rady, a przecież mój mały synek odczuwa wszystko to, co ja. Mam straszne wyrzuty sumienia, że od kilku dni nie mogę przestać płakać, a on pewnie to czuje. Próbuję się uspokoić, ale w obecnej sytuacji to chyba graniczy z cudem." - napisała Joanna Opozda.

Stres jest zjawiskiem naturalnym i niekiedy potrzebnym - jest reakcją obronną, mobilizująca do działania. Warto pamiętać też, że stresu w ciąży nie da się uniknąć - już sam stan sprzyja niepokojom i nerwom.

Lekarze przestrzegają jednak, że nadmiar stresu w ciąży może źle wpływać zarówno na kobietę, jak i jej nienarodzone dziecko. Wysoki poziom stresu, zwłaszcza ten długotrwały, może powodować wysokie ciśnienie krwi u kobiety, co zwiększa ryzyko rzucawki, powoduje też ryzyko porodu przed terminem. 

Czytaj również: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Obawy w ciąży: jak się pozbyć lęków w ciąży? [SPRAWDZONE RADY]

Stres wpływa negatywnie na zdrowie matek i dzieci

10 lat temu naukowcy z Holandii opublikowali wyniki badań, jakie przeprowadzili na 66 000 ciężarnych i ich dzieciach. Okazało się, że stres matek może być związany z patologiami, których przyczyną jest kortyzol. To hormon wydzielany w czasie stresu, który niestety, przenika przez łożysko, a więc dociera do płodu. Dlatego potem kortyzol można znaleźć we krwi dziecka

Badania pokazują, że kortyzol zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego, a to może powodować powikłania ciąży: zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu, opóźniają wzrost dziecka co może skutkować niską masą urodzeniową. Co więcej, stres może odbić się na zdrowiu dziecka w przyszłości.

Badania prowadzone przez francuski Narodowy Instytut Zdrowia sugeruje, że dzieci, których matka doświadczyła szczególnie niepokojącego zdarzenia w czasie ciąży, mają zwiększone ryzyko rozwoju astmy i egzemy, a także są bardziej podatne na typowe infekcje, takie jak zapalenia ucha czy oskrzeli. 

Joanna Opozda może mieć nawet zespół stresu pourazowego

Kobiety, takie jak Joanna Opozda, które przeżyły w ciąży silnie stresujące wydarzenie, mogą być nawet ofiarami stresu pourazowego. Zespół stresu pourazowego to zaburzenie, które może objawiać się koszmarami, niepokojem, a nawet atakami paniki, o czym wspomniała aktorka w swoim wpisie na Instagramie. 

Kobiety z zespołem stresu pourazowego mogą częściej niż kobiety bez niego urodzić dziecko przedwcześnie lub o niskiej masie urodzeniowej. Dlatego tak ważne jest, aby w trudnych sytuacjach natychmiast zgłosić się po pomoc do specjalisty. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza