Naukowcy rozgryźli niejadki. Wiedzą, dlaczego maluchy nie chcą jeść i jak je do tego zachęcić

2023-02-03 9:28

Dzieci mają swoje preferencje żywieniowe, ale co nimi kieruje przy tych wyborach? Dlaczego niektóre maluchy nie tkną warzyw, a inne nie jedzą nic innego? Wiemy już, co wpływa na dziwne upodobania maluchów.  

dziewczynka zasłaniająca twarz, aby odmówić jedzenia
Autor: Getty images Naukowcy rozgryźli niejadki. Wiedzą, dlaczego maluchy nie chcą jeść lub jedzą tylko niektóre potrawy

Problem z zachęceniem dziecka do jedzenia to problem wielu rodziców. Zdarzają się maluchy, które jedzą wszystko, co znajdą na talerzu, ale więcej jest takich, które grymaszą i wybierają sobie potrawy, których ewentualnie mogą spróbować. Na pewno wiesz, o czym mówimy: są dzieci, które nie tkną owoców, albo jedzą tylko nabiał, albo tylko czerwone jedzenie. 

Naukowcy postanowili się temu przyjrzeć i odkryć, co kieruje dziećmi w czasie dokonywania wyborów żywieniowych.

Spis treści

  1. To, że lubię, nie znaczy, że będę to jadł
  2. To powód, dla którego więcej dzieci nie je niż je 
  3. Dlaczego dzieci nie chcą jeść i jak sobie z tym radzić?
Jak prawidłowo wspierać odporność małego dziecka dietą?

To, że lubię, nie znaczy, że będę to jadł

Eksperci z Uniwersytetu w Pensylwanii przyjrzeli się małym niejadkom i odkryli, że silniejsza u dziecka jest niechęć do niektórych potraw niż upodobanie do innych. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak naukowcy podkreślają, że ma to znaczenie dla diety dziecka. 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z dziećmi w wieku od 4 do 6 lat, aby zobaczyć związek między lubieniem lub nielubieniem określonego produktu, a ilością jego spożycia. Badanie wykazało, że niechęć jest silniejszym motywatorem niż upodobanie smaku jakiegoś jedzenia.

Przed zjedzeniem posiłków dzieci zostały poproszone o ocenę każdego produktu (mi. chipsów, owoców, warzyw, soków itd.), który im podano – lubię bardzo, lubię, nie wiem, nie lubię, bardzo nie lubię. Potem eksperci pozwoli dzieciom jeść i oceniali, ile czego zjadły.

Okazało się, że związek między upodobaniem a spożyciem nie był silny, tzn. dzieci nie zjadły więcej dań, które lubiły, tylko dlatego, że im smakowały. Za to związek miedzy ilością zjedzonego pokarmu, którego nie lubiły był oczywisty – to co im nie smakowało, nie było nawet tknięte.  

Czytaj również: Brak apetytu w czasie gorączki. Dlaczego dziecko w trakcie gorączki nie chce jeść?

Co robić, gdy maleństwo odmawia piersi lub butelki?

To powód, dla którego więcej dzieci nie je niż je 

"Dla dziecka ważniejsza jest niechęć do niektórych potraw niż upodobanie do nich. Lubienie i spożycie to wartości, które się ze sobą łączą, myślimy więc, że ​​jeśli coś smakuje lepiej, dziecko zje tego więcej – mówi John Hayes, profesor nauk o żywności, autor badania. – Tymczasem jest trochę inaczej."

Dziecko, które uwielbia mięso, może je zjeść, ale nie musi. Ale jeśli go nie lubi – nie zje go nigdy. Dzieci mają ograniczoną ilość miejsca w brzuchu, więc kiedy podaje się im posiłek, zaczynają od tego, co lubią, ale niekoniecznie poproszą o dokładkę. A jeśli na talerzu nie będzie niczego - ich zdaniem - smacznego - po prostu nie zjedzą niczego. To jest powód, dla którego więcej dzieci nie je niż je to, co rodzice im zaproponują.

Dlaczego dzieci nie chcą jeść i jak sobie z tym radzić?

Wiele dzieci odmawia posiłku, ponieważ nie smakuje im to, co dostają. Często pusty brzuch weryfikuje upodobania, ale zazwyczaj jest tak, że dziecko nie zdąży zgłodnieć - rodzice podsuwają mu cokolwiek, byleby tylko coś zjadło. Ale dlaczego dzieci nie chcą jeść?

  • Upodobanie do słodkiego

Dzieci mają swoje "dziwactwa" i często jedzą selektywnie, np. tylko mięso, tylko nabiał, tylko czerwone warzywa. Ale generalnie rodzą się z upodobaniem do słodkiego, bo taki smak miały wody płodowe i taki ma mleko mamy

Niemowlęta muszą nauczyć się innych smaków, dlatego trzeba je dziecku oferować w okresie rozszerzania diety. Jeśli dziecko nie pozna nowych smaków w tym okresie, nie będzie chciało jeść i próbować nowych dań. Warto też pamiętać, że dzieci naśladują rodziców: jeśli wy jecie różnorodnie, jest bardziej prawdopodobne, że maluch też będzie otwarty na różne potrawy.

Czytaj również: "Nie zjadłeś warzyw, nie dostaniesz deseru". Dlaczego ta metoda na niejadka przynosi odwrotny skutek?

  • Strach przed nowym

Około 2. roku życia u wielu małych dzieci pojawia się strach przed próbowaniem nowych potraw. To neofobia, z której na szczęście się wyrasta. Potrzebujesz cierpliwości i wytrwałości, aby pomóc dzieciom przezwyciężyć ten lęk często oferując mu nowości,  zachęcając, ale nie zmuszając do nich, jedząc je razem z nim i pokazując, że nowe pokarmy są bezpieczne i smaczne. 

  • Problemy sensoryczne

Niektóre dzieci mają problemy sensoryczne, polegające na tym, ze nie tolerują pewnych konsystencji, smaków czy temperatury posiłków. Mogą odrzucić jedzenie na podstawie jego gęstości, zapachu, wyglądu czy nawet koloru.

Pozwól maluchowi eksperymentować, a nawet bawić się jedzeniem, aby mogły je poznać, oswoić się z nim i zaakceptować. 

  • Brak apetytu

Są sytuacje w których dzieci tracą apetyt. Przyczyna utraty apetytu to oczywiście choroba, ząbkowanie, ale również skok rozwojowy. Zdarza się, że maluchy na pewnym etapie rozwoju tracą ochotę do jedzenia, a zadaniem rodzica jest przeczekanie trudnego czasu i monitorowanie stanu dziecka - jego nawodnienia. Jeśli maluch nie chce jeść i upiera się, że nie jest głodny, odpuść - w granicach rozsądku. Gdy uznasz, że to konieczne, zgłoś się z dzieckiem do pediatry.