Ma je ponad 40 procent przedszkolaków. Wywołują ból brzucha, rozdrażnienie i obniżenie odporności

2023-01-06 12:38

Robaki u dzieci to częste zjawisko. Pasożyty jelitowe u dzieci (owsiki, glista, lamblia, włosogłówka, tasiemiec) są często przyczyną anemii, bólów brzucha, nadpobudliwości czy powtarzających się infekcji. Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma robaki, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki.

Ból brzucha dziecko
Autor: Getty Images

Robaki u dzieci tj. owsiki, glista, lamblia, włosogłówka, tasiemiec są dość częste. Na zakażenie pasożytami jelitowymi narażone jest każde dziecko. Pasożyty u dzieci trudno zauważyć i dość trudno się przed nimi ustrzec. 

Spis treści

  1. Przyczyny zakażenia robakami u dzieci
  2. Objawy pasożytów u dzieci
  3. Robaki u dzieci - owsiki
  4. Lamblioza u dzieci
  5. Glista ludzka u dziecka
  6. Włosogłówka - objawy, leczenie
  7. Tasiemiec u dziecka
Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Przyczyny zakażenia robakami u dzieci

Robaki u dzieci dostają się do organizmu różnymi sposobami: z jedzeniem, przez podanie ręki czy drogą kropelkową. Przyczyną zakażenia pasożytami u dzieci mogą być też zabawy z domowymi zwierzętami czy grzebanie rękami w ziemi.

Rodzice nie wiedzą, że dziecko ma robaki, ponieważ często nie dają one żadnych objawów albo są one podobne do tych, jakie wywołują wirusy lub bakterie. Również wielu lekarzy nie zleca badań w kierunku chorób pasożytniczych, wiążąc nawracające biegunki, wysypki czy zapalenia oskrzeli z nietolerancją pokarmową, alergią lub chorobą.

Czytaj również: Owsiki - objawy owsików, leczenie i zapobieganie owsicy u dzieci

Odrobaczanie dzieci - jak odrobaczyć organizm dziecka?

Objawy pasożytów u dzieci

Jeśli twoje dziecko cierpi na powtarzające się infekcje, narzeka na bóle brzucha, ma anemię czy jest nadpobudliwe, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki, bo być może przyczyną kłopotów są pasożyty jelitowe.

W przypadku stwierdzenia obecności robaków u dziecka konieczne jest leczenie farmakologiczne. Po jego zakończeniu warto zrobić badania kontrolne, czy robaki u dziecka już nie występują.

Robaki u dzieci - owsiki

Najczęstsze robaki u dzieci to owsiki. Owsiki mają do 10 mm długości i żyją w świetle jelita. Wypełzają zeń głównie nocą, by złożyć jaja w fałdach skóry w okolicy odbytu. Owsikami można się zarazić, podając rękę osobie już zarażonej, czy nawet przez kurz, w którym znajdują się jajeczka, osiadające następnie na produktach spożywczych.

Owsica u dzieci: można ja rozpoznać, jeśli dziecko ma zaczerwienioną skórę i skarży się, że swędzi je pupa. Inne objawy, mówiące o tym że dziecko ma owsiki to: osłabienie, bóle brzucha i głowy, brak apetytu, anemia, nudności.

Leczenie owsików musi objąć wszystkich domowników, a przez czas trwania kuracji trzeba codziennie zmieniać bieliznę osobistą, pościelową, dezynfekować łazienkę i ubikację, odkurzać pomieszczenia na mokro z użyciem odkurzaczy mających filtry HEPA.

Lamblioza u dzieci

Kolejne robaki u dzieci to wiciowiec jelitowy, wywołujący lambliozę. Dziecko może się zarazić, jedząc pokarm, w którym znajdują się cysty wiciowca. Gdy robaki dostaną się do organizmu, zagnieżdżają się w jelicie cienkim i w przewodach żółciowym oraz trzustkowym.

Cysty uszkadzają śluzówkę jelita, co prowadzi do biegunek, a także upośledza wchłanianie tłuszczów, niektórych witamin i laktozy. U części dzieci konsekwencją zakażenia może być żółtaczka, zapalenie dróg żółciowych, podrażnienie trzustki, a także anemia lub zespół złego wchłaniania. Lambliozę można rozpoznać poprzez badanie kału, najlepiej metodą enzymatyczną.

Glista ludzka u dziecka

Popularne robaki u dzieci to także glista ludzka. Pasożyt osiągający długość do 52 cm. Dziecko może zarazić się nim, jedząc pokarm zanieczyszczony jajeczkami zawierającymi larwę. Groźne są zwłaszcza warzywa z hodowli przydomowych, nawożonych nawozem naturalnym, wzbogaconym ludzkimi odchodami.

Larwy glisty dostają się do jelita cienkiego, tam wydostają z jaja, przebijają do naczyń krwionośnych i z krwią dostają się do płuc i oskrzeli. Gdy zostaną odkrztuszone, wraz ze śliną ponownie dostają się do jelit, gdzie dojrzewają. Dorosła glista ludzka żyje w jelicie ponad rok, potem ginie, o ile nie dojdzie do powikłań (na przykład zapalenia wyrostka robaczkowego) lub ponownego zakażenia. 

Objawy zarażenia glistą ludzką zależą od tego, gdzie pasożyt przebywa: w czasie wędrowania larw glisty przez płuca dziecko może chorować na zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, gdy zaś trafi ona do jelit, malcowi dokuczają biegunki i bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, bezsenność, bóle głowy, objawy alergiczne. Glistnicę ludzką leczy się podobnie jak owsicę.

pasozyty
Autor: Getty images

Włosogłówka - objawy, leczenie

Włosogłówka u dzieci występuje bardzo często. Najczęściej w jelicie ślepym. Te robaki u dzieci mają cienkie ciało w kształcie nitki, o długości 3-5 cm. Podobnie jak w przypadku innych pasożytów, zarażenie włosogłówką następuje poprzez zjedzenie produktów, które zawierają rozwinięte już larwy.

Pojawieniu się tych robaków u dziecka sprzyjają również muchy, które przenoszą jajeczka i larwy z odchodów na produkty spożywcze. Dziecko może się również zarazić poprzez kontakt z dziećmi, które mają włosogłówki.

Jak pozbyć się tych robaków u dziecka? Jeśli w organizmie nie znajduje się wiele pasożytów, nie występują objawy ich obecności. Pokarm dla tych pasożytów stanowi krew, dlatego jeśli robaki u dziecka pojawiają się w większej liczbie, wśród objawów pojawiają się: biegunka, spadek masy ciała, anemia, bóle brzucha.

Włosogłówek można pozbyć się z ciała dziecka za pomocą odpowiednich leków, przepisanych przez lekarza. Aby zapobiec zakażeniu się tymi robakami, należy dokładnie myć owoce, warzywa przed spożyciem.

Tasiemiec u dziecka

Tasiemce to pasożyty, które, jak sama nazwa wskazuje, mają płaski kształt taśmy. Robaki te mają główkę z haczykami, które służą im do przyczepienia się do jelita. Na ciało tasiemca składa się również szyja i liczne człony.

Człony, w których znajdują się zapłodnione jaja, odrywają się od robaka i są wydalane z kałem. Jaja rozwijają się do wągra w organizmie zwierzęcym. Wypełzłe z nich zarodki "zamieszkują" w narządach wewnętrznych. Tasiemiec u dzieci pojawiają się poprzez zjedzenie niedogotowanego zakażonego mięsa.

Jak objawia się obecność tasiemca w organizmie najmłodszych? Te robaki u dzieci (i u dorosłych również) powodują takie objawy jak: mdłości, wymioty, brak apetytu, ból brzucha, drgawki. Warto pamiętać, że tasiemiec może ujawnić swoją obecność w organizmie dziecka dopiero kilka lat od zakażenia.

Leczenie, jak w przypadku innych robaków u dzieci, polega na podaniu odpowiednich leków. Może trwać nawet do kilku miesięcy. Jak uniknąć zagnieżdżenia się tasiemca w organizmie dziecka? Przede wszystkim nie podawać mu mięsa z niesprawdzonego źródła.

Czytaj również: Jak stwierdzić, że dziecko ma wszy i jak się ich pozbyć?

Naturalne sposoby na odrobaczanie dzieci

Dobrze wiedzieć

Kilka lat temu Państwowy Zakład Higieny przebadał ponad 30 tysięcy polskich pierwszoklasistów pod kątem obecności różnych pasożytów jelitowych u dzieci. Okazało się, że co szóste dziecko ma owsiki, lamblie, glisty ludzkie. Oznacza to, że przynajmniej troje, czworo maluchów w każdej klasie jest potencjalnym źródłem zakażenia dla kolegów.