Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

2021-11-16 13:18

Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?

Od którego momentu ratuje się wcześniaka?
Autor: photos.com Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

W Polsce nie ratuje się wcześniaków, jeśli poród nastąpił przed 22. tygodniem ciąży. Taką sytuację traktuje się jako poronienie. Organizm dziecka jest w tym okresie skrajnie niedojrzały i taki malec nie ma szans na przeżycie. Po 22. tygodniu mamy do czynienia z dzieckiem urodzonym przedwcześnie.

Jeśli poród nastąpił przed 37 tygodniem, mówimy o wcześniactwie skrajnym. Wcześniak nie ma łatwego życia i narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Dlatego, jeśli grozi ci poród przedwczesny, to tak ważne jest odwlekanie jak najdłużej momentu przyjścia dziecka na świat.

Spis treści

  1. Za mały wcześniak narażony jest na wiele groźnych powikłań
  2. Ratowanie wcześniaków to trudny temat
  3. Kiedy wcześniak opuszcza szpital? Opieka specjalistyczna nad wcześniakiem
Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Za mały wcześniak narażony jest na wiele groźnych powikłań

Każdy dzień w łonie matki to dla dziecka zbawienie. Im więcej czasu dziecko spędzi czasu w brzuchu, tym większa szansa na pełnię zdrowia. Żadna aparatura medyczna nie jest w stanie zapewnić mu lepszych warunków do rozwoju. Dlatego warto walczyć o podtrzymywanie ciąży jak najdłużej się da.

Szczególnie, że lista powikłań, jakie mogą dotknąć wcześniaka jest długa: od niewydolności oddechowej (surfaktant, substancja, która pozwala na rozprężanie się pęcherzyków płucnych podczas oddychania zaczyna wydzielać się dopiero w 26. tygodniu ciąży, dlatego kobietom, którym grozi przedwczesny poród podaje się steryd przyspieszający wydzielanie tej substancji), przez uszkodzenia neurologiczne, kardiologiczne itd. Ponadto powszechne wśród wcześniaków krwawienia dokomorowe mogą (statystycznie w 1/3 przypadków) skutkować poważnymi zaburzeniami rozwojowymi, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, ślepotą, upośledzeniem umysłowym.

Ratowanie wcześniaków to trudny temat

Mając świadomość tych wszystkich powikłań, polscy lekarze nie mają łatwego zadania. Nie ma u nas bowiem jasnych wytycznych dotyczących wieku ratowanych dzieci. W Polsce podejmuje się próby ratowania wszystkich wcześniaków nawet tych najmłodszych, na świecie granicą jest najczęściej 24. tydzień ciąży.

Wielu specjalistów neonatologów przyznaje, że to dla nich ogromny problem. Jakość późniejszego życia skrajnie małych dzieci jest tematem tabu na oddziałach wcześniaczych. Rodzice wolą nie wiedzieć, z jakimi problemami będzie musiało mierzyć się ich dziecko.

Lekarze starają się stworzyć jednak jakieś standardy postępowania, ale sprawa nie jest prosta. Każda sytuacja jest inna, dlatego przyjmuje się, że jeśli rodzice dziecka czekali na nie wiele lat, mają niewielkie szanse na kolejne, a deklarują gotowość opieki nad najbardziej niepełnosprawnym maluchem, to lekarze powinni próbować ratować ze wszystkich sił nawet najmłodszego wcześniaczka.

Sprawdź: Wcześniak w domu: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Warto wiedzieć

Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała. Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g.

Kiedy wcześniak opuszcza szpital? Opieka specjalistyczna nad wcześniakiem

Wiele wcześniaków, szczególnie tych najmłodszych nie mogłoby samodzielnie żyć, dlatego konieczny jest dłuższy pobyt w szpitalu, często zaintubowanie dziecka lub karmienie dożylne. To, jak długo dziecko zostanie w szpitalu, zależy od jego stanu i jest sprawą indywidualną – decyduje o tym lekarz prowadzący. Generalna zasada jest jednak taka, że dziecko może wyjść do domu, jeśli potrafi samodzielnie ssać oraz oddychać, a jego waga przekroczyła 2 kg. Ale nawet potem konieczna jest stała opieka specjalistyczna (m.in. okulistyczna, neurologiczna, rehabilitacyjna).

Na szczęście badania potwierdzają, że ponad 65 proc. wcześniaków po roku, dwóch dogania swoich rówieśników urodzonych w terminie. Wiele oczywiście zależy od zaangażowania rodziców w rehabilitację i leczenie dziecka.

Czytaj także: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Jak dbać o wcześniaka w szpitalu po przedwczesnym porodzie?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza