Centrum Zdrowia Matki Polki ma ważny apel do karmiących mam. Chodzi o zdrowie dzieci

2023-01-09 13:28

Centrum Zdrowia Matki Polki apeluje do karmiących mam z regionu łódzkiego o oddawanie mleka. Obecnie tylko jedna mama oddaje pokarm do Banku Mleka działającego przy Instytucje. Tymczasem mleko kobiece jest niezastąpione dla wcześniaków i dzieci chorych, których mamy nie mają pokarmu lub nie mogą podawać dziecku swojego mleka.

Apel do karmiących mam. Brakuje mleka w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
Autor: Getty images Apel do karmiących mam. Brakuje mleka w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Lodówki w Banku Mleka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, jedynym w Łódzkiem, świecą pustkami. Medycy z tej placówki na antenie TVP3 Łódź zaapelowali do mam, które mają dużo mleka, o pomoc.

Przeczytaj także: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

W Centrum Zdrowia Matki Polki brakuje mleka

Mleko kobiece od dawczyń (kobiet karmiących swoje dzieci) pozwala na stworzenie szansy dla każdego dziecka do prawa bycia karmionym najlepszym, naturalnym pokarmem, również dzieci, których mamy są chore i nie mogą ich karmić naturalnie. Wiele takich mam leczymy w ICZMP i opiekujemy się również maluszkami – czytamy na stronie Banku Mleka przy ICZMP.

Mleko kobiece to wyjątkowa substancja ze względu na optymalny skład i właściwości. Ma zarówno wartości odżywcze, jak i terapeutyczne. Dlatego korzystają z niego dzieci urodzone przedwcześnie i dzieci chore. Składniki w mleku kobiecym wspomagają dojrzewanie między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego.

Są to dzieci leczone w klinice chirurgii, klinice garstroenterologii, są też dzieci przywożone z innych szpitali, dzieci z wadami rozwojowymi, dzieci urodzone z cechami zamartwicy – wymieniła na antenie TVP3 prof. Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

CZMP poszukuje dawczyń. Kto może oddawać mleko?

Zarówno lekarze jak i mamy potrzebujących maluszków apelują do mam karmiących, aby zgłaszały się do placówki. Jakie wymogi musi spełnić potencjalna dawczyni? Oddawać mleko do Banku może każda pełnoletnia mama, której organizm produkuje go dużo. Początkowo każda dawczyni musi przejść etap weryfikacji.

Polega on na wywiadzie zdrowotnym, czy i jakie choroby przeszła, jakie zażywa leki, jak się odżywia, jaką aktywność prowadzi. Poza tym pobieramy krew i próbkę mleka na badania – tłumaczyła Agnieszka Piątkowska, kierownik Banku Mleka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki na antenie.

Każda dawczyni dostaje do domu laktator i może liczyć na wsparcie laktacyjne. Co 2-3 tygodnie musi dostarczać mleko do banku. W domu zaś musi je trzymać w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza.

Mleko przed podaniem go dzieciom przechodzi badania mikrobiologiczne, po czym według wytycznych ESPGHN (ang. European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) jest pasteryzowane.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo odciągać pokarm - bezbolesne ściąganie mleka z piersi