Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty 2023? O to na pewno nie trzeba się martwić!

2023-04-28 13:17

Egzamin ósmoklasisty to cykl egzaminów wieńczących szkołę podstawową. Uczniowie obowiązkowo zdają je z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy odbędą się w maju, pozostało niewiele czasu na naukę. Czego na pewno nie będzie na egzaminie ósmoklasisty i co można pominąć przy powtarzaniu materiału?

Egzamin ósmoklasisty
Autor: Getty Images Na egzaminie ósmoklasisty nie będzie czwartego przedmiotu.

Egzamin ósmoklasisty to najważniejszy egzamin w szkole podstawowej. Wszyscy uczniowie ósmej klasy muszą przystąpić do egzaminu i go napisać, by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Na szczęście dla ósmoklasistów, nie ma konkretnych progów określających, ile trzeba zdobyć punktów, by zdać egzamin. Celem egzaminu ósmoklasisty jest sprawdzenie wiedzy po 8 latach nauki, a nie pozostawienie uczniów w ósmej klasie na kolejny rok. To oznacza, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasisty odbywają się w maju. W tym roku odbędą się od 23 do 25 maja. Uczniowie obowiązkowo napiszą egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W tym roku egzamin będzie wyglądał tak jak w roku poprzednim, co wynika z rozporządzenia resortu edukacji. Uczniowie będą musieli rozwiązać zadania zamknięte, napisać wypracowanie, odpowiedzieć na pytania do tekstu czy wykazać się znajomością konkretnych zagadnień z zakresu języka polskiego i historii, a także matematyki i języka obcego.

Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty?

Zakres materiału do egzaminu ósmoklasisty jest dość dużo i uczniowie dobrze go znają, ponieważ przygotowują się do egzaminu przez cały rok. Warto za to przypomnieć sobie, czego na pewno nie będzie na tym egzaminie, bo może to być informacja, która poprawi nam nastrój i sprawi, że poczujemy się lepiej przygotowani.

1. Czwartego przedmiotu

Ministerstwo Edukacji początkowo planowało wprowadzić czwarty przedmiot na egzaminie ósmoklasisty, ale na razie wycofało się z tego pomysłu. W tym roku uczniowie będą zdawali egzaminy tylko z trzech przedmiotów, dokładnie tak jak w latach ubiegłych. Początkowo resort planował wprowadzić przedmiot dodatkowy już w 2022 roku, ale z powodu pandemii i nauki zdalnej wycofał się z tego pomysłu.

2. Pełnej podstawy programowej

Dokładnie z tego samego powodu na egzaminie ósmoklasisty nie będzie obowiązywał cały zakres materiału z podstawy programowej. Wymagania egzaminacyjne są okrojone i jest to dobra informacja dla ósmoklasistów!

3. Pełnej listy lektur

Kolejną pozytywną wiadomością dla uczniów jest ta, że na egzaminie ósmoklasisty nie będzie obowiązywała pełna lista lektur. Na liście utworów literackich, których znajomością powinni wykazać się ósmoklasiści, znalazło się 14 lektur oraz wybrane wiersze. Są to:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  • Aleksander Fredro, Zemsta;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  • Juliusz Słowacki, Balladyna;
  • wiersze wybranych poetów.

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty — zasady, terminy, harmonogram

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza