Pilnujesz, by dziecko zawsze miało skarpetki? Fizjoterapeutka odradza

2025-05-05 12:06

Nie wyobrażasz sobie, jak niemowlę lub dziecko, które stawia swoje pierwsze kroczki mogłoby poruszać się po mieszkaniu boso, w dodatku bez skarpetek na stopach? Zdaniem fizjoterapeutki pilnowanie tego, by stopy były zakryte wcale nie jest dobre.

Pilnujesz, by dziecko zawsze miało skarpetki? Fizjoterapeutka odradza

i

Autor: Getty images Pilnujesz, by dziecko zawsze miało skarpetki? Fizjoterapeutka odradza

Na podłodze zimny gres, a dziecko chodzi bez skarpetek? Nie tylko babcie wciąż troszczą się o to, by w domach maluchy miały na stopach skarpetki, a na zewnątrz obowiązkowo także czapeczki. Także rodzice bywają szczególnie uważni i dbający o to, by maluch zawsze miał zakryte stopy.

Niedawno pisaliśmy o tym, że od czasu do czasu warto zrobić przegląd skarpetek dziecka. Te, podobnie jak buty, mogą być za małe, co może zaburzać prawidłowy rozwój stopy. Wiele zalet ma chodzenie boso i to nie tylko bez butów czy kapci, lecz także bez skarpetek.

Półśpiochy zamień na spodnie

Półśpiochy, które zakrywają także stopy dziecka, to dobry sposób na to, by nie martwić się o to, że dziecko pogubi skarpetki. Jednak warto wiedzieć, że ciągłe zakrywanie dziecku stóp wcale nie jest wskazane. Ma to znaczenie zarówno podczas nauki chodzenia jak i sporo wcześniej.

Niestety bardzo często jest tak, że rajstopki lub skarpetki są zbyt małe - niedopasowany rozmiar sprawia, że paluszki stopy są stale zgięte, co jest bardzo niekorzystne w dłuższym okresie czasu.

Chodzi jednak nie tylko o rozwój samej stopy, a co za tym idzie - prawidłowej postawy, lecz także o rozwój zmysłów dziecka. Czy wiesz, że eksplorowanie otoczenia boso jest ważne także wtedy, gdy dziecko jedynie raczkuje lub pełza?

Pozwól dziecku poruszać się boso

Już w pierwszych miesiącach życia niemowlę poznaje, czym jest dotyk. Stąd popularność wszelkiego rodzaju książeczek z różnymi fakturami. Świetnym ćwiczeniem sensorycznym jest też możliwość dotykania przeróżnych powierzchni (w tym podłoża) dłońmi i stopami.

Gdy będziemy pilnować tego, by dziecko zawsze miało na stopach skarpetki, nie damy mu okazji do tego, by poznawał w ten sposób różne materiały a także uczył się, czym jest ciepło, a czym zimno.

Jeśli obawiasz się, że maluchowi jest zbyt zimno, również nie badaj temperatury ciała dotykając stopy. To zimny kark świadczy o tym, że warto maluszka nieco cieplej ubrać. Zimne stópki nie oznaczają, że marznie.

Utrzymanie maluszka w cieple jest ważne, ale zbyt częste zakrywanie stóp ogranicza sensorykę i eksplorację, które są kluczowe dla rozwoju mózgu

- przypomina fizjoterapeutka Agata Ignorek.

Także w przypadku już chodzących dzieci warto pamiętać o tym, by przynajmniej wtedy, gdy jest ciepło - zdejmować dziecku skarpetki. Stopy malucha są pełne receptorów. Zaraz po ustach i dłoniach są trzecie w hierarchii ilości receptorów czuciowych, każdy bodziec z którym się zetkną przyczynia się do budowy nowych połączeń w mózgu.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 2. roku życia?
Pytanie 1 z 5
Przeciętny dwulatek używa: