Pokazała skąd może wypływać kobiece mleko. To częstsze, niż mogłoby się wydawać

2023-02-09 10:22

Karmienie piersią może przynieść zaskakujące odkrycie. Mało kto bowiem wie, że mleko może wyciekać z innego miejsca, niż sutek. Ta mama była w prawdziwym szoku, gdy zauważyła to u siebie.

Karmienie piersią niemowląt
Autor: Getti Images/ Screen/TikTok/@heavyondahustla_ Pokazała skąd może wypływać kobiece mleko. To częstsze, niż mogłoby się wydawać

Karmienie piersią to temat, o którym bardzo dużo się mówi w ostatnich latach. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić naturalnie do ukończenia przez dziecko przynajmniej 6. miesiąca życia, albo do 2. roku życia, jeżeli jest to możliwe. Po drodze wymienia korzyści dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka.

Jakże jednak mało mówi się o pewnych niespodziankach związanych z karmieniem piersią, a dokładnie mówiąc o mleku wyciekającym z innego miejsca niż sutek. Choć zdarza się to bardzo rzadko, to jednak kobiety, które to spotyka, są zszokowane swoim odkryciem.

Ta mama po narodzinach swojego drugiego dziecka wyczuła zgrubienie w okolicach pachy. Zaczęła je rozmasowywać, aż w pewnym momencie wyciekło z niego mleko. Wszystkim podzieliła się na swoim profilu na TikToku @heavyondahustla_.

Zobacz także: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

„Odkryłam, że mam tu mleko”

Kobieta podzieliła się na nagraniu swoim odkryciem. Gdy sama zobaczyła to po porodzie, była zaskoczona, bo nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkała.

Filmik zatytułowała „Problemy matki karmiącej” i choć wielu mogłoby pomyśleć, że chodzi o zastój mleka, jego brak lub chociażby nawał pokarmu, szybko przekonali się, że problemem jest zupełnie coś innego.

Kobieta pokazała zgrubienie w okolicach pachy, które przez chwilę ugniatała. Mleko zaczęło wypływać z niego niczym z piersi.

Odkryłam, że mam tu mleko

— powiedziała nieświadoma, że takie rzeczy w ogóle się zdarzają.

Mleko spod pachy

Choć kobiecie z początku wydawało się to ciekawym i fajnym zjawiskiem, to przyznała, że jej mama od razu była odmiennego zdania. Moja mama powiedziała, że to obrzydliwe – wyznała na nagraniu.

Najlepszy przyjaciel kobiety zasugerował, aby mleko po prostu odciągnąć z tego miejsca.

Nie dam mojemu dziecka mleka spod pachy

— podkreśliła jednak tiktokerka.

Na koniec podsumowała, że mężczyźni powinni jeszcze bardziej doceniać kobiety, ponieważ muszą przechodzić przez to wszystko.

Polimastia, czyli dodatkowe gruczoły piersiowe

Zjawisko, którym podzieliła się kobieta z nagrania, to nic innego, jak polimastia, nazywana dodatkową piersią. Wynika z tego, że u niektórych kobiet w okolicach pach znajdują się dodatkowe gruczoły piersiowe.

Polimastia jest wadą wrodzoną, która występuje u około 2-6% populacji. Wiele kobiet nie jest nawet jej świadomych, a u niektórych ujawnia się właśnie po urodzeniu dziecka. Tak właśnie było w powyższym przypadku.

Dodatkowe gruczoły dla wielu kobiet nie stanowią problemu. Mają niewielki rozmiar i w niczym nie przeszkadzają. Jeżeli jednak są bolesne, znacznie się powiększą i powodują dyskomfort, można je operacyjnie usunąć.

Warto podkreślić, że jeżeli wyczuje się jakiekolwiek zgrubienie, zmiany lub wybrzuszenia w okolicy piersi i pach, zawsze należy skonsultować je z lekarzem.

Czytaj także: Jak dbać o piersi podczas karmienia?

Nie chcesz karmić piersią? Sprawdź, jak dobrze zakończyć laktację i przerwać karmienie

Tu nie musi być od razu guzek: zobacz, jak rozpoznać trobiel w piersiach