Przydomowe trampoliny nie takie złe? Specjaliści wskazali, gdzie dochodzi do większej liczby urazów

2022-07-22 9:12

Parki trampolin cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza latem. Dla dzieciaków, które dni wolne od szkoły spędzają w domu, to nie lada rozrywka. Koszt wizyty w parku trampolin nie jest mały, ale w końcu wakacje, to wakacje. Ale specjaliści ostrzegają – w parkach trampolin dochodzi do wielu wypadków i kontuzji.

sala zabaw park trampolin
Autor: Getty Images

Twoje dziecko umiera z nudów i męczy cię o pójście do parku trampolin? To dobry pomysł, pod pewnym warunkiem. Musisz przeprowadzić szkolenie, jak powinno się tam zachowywać, ponieważ badania pokazują, że to właśnie w parkach trampolin dochodzi do największej liczby kontuzji i wypadków.

Spis treści

 1. Z parku trampolin na ostry dyżur
 2. W parkach wypadki zdarzają się częściej
 3. Szkolenie przed pójściem na trampoliny
Warszawa: Potężne naruszenie obostrzeń w parku trampolin?! Policja wkroczyła do akcji

Z parku trampolin na ostry dyżur

Liczba miejsc, w których kilku- i nastolatki mogą wyszaleć się skacząc na różnego rodzaju trampolinach, wciąż rośnie. Na zachodzie to przemysł wart miliardy dolarów. Chociaż branża zmuszona była do opracowania norm bezpieczeństwa dla użytkowników, zwłaszcza tych nieletnich, to jednak wciąż dochodzi tam do wielu wypadków z udziałem dzieci.

W USA co roku odnotowuje się 100 000 mniej lub bardziej poważnych zdarzeń, które wymagają hospitalizacji lub przynajmniej wizyty u lekarza.

Według badań opublikowanych w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Injury Prevention, dzieci, które skaczą w parkach trampolin, częściej doznają poważnych obrażeń i wymagają hospitalizacji niż te, które korzystają z ogrodowych trampolin we własnych domach.

Czytaj również: Zabawa na trampolinie może zakończyć się urazem. Fizjoterapeuta radzi, jak bezpiecznie z niej korzystać

Złamanie zielonej gałązki – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

W parkach wypadki zdarzają się częściej

W badaniu wykorzystano dane z siedmiu krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, gdzie narodziły się parki trampolin. Łącznie rozpatrzono 13,9 milionów przypadków urazów.

Badacze chcieli zrozumieć, co wpływa na tak dużą liczbę wypadków i jak to się ma do bezpieczeństwa ogrodowych trampolin, które spotkać można niemal w każdym domu, w którym są dzieci, i który dysponuje choć niewielkim terenem. Co się okazało? Do jakich wniosków doszli naukowcy?

 • Na liczbę urazów wpływa wiek dzieci - w parkach trampolin bawią się dzieci starsze, które są odważniejsze i podejmują bardziej ryzykowne aktywności na trampolinie.
 • Istnieją różnice w budowie trampolin - urazy nóg, skręcenia i złamania były częstsze w parkach trampolin z powodu użycia innych mat niż te, stosowane do domowych trampolin. Złamanie było 32 procent bardziej prawdopodobne w parku niż na trampolinie na podwórku.
 • Trampoliny w parkach dają większe możliwości - pozwalają skakać wyżej, mocniej się odbijać, co wpływa na liczbę i rodzaj akrobacji wykonywanych w czasie zabawy.
 • Trampoliny w parkach mają lepsze zabezpieczenia ścian i otoczenia wokół urządzenia - u dzieci korzystających z parków trampolin odnotowano mniej urazów ramion, skaleczeń i wstrząsów mózgu w porównaniu z trampolinami domowymi.
 • Tłok na trampolinach - 75 procent wszystkich urazów miało miejsce, gdy na trampolinie skakało wiele dzieci jednocześnie.

Czytaj również: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Szkolenie przed pójściem na trampoliny

Zanim puścisz dziecko na trampoliny, naucz je podstawowych zachowań, które zmniejszą ryzyko wypadku.

 1. Podpowiedz dziecku, by wybierało jak najmniej zatłoczone trampoliny
 2. Niech zawsze skacze na środku maty, lądując na obie stopy z ugiętymi kolanami. Nie powinno się skakać na osłony trampolin ani na twarde podłoże wokół nich
 3. Nie pozwól, aby dziecko wchodziło na siatki zabezpieczające trampoliny
 4. Przed wykonaniem akrobacji, powinno poprosić o pomoc lub instrukcję trenerów. Dorośli będą też pilnować, aby inni nie wchodzili w tym czasie na trampolinę
 5. Uprzedź, aby dziecko nigdy nie wskakiwało do basenów z gąbkami, bez sprawdzenia, czy nie ma w nim innego dziecka
 6. Nie pozwól, aby skakało mając w ustach gumę lub jedzenie
 7. Jeśli dziecko przechodzi z jednej trampoliny na drugą, powinno rozejrzeć się i sprawdzić, czy nie zderzy z kimś, kto już tam się bawi.

Ze swojej strony, postaraj się wybrać zaufany park trampolin, w którym sprzęt jest sprawdzany i naprawiany w razie potrzeb i w którym dzieci są przez cały czas nadzorowane przez obsługę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza