Oto, co mężczyźni "robią dla jaj". Ich wymówki przyprawiają o dreszcze

2023-11-06 13:56

Ponad połowa Polaków nie była ani razu na badaniach, tymczasem ten rodzaj raka jest najpowszechniejszym nowotworem u mężczyzn. Czy faceci nie boją się raka prostaty? Badania pokazują, że wolą nie sprawdzać swojego stanu zdrowia. Dane Pollstera przerażają.

Młody mężczyzna podpierający głowę rękami
Autor: Getty images Oto, co mężczyźni "robią dla jaj". Ich wymówki przyprawiają o dreszcze

Październik jest miesiącem promującym profilaktykę raka piersi, a listopad - raka prostaty i jader. To dwa najpowszechniejsze męskie nowotwory, ale o ile kobiety badają się coraz chętniej i coraz bardziej regularnie, o tyle panowie wciąż udają, że problem nie istnieje.  Dlaczego nasi partnerzy nie dbają o swoje zdrowie intymne? Statystyki pokazują, ile polscy mężczyźni naprawdę robią dla jaj.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Polacy się nie badają

Badania badające świadomość raka prostaty wśród polskich mężczyzn, przeprowadził Instytut Badań Pollster, a wszystko z okazji corocznej akcji "Movember" zachęcającej do... zapuszczania wąsów i przypominania tym gestem o konieczności wykonywania badań profilaktycznych w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego. Co roku w Polsce na raka prostaty choruje ponad 15000 mężczyzn, na nowotwór jądra - ponad 1500 mężczyzn. Ten drugi jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków - trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć. “Zrób to dla jaj” nawołują Mosznowładcy, czyli inicjatorzy akcji prowadzonej przez Fundacja Kapitan Światełko.

Choć listopadowa akcja przeprowadzana jest w Polsce od 2014 roku, to jednak nie zmieniła jeszcze myślenia panów. Badania Pollstera przerażają. Aż 52% Polaków nie korzysta w ogóle z badań profilaktycznych związanych z diagnostyką raka jądra i raka prostaty, a 41% - nie wykonuje samobadania jąder. Jedynie 18% ankietowanych mężczyzn bada się co najmniej raz w roku, 14% - raz na kilka lat, a 11% respondentów zadeklarowało, że zrobiło to dotychczas tylko raz. Najbardziej liczna jest jednak niestety grupa mężczyzn, którzy nie wykonują tego typu badań wcale - to aż 52% ankietowanych mężczyzn!

Czytaj również: Ginekomastia: przyczyny i objawy. Czy trzeba wykonywać zabieg na przerost sutka?

Jego zdrowie wpływa na to, czy będziecie mieć dziecko. Nawet nie wiesz, jak wiele zależy od faceta

Olewają nowotwór. Powód wprawia w zdumienie 

Szokujący jest również powód, dla którego mężczyźni omijają lekarzy z daleka. Większość ankietowanych, która przyznała się do lekceważenia profilaktyki odpowiedziała, że "po prostu nie myślę o tym” - taką odpowiedź dało aż 46% panów. Kolejna najpopularniejsza odpowiedź (23%) brzmiała: “Nie uważam, żeby [takie badania] były mi potrzebne”. 17% mężczyzn "nie ma na to czasu", a 14% w ogóle nie wiedziała, że są takie badania.

Dlaczego panowie nie dbają o swoje zdrowie intymne?
Autor: materiały prasowe
Sonda
Czy twój partner bada się w kierunku męskich nowotworów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza