„Pójdziecie do piekła”. Tak katechetka przestrzegała dzieci przed szkolnym konkursem

2023-10-24 13:05

Dyskusje o tym, czy religia powinna być nauczana w szkołach trwają już od jakiegoś czasu, a ze względu na niedawne wybory, stały się jeszcze żywsze. Przy ich okazji wypływają coraz to liczniejsze anegdoty dotyczące treści poruszanych podczas lekcji religii i zachowań katechetów wobec najmłodszych uczniów.

Katechetka buntowała dzieci przeciwko szkolnemu konkursowi.
Autor: Getty Images/ Canva Katechetka buntowała dzieci przeciwko szkolnemu konkursowi.

Rozmowa o kompetencjach katechetów uczących dzieci religii w szkołach rozgorzała nie tylko ze względu na niedawne wybory parlamentarne, ale także pod wpływem zbliżającego się Halloween. Okazuje się, że katecheci robią wszystko, by odwieść dzieci od pomysłu świętowania tego dnia. 

Dowiedz się: Ksiądz zniszczył halloweenowe dynie. "Moim obowiązkiem jako autorytetu jest ochrona dzieci"

Dom jak z horroru w Gdańsku! W Halloween na Jaśkowej Dolinie naprawdę straszy

Zobacz: Brakuje aż 3 tys. katechetów. Lekcje religii w polskich szkołach stoją pod znakiem zapytania

Kościół twierdzi, że Halloween to okultyzm

Halloween obchodzone tradycyjnie 31 października, stało się w Polsce bardzo popularne. Sklepy są przepełnione gadżetami związanymi z tym świętem, strojami i pomysłami na dekorację domu. Być może popularność tego dnia związana jest też z mediami społecznościowymi, które sprzyjają mieszaniu się kultur i tradycji.

Kościół katolicki od zawsze bojkotuje ten pomysł na dziecięcą zabawę, twierdząc, że dzień poprzedzający Wszystkich Świętych nie powinien wiązać się z maskaradami. Niektórzy ksieża idą o krok dalej i twierdzą, że jest to święto powiązane z okultyzmem i satanizmem, a więc surowo zabraniają takich zabaw. Inni, bardziej liberalni, szukają alternatywy dla dzieci z wierzących rodzin organizując bale i parady świętych, podczas których dzieci mają się przebierać nie za potwory, a za znane postacie kościoła. 

Dla wielu osób takie stanowisko jest zabawne, bo kościół nie ma tak negatywnego podejścia do polskich, pogańskich świąt, jak chociażby do Andrzejek wypełnionych wróżbami.

Konkurs na malowanie dyń też podejrzany?

Okazuje się, że przedstawiciele kościoła potrafią ganić nawet tak niewinne pomysły, jak jesienny konkurs na malowanie dyń. To typowa zabawa organizowana w październiku zarówno w szkołach, jak i w przedszkolach. 

"U mnie w podstawówce katechetka straszyła, ze pójdziemy do piekła jeśli weźmiemy udział w szkolnym konkursie na dynie" - wspomina szkolne czasy jedna z użytkowniczek platformy X (dawniej Twitter).

Jak opowiadała dalej młoda kobieta, w kolejnych etapach edukacji nie było lepiej, bo za szatański pomysł uznawano nawet popularną serię o Harrym Potterze. 

Co sądzicie o tak radykalnym podejściu do dziecięcych zabaw?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza