Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd

2023-09-18 14:30

O Oliwii Raniszewskiej, pochodzącej ze Świecia 19-latce zrobiło się głośno, gdy w lipcu tego roku została finalistką TOP 50 Global Students Prize. Nastolatka wraz z grupą przyjaciół wymyśliła urządzenie diagnozującego zmiany skórne. W najnowszym wywiadzie zdradziła, jak wykorzystała pieniądze z grantu i co zamierza robić w przyszłości.

Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd
Autor: Getty images/X @Maciej Kawecki Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd

Oliwia była jedyną Polką i jedną z trzech osób z Europy, która znalazła się wśród finalistów prestiżowego TOP 50 Global Students Prize. O jej sukcesie doniósł lokalny serwis swiecie24.pl.

– Studenci ubiegający się o Global Student Prize będą oceniani pod kątem ich osiągnięć w nauce, wpływu na swoich rówieśników, tego, jak zmieniają swoją społeczność, jak pokonują przeciwności, jak wykazują się kreatywnością i innowacyjnością oraz jak działają jako obywatele świata – czytamy na stronie Global Teacher Prize.

Polka dostała wyróżnienie za ogromny wkład w rozwój Skin Preventer – inteligentnego systemu wspomagania diagnostyki zmian skórnych, którego jest współautorką.

Teraz w rozmowie w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała, na czym polega innowacyjność jej projektu oraz jakie ma plany na przyszłość.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Innowacyjne urządzenie do wykrywania niebezpiecznych zmian skórnych

- Dermatolog musi sam mieć tą wiedzę, zerknąć sobie przez te dermatoskopy i samemu ocenić. A tutaj założenie było takie, że tak, jak mamy ciśnieniomierz i termometry, czyli takie domowe, tanie narzędzia, z których samodzielnie możemy skorzystać, żeby jakieś tam parametry sobie posprawdzać, a do kontroli zmian skórnych nic takiego nie mamy. Tutaj wykorzystujemy sieci neuronowe, to jest taka bardziej związana z informatyką metoda, i dzięki temu taka sieć jest w stanie samodzielnie pokazać użytkownikowi czy jest to zmiana prawdopodobnie chorobowa, czy nie - tłumaczyła Oliwia na antenie programu.

Dodała także, że zamierza dalej rozwijać ten projekt, w czym pomagają jej pieniądze uzyskane z grantu. Być może już niedługo dzięki 19-latce i jej zespołowi będziemy mogli badać znamiona w zaciszu swojego domu, bez konieczności czekania na wizytę u dermatologa.

W październiku 2023 roku Oliwia rozpocznie studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jak podkreśliła jednak w rozmowie, nie wie jeszcze, czy wybierze specjalizację dermatologiczną, bo zastanawia się też poważnie nad psychiatrią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza