30 ekstra punktów za szczepienia. Sąd zdecydował, czy żłobki mogą tego żądać

2023-11-08 12:55

W 2019 roku Rada Warszawy wprowadziła uchwałę dającą dzieciom, które przeszły obowiązkowe szczepienia, dodatkowe punkty w rekrutacji do publicznych żłobków. Nowe kryteria nie spodobały się jednej z mam i sprawa trafiła do sądu. Ten właśnie zadecydował, że decyzja radnych jest zgodna z obowiązującym prawem. Wyrok jest prawomocny.

Punkty za szczepienia w rekrutacji żłobkowej legalne. Zapadł prawomocny wyrok
Autor: Getty images Punkty za szczepienia w rekrutacji żłobkowej legalne. Zapadł prawomocny wyrok

Jak podaje „Rzeczpospolita” Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że uchwała Rady Miasta Warszawy, dająca dzieciom, które przeszły obowiązkowe szczepienia, dodatkowe punkty w rekrutacji do publicznych żłobków, jest ważna i zgodna z prawem.

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Za szczepienia dodatkowe 30 punktów

Chodziło dokładnie o uchwałę Rady Miasta Warszawy z lutego 2019 roku, która wprowadzała nowe kryterium w systemie rekrutacyjnym do miejskich żłobków. Od tego momentu dziecko mogło dostać dodatkowe 30 punktów za to, że zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym, ewentualnie było z nich zwolnione przez lekarza. Rodzic musiał tylko złożyć stosowne oświadczenie. Taki dokument zwiększał szansę szczepionych (lub zwolnionych ze szczepień) dzieci na miejsce w miejskiej placówce.

Rada Warszawy wprowadzając nowe kryterium podkreślała, że robi to po to, by zmniejszyć zachorowalność dzieci na choroby zakaźne, które da się ograniczyć szczepieniami. Takie rozwiązanie zakwestionowała jedna z mam, która zarzuciła radnym, że wprowadzone przez nich nowe kryterium jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Kryterium „szczepionkowe” spowodowało, znacznie obniżyły się szanse jej dziecka na dostanie do miejskiego żłobka. Jego pozycja na liście oczekujących do placówki przesunęła się aż o 178 miejsc.

Kryterium „szczepionkowe” legalne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę, uznając, że radni działali zgodnie z literą prawa i mogli wprowadzić dodatkowe to kryterium. Teraz to samo potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. W uzasadnieniu podkreślił, że podważane oświadczenie o szczepieniach lub ich braku dotyczy szczepień obowiązkowych wymaganych prawem. Dodał także, że informacje zawarte w oświadczeniu są ogólne. Stwierdza się w nim tylko, czy dziecko było szczepione (ewentualnie zwolnione ze szczepień) i nie podaje się szczegółowych informacji, jakie to były szczepienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił także, że zakwestionowanie przez sąd kryterium „szczepionkowego” byłoby formą nagrody dla osób, które łamią prawo, unikając obowiązkowych szczepień ochronnych. Sąd oddalił także zarzut, że nowe kryterium wprowadza dyskryminację. Uzasadnił to w ten sposób, że nawet jak dziecko nie zostało poddane obowiązkowym szczepieniom, może być przyjęte do miejskiego żłobka. Dostanie tylko mniej punktów. Wyrok WSA jest prawomocny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza