Ponadczasowe biblijne imię dla chłopca. Jeszcze niedawno było bardzo popularne, dziś już zapomniane

2022-08-17 12:47

To piękne, krótkie imię męskie, które wszystkim kojarzy się z Biblią, kilka lat temu przeżywało prawdziwy renesans. Od 2019 roku traci jednak sukcesywnie na swojej popularności. W minionym roku było daleko poza pierwszą dziesiątką rankingu najpopularniejszych imion męskich nadawanych w Polsce. To niewątpliwie dobra wiadomość dla miłośników tego imienia.

Ponadczasowe biblijne imię męskie. Kiedyś bardzo popularne, dziś coraz bardziej niszowe
Autor: Getty images Ponadczasowe biblijne imię męskie. Kiedyś bardzo popularne, dziś coraz bardziej niszowe

Mowa oczywiście o imieniu Adam. Według religii abrahamowych nosił je pierwszy człowiek stworzony przez Boga, który wraz z Ewą dał początek rodzajowi ludzkiemu.

Przeczytaj: Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Słabnąca popularność Adama

Imię to jeszcze w 2019 zajmowało 10. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion męskim nadawanych w Polsce. Z roku na rok wybiera je jednak coraz mniej rodziców. W 2020 roku spadło na 12. pozycję, a w 2021 roku na 15. Wszystko wskazuje też na to, że i bieżący rok również zaliczy ze spadkiem.

Dlaczego tak się dzieje? Trendy w imionach zmieniają się co kilka lat. Adama w ostatnich latach wypierają takie imiona jak: Leon, Filip czy rzadkie do niedawna imię Mikołaj. Rodziców, którzy myślą o nadaniu swojemu synkowi imienia Adam, ta sytuacja z pewnością nie zasmuca.

Znaczenie imienia Adam

Imię Adam pochodzi z języka hebrajskiego. Badacze zakładają, że może wywodzić się od słowa oznaczającego „czerwony” – czyli od koloru ziemi, z której ulepiony został biblijny Adam lub od słowa o znaczeniu „ziemia, rola”. W samej Biblii „adam” używane jest w znaczeniu ogólnym „człowiek”. W Polsce imię Adam zaczęto nadawać pod koniec XII wieku. Do dziś cieszy się dużym uznaniem.

Polecamy: Tych popularnych imion 100 lat temu nie nadawano. Zdziwisz się, które uznawano za "zarezerwowane dla elit"

Przypisywane cechy charakteru

Osobom noszącym imię Adam przypisywane są takie cechy jak siła, odwaga, odpowiedzialność. Adam nie rzuca słów na wiatr i można na nim polegać. Do tego jest bardzo pracowity, nie boi się poświęceń. Wie, by coś dużego osiągnąć, należy się dobrze postarać. W swoich działaniach kieruje się logiką i zdrowym rozsądkiem. Potrafi pielęgnować relacje między ludzkie i być im wierny. Lubi jednak dominować i układać wszystko pod swoje upodobania. Często brakuje mu empatii – nie potrafi wczuć się w sytuację kogoś innego.

Mały Adam to prawdziwy bystrzacha. Często wybiera sobie jedno hobby, które staje się jego konikiem na długie lata. Lubi rywalizować z rówieśnikami, ale nie potrafi przegrywać.

Zdrobnienia imienia Adam

Rodzice małych Adamów, wołają na nich najczęściej: Adamek, Adasiek, Adaś, Adi, Adiś oraz Duduś.

Imieniny Adama

Adam świętuje: 05.02, 06.04, 16.05, 12.06, 09.09, 12.12 oraz w wigilię Bożego Narodzenia.

Imię Adam w innych językach

  • Język niemiecki - Adam
  • Język francuski - Adam
  • Język włoski - Adamo
  • Język hiszpański - Adán
  • Język portugalski - Adão
  • Język fiński - Aadam, Aatami
  • Język ukraiński - Адам
  • Język arabski - Adam

Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane