Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

2021-11-16 13:18

Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?

Od którego momentu ratuje się wcześniaka?
Autor: photos.com Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

W Polsce nie ratuje się wcześniaków, jeśli poród nastąpił przed 22. tygodniem ciąży. Taką sytuację traktuje się jako poronienie. Organizm dziecka jest w tym okresie skrajnie niedojrzały i taki malec nie ma szans na przeżycie. Po 22. tygodniu mamy do czynienia z dzieckiem urodzonym przedwcześnie.

Jeśli poród nastąpił między 22. a 27. tygodniem ciąży, mówimy o wcześniactwie skrajnym. Wcześniak nie ma łatwego życia i narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Dlatego, jeśli grozi ci poród przedwczesny, to tak ważne jest odwlekanie jak najdłużej momentu przyjścia dziecka na świat.

Spis treści

  1. Za mały wcześniak narażony jest na wiele groźnych powikłań
  2. Ratowanie wcześniaków to trudny temat
  3. Kiedy wcześniak opuszcza szpital? Opieka specjalistyczna nad wcześniakiem

Za mały wcześniak narażony jest na wiele groźnych powikłań

Każdy dzień w łonie matki to dla dziecka zbawienie. Im więcej czasu dziecko spędzi czasu w brzuchu, tym większa szansa na pełnię zdrowia. Żadna aparatura medyczna nie jest w stanie zapewnić mu lepszych warunków do rozwoju. Dlatego warto walczyć o podtrzymywanie ciąży jak najdłużej się da.

Szczególnie, że lista powikłań, jakie mogą dotknąć wcześniaka jest długa: od niewydolności oddechowej (surfaktant, substancja, która pozwala na rozprężanie się pęcherzyków płucnych podczas oddychania zaczyna wydzielać się dopiero w 26. tygodniu ciąży, dlatego kobietom, którym grozi przedwczesny poród podaje się steryd przyspieszający wydzielanie tej substancji), przez uszkodzenia neurologiczne, kardiologiczne itd. Ponadto powszechne wśród wcześniaków krwawienia dokomorowe mogą (statystycznie w 1/3 przypadków) skutkować poważnymi zaburzeniami rozwojowymi, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, ślepotą, upośledzeniem umysłowym.

Ratowanie wcześniaków to trudny temat

Mając świadomość tych wszystkich powikłań, polscy lekarze nie mają łatwego zadania. Nie ma u nas bowiem jasnych wytycznych dotyczących wieku ratowanych dzieci. W Polsce podejmuje się próby ratowania wszystkich wcześniaków nawet tych najmłodszych, na świecie granicą jest najczęściej 24. tydzień ciąży.

Wielu specjalistów neonatologów przyznaje, że to dla nich ogromny problem. Jakość późniejszego życia skrajnie małych dzieci jest tematem tabu na oddziałach wcześniaczych. Rodzice wolą nie wiedzieć, z jakimi problemami będzie musiało mierzyć się ich dziecko.

Lekarze starają się stworzyć jednak jakieś standardy postępowania, ale sprawa nie jest prosta. Każda sytuacja jest inna, dlatego przyjmuje się, że jeśli rodzice dziecka czekali na nie wiele lat, mają niewielkie szanse na kolejne, a deklarują gotowość opieki nad najbardziej niepełnosprawnym maluchem, to lekarze powinni próbować ratować ze wszystkich sił nawet najmłodszego wcześniaczka.

Sprawdź: Wcześniak w domu: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Warto wiedzieć

Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała. Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g.

Kiedy wcześniak opuszcza szpital? Opieka specjalistyczna nad wcześniakiem

Wiele wcześniaków, szczególnie tych najmłodszych nie mogłoby samodzielnie żyć, dlatego konieczny jest dłuższy pobyt w szpitalu, często zaintubowanie dziecka lub karmienie dożylne. To, jak długo dziecko zostanie w szpitalu, zależy od jego stanu i jest sprawą indywidualną – decyduje o tym lekarz prowadzący. Generalna zasada jest jednak taka, że dziecko może wyjść do domu, jeśli potrafi samodzielnie ssać oraz oddychać, a jego waga przekroczyła 2 kg. Ale nawet potem konieczna jest stała opieka specjalistyczna (m.in. okulistyczna, neurologiczna, rehabilitacyjna).

Na szczęście badania potwierdzają, że ponad 65 proc. wcześniaków po roku, dwóch dogania swoich rówieśników urodzonych w terminie. Wiele oczywiście zależy od zaangażowania rodziców w rehabilitację i leczenie dziecka.

Czytaj także: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Jak dbać o wcześniaka w szpitalu po przedwczesnym porodzie?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.