Popularne lody wycofane ze sklepów przez "rakotwórcze substancje". Jeśli masz je w domu, koniecznie wyrzuć

2022-07-13 18:32

GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny, poinformował o wycofaniu ze sklepów aż sześciu partii lodów popularnej firmy. O usunięciu lodów ze sklepowych półek zdecydował producent, który już po przekazaniu ich do sprzedaży, odkrył, że doszło do zanieczyszczenia substancją, która jest uznawana za rakotwórczą.

wycofane lody
Autor: Getty Images

"Odbiorca kwestionowanych partii lodów w Polsce, czyli IGLOTEX SA, zdecydował o konieczności wycofania partii, które zostały wprowadzone do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu" - czytamy w komunikacie GIS.

Wycofano lody Häagen-Dazs

Mowa o lodach znanej marki Häagen-Dazs, w których wykryto tlenek etylenu - substancję klasyfikowaną jako związek rakotwórczy dla człowieka. W śladowych ilościach tlenek etylenu występuje m.in. w dymie tytoniowym i jest uznany za prawdopodobny czynnik rakotwórczy, a także substancję działającą szkodliwie na rozrodczość.

Jak podaje GIS, tlenek etylenu występuje przede wszystkim jako gaz o słodkawym zapachu, a w przemyśle używany jest jako półprodukt w procesie produkcji, środek do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych, czy do konserwacji różnych materiałów.

"Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji" - ostrzega GIS.

Sprawdź partie wycofanych produktów

Komunikat GIS obejmuje jedynie lody waniliowe. Poniżej szczegóły oraz numery partii, które wycofano.

  • Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml
  • Producent: Häagen-Dazs
  • Numery partii: 4284602, 4166999, 4154886, 4241137, 4251427, 4265875.
Źródło: GIS.
Katarzyna Grzelak