Jak dbać o piersi podczas karmienia?

2022-02-10 14:57

Czy to prawda, że przed karmieniem trzeba przemyć brodawki, a wkładki laktacyjne wymieniać co 3 godziny? Higiena piersi podczas laktacji jest bardzo istotna, ale nie wymaga od karmiącej mamy aż tyle uwagi. Zobacz, jak dbać o piersi podczas karmienia.

Higiena piersi podczas laktacji
Autor: Getty images Higiena piersi podczas laktacji

Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla małego dziecka i jego matki. Odpowiednia pielęgnacja piersi i utrzymywanie ich w czystości zwiększa szanse na długie i udane karmienie. Odpowiednia higiena to jednak przede wszystkim gwarancja zdrowia twojego i maluszka. Tymczasem o higienie piersi podczas laktacji niewiele się mówi.

O tym, jak często i czym myć piersi, zaczynamy myśleć dopiero, gdy musimy walczyć z pleśniawkami w buzi dziecka. Zanim staniesz przed takim faktem i zaczniesz się zastanawiać, czy brać prysznic przed każdym karmieniem, przeczytaj, jak prawidłowo dbać o czystość piersi, by uniknąć problemów.

Czytaj: Zapalenie sutka - objawy i leczenie

Spis treści

  1. Czy musisz myć piersi przed karmieniem?
  2. Pielęgnacja brodawek w czasie karmienia piersią
  3. Jak jeszcze możesz dbać o piersi w czasie karmienia?
  4. Karmienie piersią - co zrobić, gdy dojdzie do zakażenia?
15 Faktów o karmieniu piersią

Czy musisz myć piersi przed karmieniem?

Absolutna sterylność nie zawsze jest wskazana, choć wielu mamom tak się właśnie wydaje. Nie musisz myć piersi przed ani po każdym przystawieniu niemowlaka. Skóra twoich brodawek produkuje bowiem specjalny film ochronny, dzięki któremu piersi są odpowiednio nawilżone oraz natłuszczone i nie pękają. Zbyt częste mycie piersi usuwa tę powłokę i naraża brodawki na podrażnienia.

Jak więc dbać o piersi podczas karmienia? O ile butelki do karmienia należy wyparzać i sterylizować, tak by usunąć z nich bakterie bytujące na resztkach pokarmu, o tyle twoje piersi nie wymagają specjalnych zabiegów dezynfekcyjnych. Aby zachować odpowiednią czystość brodawek, wystarczy, że będziesz je myła przy okazji codziennych kąpieli. Nie martw się, że noworodek, biorąc twoją pierś do buzi, zlizuje z niej zarazki.

Dziecko jest przyzwyczajone do twojej flory bakteryjnej i nie jest ona dla niego groźna. Przed obcymi bakteriami chroni go wspomniany film ochronny, który zapobiega też gromadzeniu się bakterii oraz twój pokarm pełen przeciwciał chroniących przed zakażeniami.

Aby usunąć z piersi kurz czy resztki włókien z ubrania, możesz wycisnąć odrobinę mleka i przetrzeć nim brodawkę przed podaniem jej dziecku. Oczywiście pod jednym warunkiem: musisz mieć czyste ręce. Dlatego zamiast martwić się o mycie biustu przed karmieniem, pamiętaj, aby zawsze umyć przedtem swoje dłonie.

Czytaj też: Hartowanie brodawek przed karmieniem piersią to mit?

Pielęgnacja brodawek w czasie karmienia piersią

Podrażnienia i pękanie sutków to charakterystyczna dolegliwość podczas pierwszych dni laktacji. Niemowlak nie umie prawidłowo chwycić piersi, a ty nie potrafisz odpowiednio mu jej podać. Dlatego wasze próby często kończą się bolesnymi uszkodzeniami. Na pewno szybko dojdziecie do wprawy, ale zanim to nastąpi, musisz dbać o popękane brodawki, aby w rankach nie doszło do zakażenia – jego objawami są obrzęk, silna bolesność i sącząca się wydzielina.

