Owsiki u niemowląt: objawy i leczenie

2016-04-05 15:20 Agnieszka Paculanka
Owsiki u dziecka Przewijanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Owsiki u niemowląt można łatwo zobaczyć podczas przewijania, kąpania, przebierania dziecka.

Owsiki u niemowląt są dość częstym problemem, z którym jednak stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Jaki objawy mogą wskazywać na to, że niemowlę ma owsiki? Jak przebiega leczenie owsicy? Sprawdź, jak pozbyć się owsików u dzieci!

Owsiki u niemowląt nie są czymś niezwykłym - co prawda tak małe dzieci zwykle nie prowadzą ożywionego życia towarzyskiego, ale za to owsiki łatwo się przenoszą z żywiciela na żywiciela. Najbardziej narażone na owsiki są te niemowlęta, które mają częsty kontakt z innymi dziećmi - np. mają starsze rodzeństwo, chodzą do żłobka, bawią się w piaskownicy. Swobodne podejście dzieci do higieny, a przede wszystkim wkładanie rąk do buzi sprzyja zakażeniu - jaja owsików sa bardzo lekkie i łatwo przenoszą się drogą powietrzną, poza organizmem zachowują zdolność kolonizacji przez około trzy tygodnie.

Objawy owsików u niemowląt

Objawy owsika ludzkiego u dziecka, które powinny wywołać twój niepokój to:

 • zaczerwienienie okolic odbytu
 • brak apetytu
 • bladość skóry
 • bóle brzucha
 • spadek masy ciała pomimo jedzenia
 • zgrzytanie zębami (jeśli już są)
 • rozdrażnienie i marudzenie
 • kłopoty ze snem
 • wiercenie się
 • swędzące zmiany skórne
 • spadek odporności

Poza tym niemowlę, które ma owsiki, w trakcie przewijania może pchać rączki w kierunku pupy.

Diagnoza owsicy

W wielu przypadkach rodzice mogą sami postawić diagnozę, bo owsiki u dzieci są dość duże - widać je zarówno w stolcu, jak i w okolicach odbytu, gdzie najłatwiej je wypatrzeć w nocy, po około dwóch godzinach od zaśnięcia dziecka.

Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?

Owsiki u niemowląt zawsze leczy się pod kontrolą lekarza, a kuracja przeciw pasożytom u dzieci musi objąć wszystkich domowników. Skuteczne są jedynie leki na receptę (zwykle jest to pyrantelum w zawiesinie). Lek działa jedynie na dorosłe pasożyty, więc po pierwszym podaniu leku należy odczekać dwa tygodnie i podać kolejną dawkę, by zniszczyć młode osobniki, które wylęgną się z jaj po pierwszej kuracji. Niekiedy okazuje się konieczne podanie leku po raz trzeci, ale o tym zadecyduje lekarz. Po wykryciu owsików u niemowlaka pilnuj, by dziecko miało paznokcie obcięte bardzo krótko, nie obgryzało ich i nie wkładało rąk do buzi. Poza tym pamiętaj, by myć często dziecku ręce wodą z mydłem, codziennie zmieniać ręczniki i bieliznę.

Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?

W przypadku walki z owsicą same leki nie wystarczą. Konieczne są działania dodatkowe, bo jaja owsików nie dość, że są bardzo lekkie i łatwo się przenoszą drogą powietrzną, to do tego przez 3 tygodnie są gotowe do zakażenia. By zminimalizowac szanse na ponowne zakażenie, musisz przestrzegać kilku zasad:

 • pościel, ręczniki i ubranka wypierz w minimum 60 stopniach, a następnie wyprasuj gorącym żelazkiem
 • kilkukrotnie, dokładnie odkurz całe mieszkanie (dywany, wykładziny, ściany) - jeśli masz tradycyjny odkurzacz workowy - worek zapakuj w folię i od razu wyrzuć, filtry upierz lub wymień, odkurzacz umyj dokładnie ciepłą wodą
 • ścierki, którymi będziesz czyścić meble i podłogę na mokro wygotuj lub wyrzuć
 • wszystkie zabawki wypierz w pralce lub ręcznie, plastikowe wygotuj

Jeśli kurację trzeba powtórzyć - powtarzasz też powyższe procedury.

Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne. Co robić, kiedy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Polecamy wideo: Owsiki u dzieci

Owsiki to pasożyty, które najczęściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym. Owsica to choroba, która wywołuje duży dyskomfort, a nie leczona może prowadzić do powaznych konsekwencji. Jakie są pierwsze objawy owsików u dziecka? Jak się pozbyć owsików? Co zrobić, kiedy pojawi się owsica? Na wszystkie pytania odpowiada nasz ekspert - pediatra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE