Robiły to nasze babcie, ale ty nie rób tego dziecku. Tak psujesz jego relację z jedzeniem

2023-09-11 15:24

Zachęcasz dziecko, by zostawiało pusty talerz? To błąd powielamy od pokoleń, który może zaburzyć prawidłową relację dziecka z jedzeniem – ostrzega znana na Instagramie pediatra. Radzi, co zrobić, by wyjść z błędnego koła „pustego talerza”.

Robiły to nasze babcie, ale ty nie rób tego dziecku. Tak psujesz jego relację z jedzeniem
Autor: Getty images Robiły to nasze babcie, ale ty nie rób tego dziecku. Tak psujesz jego relację z jedzeniem

"Mamo, mogę już odejść od stołu? A zjadłeś/zjadłaś wszystko?". Chyba każdy z nas w swoim dzieciństwie nieraz był uczestnikiem takiego dialogu. I choć naszym mamom i babciom wydawało się wtedy, że to jedyna słuszna droga postępowania, dzisiejsze badania dowodzą, że małe dzieci jedzą lepiej bez wywierania na nie presji.

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Dlaczego presja „pustego talerzyka” nie ma sensu?

Pediatra Dr Cathryn, która na Instagramie prowadzi profil poświęcony zdrowiu dzieci @healthiest_baby podkreśla, że naciskanie na dzieci, by zjadały wszystko z talerza jest błędne z samego założenia. Dzieci bowiem mają małe żołądki i wygodniej jest im jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Jak podkreśla potrzebują 3 głównych posiłków i od 2 do 3 przekąsek dziennie.

Ich preferencje żywieniowe mogą się zmieniać z dnia na dzień. Jednego dnia będą kochały daną potrawę, a kolejnego nie wezmą jej do ust. Mogą mieć też okres, kiedy będą chciały jeść codziennie to samo. Czasami nowe potrawy lub dania o dziwnej dla nich teksturze mogą nie być akceptowalne przy pierwszym podejściu.

Jak podkreśla także samo zmuszanie do jedzenia (nawet ulubionych potraw) może powodować w dziecku bunt. Nikt bowiem nie lubi być do czegoś przymuszany. I co najważniejsze, to dziecko czuje głód i wie, kiedy jest nasycone, a nie my dorośli. Dlatego naszą rolą powinno pozostać dostarczanie dziecku zdrowych posiłków, a do dziecka należy decyzja, ile z talerza zniknie.

Słuchanie swojego organizmu (sygnałów o głodzie) to dla dziecka niezwykle ważna cecha, którą powinno wypracować w dzieciństwie.

Jak wyjść z błędnego kola „pustego talerzyka”?

Dobra, ale co zrobić jeśli już jesteśmy niewolnikami takiego schematu dziania? Jak przywrócić dziecku zdrową relacje z jedzeniem? Dr Cathryn ma na to swoje sposoby.

1. Uszanuj głód dziecka. Zamiast wywierać nacisk, by wyczyściło swój talerz, pozwól mu słuchać organizmu.

2. Daj dziecku wybór. Oddaj dziecku kontrolę nad tym, co zjada z rodzinnego stołu. Pozwól mu nałożyć sobie porcję i wybrać jedzenie, które zje. Unikaj etykietowania żywności – „zdrowe”, „niezdrowe”, „tuczące” itp.

3. Zadbaj o miłą atmosferę w trakcie posiłków i skupienie na jedzeniu. Angażuj je w przygotowywanie dań, unikaj ekranów podczas jedzenia, ustal regularne pory posiłków.