Są trzy tradycyjne i sprawdzone sposoby, dzięki którym twoje brodawki będą jak nowe. Pierwszym sposobem jest wietrzenie piersi. Dostęp powietrza do poranionych sutków przyspiesza gojenie i doskonale wpływa na zasklepianie się ranek. Dlatego gdy tylko możesz, chodź po domu topless lub bez biustonosza – w przewiewnym, luźnym stroju.

Czytaj też: Czy zmiana piersi podczas karmienia jest konieczna?

Drugim, przetestowanym przez pokolenia sposobem, jest smarowanie poranionych brodawek własnym mlekiem. W pokarmie znajdują się przeciwciała i tłuszcze, dzięki czemu działa on jak antybiotyk i balsam kojący w jednym. Jeśli masz problem z brodawkami, smaruj je po każdym karmieniu kroplą pokarmu i pozostaw do wyschnięcia.

Trzeci sposób to stosowanie specjalnych kremów z lanoliną. Preparaty te łagodzą podrażnienia, wspomagają odbudowę naskórka i poprawiają elastyczność skóry, co zmniejsza ryzyko pękania. Warto też pamiętać, że istnieje kilka metod, które pomogą zapobiegać pękaniu brodawek.

Czytaj: Jak prawidłowo i bezboleśnie odciągać pokarm?

Jak jeszcze możesz dbać o piersi w czasie karmienia?

Często zmieniaj piersi podczas karmienia. Ssanie brodawki dłużej niż przez 20 minut powoduje rozmiękczenie skóry i sprzyja podrażnieniom. Dlatego po tym czasie podaj dziecku drugą pierś i pozwól wyschnąć pierwszej.

Zaczynaj karmienie od piersi mniej podrażnionej. Łapczywe ssanie głodnego maluszka tylko pogorszy jej stan, a gdy dziecko już się naje, będzie delikatniejsze. Sprawdź u doradcy laktacyjnego lub położnej, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Zła technika karmienia jest główną przyczyną pękania brodawek.

Polecamy: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Karmienie piersią - co zrobić, gdy dojdzie do zakażenia?

Zdarza się, że nawet odpowiednia higiena i pielęgnacja piersi nie uchroni przed kłopotami. Takim może być np. zakażenie drożdżakami. To infekcja grzybicza, która wywiązuje się wskutek spadku twojej odporności podczas laktacji lub terapii antybiotykami. Możesz też zarazić się od malca, gdy pojawi się u niego w buzi nadmiar drożdżaków (tylko pewna ich ilość w jamie ustnej jest normą) albo gdy złapie infekcję grzybiczą podczas porodu lub później, np. w wyniku niedostatecznej higieny, gdy dotykasz piersi lub buzi dziecka nieumytymi dłońmi. Niekiedy przyczyną zakażenia jest niewysterylizowany laktator, na którym przenoszone są zarazki, lub brudna wkładka laktacyjna.

Bez względu na to, gdzie jest źródło infekcji, podczas karmienia piersią, często dochodzi do przeniesienia drożdżaków z piersi do buzi dziecka lub odwrotnie. U kobiety zakażenie objawia się białym nalotem na brodawkach, łuszczeniem się skóry oraz bólem i swędzeniem piersi, u dziecka – pleśniawkami, czyli białymi plamkami w jamie ustnej, przypominającymi resztki pokarmu. Aby uniknąć przenoszenia drożdżaków i jak najszybciej się ich pozbyć, należy zgłosić się do lekarza, który zapisze nystatynę w zawiesinie do smarowania piersi i przemywania jamy ustnej dziecka lub specjalną maść przeciwgrzybiczą dla ciebie i płyn dla malca – leczeniem musicie być objęci oboje.

Teraz powinnaś szczególnie dbać o higienę piersi i buzi malca. Wyjątkowo przed każdym karmieniem myj brodawki, by zarazki nie przedostawały się do pokarmu, często zmieniaj wkładki laktacyjne, pierz biustonosze w wysokiej temperaturze, sterylizuj smoczki i gryzaki. Pamiętaj, że mimo zakażenia grzybiczego możesz nadal karmić malca piersią!

Zobacz też: Zastój pokarmu w piersiach - co robić, gdy do niego dojdzie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza