Rodzicielstwo bliskości może zapobiec rozwojowi otyłości u dziecka

2022-02-24 9:20

Zwykle oceniając ryzyko otyłości u dziecka bierze się pod uwagę czynniki genetyczne oraz odżywianie przez pierwszych 1000 dni życia dziecka. Tymczasem naukowcy są zdania, że na to, czy dziecko będzie otyłe, wpływa także ciepło rodzinnego domu.

Rodzicielstwo bliskości obniża ryzyko wystąpienia otyłości u dziecka
Autor: Getty images Rodzicielstwo bliskości obniża ryzyko wystąpienia otyłości u dziecka

Temat otyłości u dzieci to problem, z którym mierzy się wielu rodziców. Winą za nią zwykle obarcza się zbyt małą aktywność dzieci, brak odpowiednich wzorców odżywiania i niewłaściwy schemat rozszerzania diety dziecka.

Nie bez znaczenia pozostaje także słynny "gen otyłości", którego obecność - dla niektórych wciąż dyskusyjna, sprawia, że o zachowanie właściwej wagi ciała trudniej. Po przodkach dziedziczymy także skłonność do chorób, które wiążą się z łatwością przybierania na wadze.

Autorzy badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie "Pediatrics" przekonują, że na to, czy dziecko będzie zmagać się z otyłością, ma wpływ także środowisko domowe, w jakim dorasta. Im więcej miłości i ciepła dostaje, tym ryzyko, że będzie otyłe, istotnie maleje.

Czytaj też: Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie jest obecny?

Otyłość u dzieci

Dzieci otoczone ogromem miłości rzadziej cierpią na otyłość

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1000 par matka-dziecko. Okazało się, że w domach, w których matki otaczały dziecko wyjątkową troską i były z nim silnie  emocjonalnie związane, zdecydowanie rzadziej występowała otyłość dziecięca. 

Za to dzieci matek chłodnych emocjonalnie, niezależnie od tego, czy wychowywały się w dobrych warunkach materialnych, były pozbawione rodzinnych predyspozycji genetycznych do tycia, a nawet ich matki nie zmagały się z depresją - w istotnie większej liczbie cierpiały na otyłość.

Okazuje się zatem, że rodzina ma ogromne znaczenie w budowaniu zdrowia dziecka jeśli chodzi o wystąpienie otyłości. W badaniu wykazano, że rodzice, którzy reagowali na potrzeby dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju, w znaczący sposób programowali zdrową wagę pociechy.

Zobacz także: Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia? Test

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.

Czytaj też: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Sprawdź, co radzi psycholog

Źródło: Brandi Y. Rollins i in., Family Psychosocial Assets, Child Behavioral Regulation, and Obesity, Pediatrics (2022)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza