PiS ogłasza Bon Szkolny. Skorzystają wszyscy uczniowie

2023-09-07 9:42

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło nową obietnicę wyborczą. Dotyczy ona dzieci w wieku szkolnym, a jej celem jest zaszczepienie w uczniach miłości do swojego kraju i dumy z osiągnięć kulturalnych i naukowych Polaków.

Bon Szkolny
Autor: Prawo i Sprawiedliwość Twitter Minister Czarnek ogłosił nowy program - "Bon Szkolny".

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło wejście w życie kolejnego programu. "Bon Szkolny" skierowany jest do uczniów i będzie dotyczył wszystkich dzieci. Nie będzie polegał jednak na wypłacie dodatkowych pieniędzy na każdego ucznia, ale na dofinansowaniu wycieczek szkolnych. 

Nowe 500 plus. Pieniądze dostaniesz TYLKO na te produkty!

Program "Poznaj Polskę"

Od wiosny 2024 roku ma ruszyć realizacja programu, w ramach którego każda klasa będzie mogła skorzystać z dofinansowania na dwudniową wycieczkę szkolną, która ma pokazywać najpiękniejsze osiągnięcia polskiej kultury. Jak szacuje minister Czarnek, od wiosny prawie 5 milionów uczniów odwiedzi najpiękniejsze miejsca w kraju.

"Polska jest piękna i ma wspaniałą historię, a bycie Polakiem, to wielka duma. System edukacji powinien wychodzić temu naprzeciw. Znajomość polskiej kultury, historii, powinna leżeć u podstaw wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Nazywam to pedagogiką dumy" - powiedział minister Przemysław Czarnek.

Gdzie będą jeździli uczniowie?

Celem programu będzie zaszczepienie w uczniach miłości do własnego kraju. Dzieci będą mogły odwiedzić najważniejsze muzea, parki, zabytki, centra starych miast.

"Chcemy, żeby każdy młody człowiek mógł się z dumą odwoływać do własnej kultury i osiągnięć Polski. Być dumnym z naszego pięknego języka i symboli narodowych. W tym celu na jeszcze większą skalę wykorzystamy potencjał edukacyjny polskich muzeów, centrów nauki, zabytków naszych miast i piękna polskiej wsi" - wyjaśnił minister Czarnek.

Kolejne dofinansowanie dla dzieci

To kolejne dofinansowanie, którym partia rządząca chce objąć uczniów. Już teraz mogą oni korzystać z programu "Dobry start", który przewiduje wypłatę kwoty 300 złotych na zakup wyprawki szkolnej.

Oprócz tego od tego roku uczniowie klas 4 otrzymają w szkołach darmowe laptopy, z których będą mogli korzystać do końca nauki w szkole podstawowej. Laptopy mają być przypisane do uczniów na stałe, co oznacza, że nie będą musieli zostawiać ich w szkole, ale będą mogli zabierać je ze sobą do domu. W sytuacji, w której uczeń będzie się przeprowadzał i zmieniał szkołę, zabierze laptopa ze sobą. Sprzęt trzeba będzie zwrócić po ukończeniu szkoły.

Czytaj: Nowy pomysł rządu będzie kosztował majątek. Zyskają najmłodsi uczniowie