Planujesz karmić piersią? Zaufaj swojemu nowonarodzonemu dziecku!

2021-05-26 14:17

Właśnie ruszyła kampania społeczna #kompetentni od narodzin, która promuje wiedzę na temat breast crawl – naturalnego odruchu samodostawienia się noworodka do piersi. Dowiesz się z niej, czy każde nowonarodzone dziecko posiada ten fizjologiczny odruch, co trzeba zrobić, by mu go umożliwić oraz jaki ma wpływ na późniejszą laktację.

poród
Autor: Getty images Według polskich standardów opieki okołoporodowej masz prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry z dzieckiem zaraz po porodzie.

Breast crawl to intuicyjne pełzanie noworodka tuż po porodzie w stronę matczynej piersi zakończone samodzielnym dostawieniem się do niej. Odruch ten zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu laktacyjnego oraz przyczynia się do łatwiejszego karmienia w późniejszym okresie.

Spis treści

  1. Jak umożliwić noworodkowi breast crawl?
  2. Ważne fakty i prawa dotyczące breast crawl
  3. O akcji #kompetentni od narodzin

Jak umożliwić noworodkowi breast crawl?

Breast crawl powinien nastąpić od razu po porodzie, w pierwszej godzinie życia dziecka. W tym celu noworodek musi pozostawać w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry z matką.

Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny – hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem – mówi lek. Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni.

W późniejszym okresie noworodkowym i niemowlęcym także warto wykorzystać fizjologiczne odruchy dziecka i kontynuować karmienie piersią w pozycji naturalnej odchylonej. Biologiczna pozycja minimalizuje problemy z przystawianiem do piersi, pozwala niemowlęciu na prawidłowe, głębokie uchwycenie piersi oraz zapewnia duży komfort zarówno dziecku, jak i matce.

Przeczytaj: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Ważne fakty i prawa dotyczące breast crawl

  1. Zdrowy noworodek jest w stanie sam skutecznie przystawić się do piersi wkrótce po porodzie.
  2. UNICEF rekomenduje samoprzystawienie jako najlepszy sposób na inicjację karmienia piersią.
  3. Poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwskazaniem do breast crawl.
  4. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej w Polsce rodząca ma prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry i inicjacji karmienia piersią poprzez breast crawl.

O akcji #kompetentni od narodzin

Inicjatorkami akcji #kompetentni od narodzin są założycielki Fundacji BreastCrawl.pl - Aleksandra Piotrowska – Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią oraz Agnieszka Mińko – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ambasadorka kampanii “Położna na medal”. Kampanię objęły patronatem Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Bank Mleka Kobiecego oraz Fundacja Sto Pociech.

Naszym marzeniem jest, aby każda mama w Polsce miała jak największe szanse na powodzenie w karmieniu piersią. Liczne badania naukowe jasno pokazują, jak bezcennym darem jest mleko kobiece. Z naszej praktyki zawodowej wynika jednak, że wiele świeżo upieczonych mam ma problemy z karmieniem. Chcemy im ulżyć i dać radę: zaufajcie swoim dzieciom – one w zakresie karmienia piersią są kompetentne od narodzin – mówi Aleksandra Piotrowska, inicjatorka akcji.

Zobacz nasz kompleksowy poradnik na temat karmienia piersią:

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Czy wiesz, jak pokonać problemy laktacyjne?

Pytanie 1 z 10
Właśnie urodziłaś dziecko. Jeszcze w szpitalu twoje piersi zaczynają nabrzmiewać, są napięte i tryska z nich pokarm.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza