Owsiki u niemowląt: objawy i leczenie

2022-01-18 14:00

Owsiki u niemowląt są dość częstym problemem, z którym jednak stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Jaki objawy mogą wskazywać na to, że niemowlę ma owsiki? Jak przebiega leczenie owsicy? Sprawdź, jak pozbyć się owsików u dzieci!

Owsiki u niemowląt
Autor: Getty images Owsiki u niemowląt pozna poznać między innymi po tym, że dziecko jest rozdrażnione.

Owsiki u niemowląt nie są czymś niezwykłym - co prawda tak małe dzieci zwykle nie prowadzą ożywionego życia towarzyskiego, ale za to owsiki łatwo się przenoszą z żywiciela na żywiciela. Najbardziej narażone na owsiki są te niemowlęta, które mają częsty kontakt z innymi dziećmi - np. mają starsze rodzeństwo, chodzą do żłobka, bawią się w piaskownicy. Swobodne podejście dzieci do higieny, a przede wszystkim wkładanie rąk do buzi sprzyja zakażeniu - jaja owsików są bardzo lekkie i łatwo przenoszą się drogą powietrzną, poza organizmem zachowują zdolność kolonizacji przez około trzy tygodnie.

Spis treści

 1. Objawy owsików u niemowląt
 2. Diagnoza owsicy
 3. Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?
 4. Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?
Jak rozpoznać zakażenie owsikami u dziecka?

Objawy owsików u niemowląt

Objawy owsika ludzkiego u dziecka, które powinny wywołać twój niepokój to:

 • zaczerwienienie okolic odbytu
 • brak apetytu
 • bladość skóry
 • bóle brzucha
 • spadek masy ciała pomimo jedzenia
 • zgrzytanie zębami (jeśli już są)
 • rozdrażnienie i marudzenie
 • kłopoty ze snem
 • wiercenie się
 • swędzące zmiany skórne
 • spadek odporności

Poza tym niemowlę, które ma owsiki, w trakcie przewijania może pchać rączki w kierunku pupy.

Diagnoza owsicy

W wielu przypadkach rodzice mogą sami postawić diagnozę, bo owsiki u dzieci są dość duże - widać je zarówno w stolcu, jak i w okolicach odbytu, gdzie najłatwiej je wypatrzeć w nocy, po około dwóch godzinach od zaśnięcia dziecka.

Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?

Owsiki u niemowląt zawsze leczy się pod kontrolą lekarza, a kuracja przeciw pasożytom u dzieci musi objąć wszystkich domowników. Skuteczne są jedynie leki na receptę (zwykle jest to pyrantelum w zawiesinie). Lek działa jedynie na dorosłe pasożyty, więc po pierwszym podaniu leku należy odczekać dwa tygodnie i podać kolejną dawkę, by zniszczyć młode osobniki, które wylęgną się z jaj po pierwszej kuracji. Niekiedy okazuje się konieczne podanie leku po raz trzeci, ale o tym zadecyduje lekarz. Po wykryciu owsików u niemowlaka pilnuj, by dziecko miało paznokcie obcięte bardzo krótko, nie obgryzało ich i nie wkładało rąk do buzi. Poza tym pamiętaj, by myć często dziecku ręce wodą z mydłem, codziennie zmieniać ręczniki i bieliznę.

Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?

W przypadku walki z owsicą same leki nie wystarczą. Konieczne są działania dodatkowe, bo jaja owsików nie dość, że są bardzo lekkie i łatwo się przenoszą drogą powietrzną, to do tego przez 3 tygodnie są gotowe do zakażenia. By zminimalizowac szanse na ponowne zakażenie, musisz przestrzegać kilku zasad:

 • pościel, ręczniki i ubranka wypierz w minimum 60 stopniach, a następnie wyprasuj gorącym żelazkiem
 • kilkukrotnie, dokładnie odkurz całe mieszkanie (dywany, wykładziny, ściany) - jeśli masz tradycyjny odkurzacz workowy - worek zapakuj w folię i od razu wyrzuć, filtry upierz lub wymień, odkurzacz umyj dokładnie ciepłą wodą
 • ścierki, którymi będziesz czyścić meble i podłogę na mokro wygotuj lub wyrzuć
 • wszystkie zabawki wypierz w pralce lub ręcznie, plastikowe wygotuj

Jeśli kurację trzeba powtórzyć - powtarzasz też powyższe procedury.

Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne. Co robić, kiedy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie