Procedury in vitro wstrzymane z powodu epidemii koronawirusa

Procedury in vitro wstrzymane z powodu epidemii koronawirusa
Autor: Getty images

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało oświadczenie, w którym zaleca odwołanie nowych i wstrzymanie istniejących zabiegów wspomagających sztuczne zapłodnienie. Oznacza to, że zabiegi in vitro mogą być przez jakiś czas niemożliwe.

Stanowisko dotyczące leczenia niepłodności w obliczu koronawirsa wydało niedawno Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości.

Czytamy w nim, że chociaż nie znany jest do końca wpływ koronawirusa na rozwój ciąży i na ryzyko zakażenia płodu patogenem, to jednak zaleca się wstrzymanie procedur wspomagania płodności

W oświadczeniu czytamy:

"Biorąc pod uwagę powyższe oraz stanowiska międzynarodowych towarzystw naukowych zajmujących się leczeniem niepłodności rekomendujemy:

  • Pacjentom w trakcie leczenia z zastosowaniem technik medycznie wspomaganej prokreacji (ART), jeśli są w grupie ryzyka, tzn. w każdym z poniższych przypadków: (którzy przebywali w miejscach o wysokim wskaźniku zachorowalności, byli w kontakcie z osobami zakażonymi, są podejrzewani o zakażenie COVID-19, wykazują objawy zapalenia górnych dróg oddechowych w zależności do etapu terapii) – jej przerwanie lub odroczenie ciąży i zastosowanie procedury zamrożenia oocytów lub zamrożenia zarodków.

  • Pacjentom już leczonym, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi dokończenie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu.

  • Pacjentom już leczonym – zaprzestać terapii immunomodulacyjnych, jeśli z jakichkolwiek powodów są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, gdyż w okresie zagrożenia epidemicznego może to być groźne dla zdrowia i życia."

Ponadto specjaliści rekomendują, aby wszystkie pacjentki w ciąży, które są w trakcie leczenia, unikały jakiegokolwiek kontaktu z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o kontakt z koronawirusem.

Zalecają również unikanie miejsc, które są ogniskami choroby. Jako bardzo istotne specjaliści ds. leczenia niepłodności podkreślają konieczność wyjątkowej ostrożności.

Koronawirus: lista szpitali

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE