Ruszają zapisy na wakacyjne dyżury w przedszkolach samorządowych

2022-03-29 9:22

Już za kilka dni w całej Polsce rusza zapisy na wakacyjne dyżury przedszkolne. Zapisu na dyżur dokonuje się najczęściej drogą elektroniczną, ale nie w każdym mieście tak jest. Dlatego, jeśli nie masz co zrobić z dzieckiem w lipcu i sierpniu, zainteresuj się tym już teraz.

Przedszkole Czyżyny
Autor: Getty images

Ruszają powoli zapisy na wakacyjne dyżury w przedszkolach samorządowych w całej Polsce. W niektórych miastach, np. w Poznaniu taki zapisy już się odbyły, w innych - jak Warszawa czy Kraków -  rozpoczną się lada dzień. Sprawdź, jak zapisać dziecko na wakacyjny dyżur w przedszkolu. 

Spis treści

  1. Wakacyjne dyżury - krótsze niż w ubiegłych latach
  2. Ile trwa przerwa wakacyjna w przedszkolach?
  3. Więcej info na stronach urzędów miast
Przedszkole idealne

Wakacyjne dyżury - krótsze niż w ubiegłych latach

W okresie wakacji każda placówka ma przerwę w pracy. To konieczne ze względu na potrzebę przeprowadzenia napraw sprzętu czy remontów budynku. Przerwy te wprowadzane są rotacyjnie, tak, aby przedszkola nie były zamknięte w tym samym czasie.

Do pracujących placówek trafiają dzieci z zamkniętych przedszkoli - to tzw. dyżury wakacyjne, na które jednak trzeba zapisać się wcześniej - właśnie teraz. Miasto zapewnia możliwość oddania dziecka do innej placówki na okres przerwy wakacyjnej z założeniem, że pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci uczęszczające do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego, a następnie dzieci z innych przedszkoli oddziałów przedszkolnych w dzielnicy. 

Czytaj równieżTrwa rekrutacja do przedszkoli i zerówek. Do kiedy złożyć wniosek?

Mamy podpowiadają, o czym pamiętać, wybierając przedszkole

Ile trwa przerwa wakacyjna w przedszkolach?

Przerwa wakacyjna trwa 3 tygodnie, inaczej było tylko w okresie pandemii, kiedy wiele osób zrezygnowała z urlopów i gdy wiele firm miało problemy z utrzymaniem się na rynku. Rodzice w wielu miastach, np. w Warszawie chcieli utrzymania krótszej - dwutygodniowej - przerwy wakacyjnej, ale ratusz nie wyraził na to zgody.  

Dlatego "w lipcu i sierpniu 2022 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych organizować będą opiekę przez 3 tygodnie. Na pozostałe 6 tygodni będzie można zapisać dziecko do innego przedszkola" - czytamy na stronie urzędu miasta.

Zapisy na dyżur wakacyjny w stolicy rozpoczną się w kwietniu br. i będą prowadzone przy pomocy elektronicznego systemu zapisów. W Gdańsku i Krakowie, w celu zapisania się na dyżur wakacyjny należy się zgłosić do sekretariatu szkoły/dyrektora przedszkola w dniach na początku kwietnia 2022 r.

Więcej info na stronach urzędów miast

  • https://edukacja.um.warszawa.pl/terminy
  • https://portaledukacyjny.krakow.pl/ogloszenia_dla_rodzicow/257186,2156,komunikat,harmonogram_pracy_samorzadowych_przedszkoli_w_okresie_lipiec_-_sierpien_2022.html
  • https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/dyzury-wakacyjne-2022-w-przedszkolach-i-oddzialach-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych,a,212508
  • https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/dyzur-wakacyjny-w-2022-roku,177367.html
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza