Darmowe laptopy już trafiają do uczniów. Ale szkoła może zarządzić kontrolę

2023-09-05 14:23

Już 4 tysiące darmowych laptopów trafiło do polskich szkół. Do końca roku kalendarzowego sprzęt ma zaś trafić do każdego czwartoklasisty. Ministerstwo Cyfryzacji zdradziło, jak będzie kontrolować sprzęt przekazany uczniom.

Darmowe laptopy już trafiają do uczniów. Ale szkoła może zarządzić kontrolę
Autor: Getty images Darmowe laptopy już trafiają do uczniów. Ale szkoła może zarządzić kontrolę

Zgodnie z uchwaloną w maju 2023 przez Sejm ustawą o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, każdego roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas czwartych publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają od państwa darmowe laptopy.

Jak informuje dziennik "Fakt" do uczniów trafi łącznie sześć modeli laptopów: Lenovo V15 G3 IAP CTO, HP ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54 i Acer TMP214-54. Komputery te będą miały zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Nie będą miały żadnych blokad ani oprogramowania monitorującego, w jaki sposób sprzęt jest wykorzystywany. Będą objęte 36-miesięczną gwarancją i zgodnie z jej warunkami dostawca sprzętu będzie musiał zareagować na zgłoszenie awarii w ciągu jednego dnia.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Darmowe laptopy: na własność bądź użyczenie

Trafią one do szkół, a następnie zostaną przekazane rodzicom lub opiekunom dziecka. Ci będą mieli do wyboru dwie opcje. Pierwsza przewiduje przekazanie laptopa na własność. Rodzic będzie musiał podpisać stosowaną umowę. Przez 5 lat od dnia wydania sprzętu nie wolno go będzie sprzedać ani użyczyć (pożyczyć) komuś. Druga opcja to otrzymanie laptopa na zasadzie wypożyczenia. Wówczas uczeń otrzyma sprzęt, ale w rzeczywistości będzie on własnością szkoły. Jeśli dziecko będzie chciało zmienić placówkę, będzie musiało zwrócić laptopa. Wzory umów oraz protokołów przekazania sprzętu już zostały przekazane szkołom.

Laptopy dla czwartoklasistów. Tak będą wyglądały kontrole

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiadając na pytania "Faktu" zdradziło, w jaki sposób będzie kontrolować sprzęt dany uczniom.

"W umowach zawieranych z rodzicami znalazły się zapisy zobowiązujące rodzica do okazania laptopa w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń, jeżeli - jak to określono - zaistnieje taka potrzeba" - podaje dziennik.

Resort odpowiedział też na pytanie, jakie kary grożą za sprzedanie laptopa. "Osoba, która nabędzie laptopa, może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, a osoba, która sprzeda laptopa, będzie odpowiadała cywilnie za złamanie umowy" - czytamy.

Przeczytaj: Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza