Pomogą ci się pozbyć owsików i pasożytów u dzieci. Kuracja działa jak najlepszy lek

2023-09-15 10:06

Pestki dyni uważane są za najlepszy naturalny środek na owsiki i pasożyty. Działają równie skutecznie jak kuracja przeciwpasożytnicza z apteki, wystarczy tylko wiedzieć, jak je stosować.

Te pestki pomogą ci pozbyć się owsików
Autor: Getty Images Pestki dyni działają jak najlepsza kuracja na owsiki.

Owsica to choroba pasożytnicza, która najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsikami można zarazić się bardzo łatwo, a gdy pojawią się już robaki, leczeniu powinna poddać się cała rodzina. Na szczęście owsicę można dość łatwo zwalczyć, nie tylko stosując leczenie apteczne i przestrzegając zasad higieny, ale również zmieniając dietę.

Nużeniec i nużyca. Robaki w oku wywołują dokuczliwą chorobę

Jak rozpoznać, że dziecko ma owsiki?

Dziecko, które jest zarażone owsicą, ma typowe objawy. Najczęściej są to:

  • bóle brzucha
  • brak apetytu
  • świąd w okolicy odbytu
  • zaczerwienienie w okolicy odbytu
  • zgrzytanie zębami w nocy

Często rodzice mogą zaobserwować w kupie dorosłe, jednocentrymetrowe białe robaki. To dorosłe osobniki owsików.

Pestki dyni na owsiki

Dzieciom, które mają owsiki, warto podawać pestki dyni. Są one bogate w kukurbitacynę, która uszkadza układ nerwowy pasożytów i unieszkodliwia je. Po spożyciu pestek lub oleju z pestek dyni organizmowi łatwiej jest wydalić owsiki i robaki z organizmu. Oprócz tego w pestkach dyni znajduje się dużo błonnika, który korzystnie oddziałuje na pracę układu trawiennego i ułatwia wypróżnienia.

Jak podawać pestki dyni na owsiki?

Pestki dyni można spożywać samodzielnie, by pozbyć się pasożytów z organizmu. Dzieciom zaleca się dawkę około 10-15 pestek, po spożyciu których należy wypić pół łyżeczki oleju (np. rycynowego), by wpłynąć na pracę układu pokarmowego. To przyspieszy wypróżnienie i pozbycie się robaków z układu pokarmowego. Taką kurację warto stosować regularnie, by zapobiegać nawrotom owsicy.

Czy pestki dyni są bezpieczne?

Olej z pestek dyni można podawać nawet niemowlętom, które również często zarażają się owsicą. Olej można dodawać do potraw, które jedzą maluszki (np. do surówki z marchewki) albo podać bezpośrednio na łyżeczce. Dla niemowląt dawka powinna być niższa niż dla starszych dzieci i wynosić około 2,5 ml (pół łyżeczki do herbaty).

Dieta na owsiki

U dzieci, które mają robaki, warto zastosować specjalną dietę. Zaleca się wykluczyć słodycze i produkty bogate w cukry proste oraz węglowodany. W jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej kiszonek i produktów bogatych w bakterie kwasu mlekowego, które mogą poprawić stan mikroflory jelitowej. Dobrze jest też zrezygnować ze słodkich owoców na rzecz np. jabłek czy śliwek, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.

Czytaj: Ma je ponad 40 procent przedszkolaków. Wywołują rozdrażnienie i obniżają odporność

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza