Owsiki u niemowląt: objawy i leczenie

Owsiki u dziecka Przewijanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Owsiki u niemowląt można łatwo zobaczyć podczas przewijania, kąpania, przebierania dziecka.

Owsiki u niemowląt są dość częstym problemem, z którym jednak stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Jaki objawy mogą wskazywać na to, że niemowlę ma owsiki? Jak przebiega leczenie owsicy? Sprawdź, jak pozbyć się owsików u dzieci!

Owsiki u niemowląt nie są czymś niezwykłym - co prawda tak małe dzieci zwykle nie prowadzą ożywionego życia towarzyskiego, ale za to owsiki łatwo się przenoszą z żywiciela na żywiciela. Najbardziej narażone na owsiki są te niemowlęta, które mają częsty kontakt z innymi dziećmi - np. mają starsze rodzeństwo, chodzą do żłobka, bawią się w piaskownicy. Swobodne podejście dzieci do higieny, a przede wszystkim wkładanie rąk do buzi sprzyja zakażeniu - jaja owsików sa bardzo lekkie i łatwo przenoszą się drogą powietrzną, poza organizmem zachowują zdolność kolonizacji przez około trzy tygodnie.

Objawy owsików u niemowląt

Objawy owsika ludzkiego u dziecka, które powinny wywołać twój niepokój to:

 • zaczerwienienie okolic odbytu
 • brak apetytu
 • bladość skóry
 • bóle brzucha
 • spadek masy ciała pomimo jedzenia
 • zgrzytanie zębami (jeśli już są)
 • rozdrażnienie i marudzenie
 • kłopoty ze snem
 • wiercenie się
 • swędzące zmiany skórne
 • spadek odporności

Poza tym niemowlę, które ma owsiki, w trakcie przewijania może pchać rączki w kierunku pupy.

Diagnoza owsicy

W wielu przypadkach rodzice mogą sami postawić diagnozę, bo owsiki u dzieci są dość duże - widać je zarówno w stolcu, jak i w okolicach odbytu, gdzie najłatwiej je wypatrzeć w nocy, po około dwóch godzinach od zaśnięcia dziecka.

Jak się pozbyć owsików u niemowlaka?

Owsiki u niemowląt zawsze leczy się pod kontrolą lekarza, a kuracja przeciw pasożytom u dzieci musi objąć wszystkich domowników. Skuteczne są jedynie leki na receptę (zwykle jest to pyrantelum w zawiesinie). Lek działa jedynie na dorosłe pasożyty, więc po pierwszym podaniu leku należy odczekać dwa tygodnie i podać kolejną dawkę, by zniszczyć młode osobniki, które wylęgną się z jaj po pierwszej kuracji. Niekiedy okazuje się konieczne podanie leku po raz trzeci, ale o tym zadecyduje lekarz. Po wykryciu owsików u niemowlaka pilnuj, by dziecko miało paznokcie obcięte bardzo krótko, nie obgryzało ich i nie wkładało rąk do buzi. Poza tym pamiętaj, by myć często dziecku ręce wodą z mydłem, codziennie zmieniać ręczniki i bieliznę.

Co zrobić, gdy niemowlak ma owsiki?

W przypadku walki z owsicą same leki nie wystarczą. Konieczne są działania dodatkowe, bo jaja owsików nie dość, że są bardzo lekkie i łatwo się przenoszą drogą powietrzną, to do tego przez 3 tygodnie są gotowe do zakażenia. By zminimalizowac szanse na ponowne zakażenie, musisz przestrzegać kilku zasad:

 • pościel, ręczniki i ubranka wypierz w minimum 60 stopniach, a następnie wyprasuj gorącym żelazkiem
 • kilkukrotnie, dokładnie odkurz całe mieszkanie (dywany, wykładziny, ściany) - jeśli masz tradycyjny odkurzacz workowy - worek zapakuj w folię i od razu wyrzuć, filtry upierz lub wymień, odkurzacz umyj dokładnie ciepłą wodą
 • ścierki, którymi będziesz czyścić meble i podłogę na mokro wygotuj lub wyrzuć
 • wszystkie zabawki wypierz w pralce lub ręcznie, plastikowe wygotuj

Jeśli kurację trzeba powtórzyć - powtarzasz też powyższe procedury.

Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne. Co robić, kiedy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Polecamy wideo: Owsiki u dzieci

Owsiki to pasożyty, które najczęściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym. Owsica to choroba, która wywołuje duży dyskomfort, a nie leczona może prowadzić do powaznych konsekwencji. Jakie są pierwsze objawy owsików u dziecka? Jak się pozbyć owsików? Co zrobić, kiedy pojawi się owsica? Na wszystkie pytania odpowiada nasz ekspert - pediatra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE