Przecieki z matematyki na egzamin ósmoklasisty. Tego zadania można się spodziewać?

2023-05-24 9:00

24 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty z matematyki. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą musieli zmierzyć się z zadaniami z procentów, potęgowania czy ułamków dziesiętnych. Jakich zadań można spodziewać się w tym roku na egzaminie? Przecieki w internecie jasno wskazują jeden określony typ działań, który może pojawić się na egzaminie.

Przecieki z matematyki na egzamin ósmoklasisty
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Przecieki z matematyki na egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty z matematyki uważany jest przez uczniów za najtrudniejszą część sesji egzaminacyjnej. Traktowany jak "mała matura, budzi grozę i przerażenie uczniów, mimo że... nie można go nie zdać. Wynik egzaminu ósmoklasisty może jednak wpłynąć na dalszą edukację, ponieważ od niego zależy, czy uczeń dostanie się do wybranego liceum lub technikum. Nic dziwnego zatem, że uczniowie traktują egzamin poważnie.

Przecieki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 

W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w środę 24 maja o godz. 9.00. Uczniowie będą mieli 100 minut, by rozwiązać różnego rodzaju zadania zamknięte i otwarte. Od kilku dni w internecie rośnie liczba zapytań dotyczących przecieków na egzamin z matematyki. Niestety, wszystkie arkusze, które pojawiają się w sieci, są fałszywe. Nie ma możliwości, by CKE opublikowała arkusz egzaminacyjny wcześniej, dlatego do ewentualnych przecieków należy podchodzić ostrożnie.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Szukając informacji na temat zadań, które pojawią się w tym roku na egzaminie z matematyki, warto przejrzeć arkusze z ubiegłych lat. Z dużym prawdopodobieństwem pojawią się zadania, które występują najczęściej:

  • zadania z pierwiastków
  • zadania dotyczące potęgowania
  • zadania z geometrii
  • zadania otwarte dotyczące obliczania pola powierzchni czy długości odcinka danej figury

Zakres materiału do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Na egzaminie z matematyki absolwenci szkół podstawowych muszą wykazać się wiedzą na temat następujących zagadnień:

  • równań z jedną niewiadomą
  • wyrażeń algebraicznych 
  • obliczeń zegarowych
  • jednostek masy i długości
  • kombinatoryki
  • rachunku prawdopodobieństwa

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to drugi egzamin, który muszą napisać uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. 25 maja czeka ich jeszcze egzamin ósmoklasisty z języka obcego.

Czytaj: Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty? O to nie trzeba się martwić