Przełom w diagnozie autyzmu. Powstał nowy, bardzo skuteczny test dla niemowląt

2022-03-18 13:22

Naukowcy opracowali nowy test, który służy do identyfikacji dzieci z wczesnymi symptomami zaburzeń ze spektrum autyzmu. Można go stosować u maluchów w wieku od 11 do 24 miesięcy. Dzięki niemu aż o 3 lata wcześniej można wykryć oznaki autyzmu, niż było to do tej pory - dzięki obecnie dostępnym testom. Skuteczność nowego narzędzia oszacowano na 83 proc.

Nowy test do wykrywania autyzmu jest niezwykle skuteczny.
Autor: Getty images Nowy test do wykrywania autyzmu jest niezwykle skuteczny.

Do tej pory średni wiek, w którym wykrywało się autyzm u dzieci wynosił 4-5 lat. Dzięki nowemu testowi do diagnostyki dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu, ten czas może znacznie się skrócić. Wczesne wykrycie takich zaburzeń jest kluczowe dla późniejszego rozwoju i funkcjonowania dziecka w społeczeństwie, któremu szybciej można udzielić fachowego wsparcia. Szybka diagnoza ma też niebagatelne znaczenie dla rodziców dzieci z autyzmem, którzy zgłaszając się do specjalisty z pierwszymi niepokojącymi zachowaniami swojej pociechy, często słyszeli, by jeszcze “poczekać i zobaczyć”.

Przeczytaj: Co to jest autyzm i skąd się bierze?

Spis treści

  1. Zaskakująco wysoka skuteczność testu SACS-R
  2. Na czym polega nowy test do diagnozy autyzmu?
  3. Polscy specjaliści już przeszkoleni
Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?

Zaskakująco wysoka skuteczność testu SACS-R

Na łamach czasopisma JAMA Open opublikowano wyniki 5-letnich badań nad dokładnością diagnostyczną znanego od lat narzędzia o nazwie SACS-R, służącego do badań przesiewowych w kierunku autyzmu. W ich trakcie przebadano ponad 13 tysięcy dzieci.

Skrót SACS pochodzi od Social Attention and Communication Surveillance – narzędzia opracowanego już 15 lat temu przez prof. Josephine Barbaro z Uniwersytetu La Trobe w Australii. SACS-R to udoskonalona przez naukowców wersja pierwotnego testu. Wyniki badań pokazały, że test SACS-R w przypadku małych dzieci od 11 do 24 miesiąca życia okazał się najlepszym narzędziem na świecie. Jego czułość oszacowano aż na 83 proc. To oznacza, że u takiego odsetka pacjentów wczesna diagnoza autyzmu później się potwierdziła.

Drugim narzędziem, o którym wspomniano w przytaczanym artykule jest SACS-PR (SACS-Preschool) – to test służący do kontroli stanu zdrowia dla dzieci, które skończyły 3,5 roku. Jak wykazało badanie użycie testu SACS-R razem z SACS-PR pozwoliło zdiagnozować aż 96 proc. dzieci z autyzmem.

- To oznacza, że SACS-R i SACS-PR powinny być wprowadzone możliwie najszerzej na świecie w ramach regularnych badań niemowląt i bardzo małych dzieci - uważa prof. Josephine Barbaro.

Przeczytaj: Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?

Na czym polega nowy test do diagnozy autyzmu?

SACS-R to narzędzie do wczesnego wykrywania zachowań charakterystycznych dla zaburzeń ze spektum autyzmu u małych dzieci w wieku od 11 do 24 miesięcy. Pozwala ono ocenić takie zachowania dziecka jak: machanie do ludzi, wskazywanie rzeczy, reagowanie na własne imię, utrzymanie kontaktu wzrokowego, naśladowanie gestów, inerakcję z innymi, umiejętność wspólnej zabawy czy inicjowanie kontaktu.

Nat tle innych dotychczas stosowanych testów, jak np. kwestionariusz autyzmu M-CHAT, wypada bardzo obiecująco.

Polscy specjaliści już przeszkoleni

Test SACS-R stosowany jest póki co tylko w Australii, ale pracownicy służby zdrowia z dziesięciu innych krajów już zostali przeszkoleni. W ich gronie znaleźli się też spejaliści z Polski. Jest więc duża szansa, że w niedługim czasie testy te będą na szeroką skalę stosowane także w naszym kraju.

Przeczytaj także: Objawy autyzmu: jak rozpoznać, że dziecko jest autystyczne?

Źródło: Highly effective autism screening tool, online: https://www.latrobe.edu.au/news/articles/2022/release/highly-effective-autism-screening-tool, dostęp 18.03.2022

Czy twoje dziecko to High Need Baby?

Pytanie 1 z 8
Jak zasypia twoje dziecko:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza