Rekrutacja do przedszkoli 2022 - jak wyglądają zapisy do przedszkoli w 2022 roku?

2022-01-11 15:23

Rekrutacja do przedszkoli co roku zaczyna się z dużym wyprzedzeniem. Nie przegap okresu składania podań i dowiedz się, jakie są obowiązujące wymagania. Co należy wiedzieć o rekrutacji do przedszkoli w 2022 roku?

Rekrutacja do przedszkoli
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W podaniu do przedszkola musimy wskazać jedno najważniejsze dla nas przedszkole, na którym nam zależy w pierwszej kolejności.

Spis treści

 1. Jak wybrać odpowiednie przedszkole?
 2. O jakich terminach warto pamiętać podczas rekrutacji do przedszkoli? 
 3. Rekrutacja do przedszkoli – jakie formalności?
 4. Jakie są dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli?
 5. Jak przebiega rekrutacja do przedszkoli w 2022 roku?
 6. Jak wygląda drugi etap rekrutacji do przedszkoli?
 7. Czy można się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 ma miejsce na wiele miesięcy przed formalnym początkiem roku przedszkolnego. Warto to wiedzieć, by nie przeoczyć terminu. Spóźnienie się z podaniem do przedszkola praktycznie przekreśla szanse na dostanie się dziecka do wybranej placówki państwowej.

O miejsce w przedszkolu mają prawo się ubiegać dzieci 3-, 4- i 5-letnie. Każdy sześciolatek ma obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a na wniosek rodziców może rozpocząć naukę w I klasie szkoły podstawowej.

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 1. Jak wybrać odpowiednie przedszkole?
 2. O jakich terminach warto pamiętać podczas rekrutacji do przedszkoli? 
 3. Rekrutacja do przedszkoli – jakie formalności?
 4. Jakie są dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli?
 5. Jak przebiega rekrutacja do przedszkoli w 2022 roku?
 6. Jak wygląda drugi etap rekrutacji do przedszkoli?
 7. Czy można się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia do przedszkola?

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Zanim zaczniemy dopełniać formalności w przedszkolu, należy zrobić dobre rozeznanie co do placówek i wybrać te, które wydają się nam najkorzystniejsze. W podaniu do przedszkola musimy bowiem wskazać jedno najważniejsze dla nas przedszkole, na którym nam zależy w pierwszej kolejności. Możemy dopisać również te przedszkola, które bierzemy pod uwagę w przypadku braku możliwości zapisu do przedszkola pierwszego wyboru.

Podczas wyboru przedszkola warto uwzględnić takie czynniki jak: opinia o przedszkolu, odległość od miejsca zamieszkania, oferta edukacyjna.

Czytaj: Przedszkole katolickie, czyli jakie? Obalamy mity o placówkach chrześcijańskich

O jakich terminach warto pamiętać podczas rekrutacji do przedszkoli? 

Harmonogram rekrutacji do przedszkoli na rok 2022/2023 jest ustalany na poziomie regionalnym. W całej Polsce nie są to bowiem te same terminy, dlatego warto śledzić informacje pojawiające się w urzędach (lub ich stronach www) pełniących nadzór nad placówkami przedszkolnymi w danej miejscowości. Również i sposób prowadzenia rekrutacji może być różny w zależności od np. województwa.

W niektórych miastach rekrutacja do przedszkoli rozpoczyna się już pod koniec lutego. W tych miastach wyniki pierwszego etapu zaczną pojawiać się już w kwietniu. Wówczas publikowane są listy wolnych miejsc w placówkach w danym regionie, a w czerwcu rusza na nie rekrutacja uzupełniająca.

Na przełomie czerwca i lipca podaje się wyniki drugiej rekrutacji, a pod koniec wakacji zwykle pojawiają się kolejne listy z wolnymi miejscami w przedszkolach, do których można się jeszcze ubiegać o przyjęcie.

Czytaj: Wniosek o przyjęcie do przedszkola: wzór, uzasadnienie podania do przedszkola

Rekrutacja do przedszkoli – jakie formalności?

Najmniej formalności musi dopełnić rodzic, którego dziecko chodzi obecnie do przedszkola i chce, by maluch pozostał w tej samej placówce na kolejny rok. Taki rodzic musi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem postanowienia rekrutacyjnego złożyć deklarację o kontynuacji edukacji w danym przedszkolu. Niezłożenie deklaracji w terminie oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu.

W przypadku dziecka, które ma dopiero w roku 2022/2023 rozpocząć swoją przedszkolną przygodę, formalności jest nieco więcej. Do przedszkoli w całej Polsce przyjmuje się według poniższych kryteriów ustawowych, które zwiększają szansę na dostanie się dziecka do wybranej placówki.

Rekrutacja odbywa się częściowo przez rejestrację elektroniczną. Wniosek o przyjęcie składa się w systemie internetowym. Następnie wniosek papierowy składa się wraz z odpowiednimi dokumentami w placówce pierwszego wyboru.

Podczas składania podania o przyjęcie do przedszkola nie liczy się kolejność zgłoszeń, dlatego nie trzeba biec z dokumentami już pierwszego dnia rekrutacji. To w żaden sposób nie zwiększy szans dziecka na przyjęcie.

Według ustawy, w pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci:

Jakie są dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli?

Podczas rekrutacji do przedszkoli brane są również pod uwagę oprócz kryteriów rządowych, kryteria samorządowe. Samorządy często zwracają uwagę na odległość przedszkola od miejsca zamieszkania, na to czy rodzice są zameldowani w danym mieście oraz czy rozliczają podatek dochodowy na terenie tego miasta. Kryteria samorządowe brane są pod uwagę przy rekrutacji uzupełniającej.

Składając wniosek o przyjęcie do przedszkola, należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie przez rodzinę dziecka określonych kryteriów. W przypadku rodziny wielodzietnej, niezbędne jest oświadczenie o wielodzietności.

Jeśli w rodzinie występuje osoba niepełnosprawna, należy załączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Samotni rodzice powinni dołączyć do wniosku prawomocny wyrok sądu rodzinnego (rozwód lub separacja), akt zgonu rodzica lub oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

Jak przebiega rekrutacja do przedszkoli w 2022 roku?

Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie przyjmowane są podania od wszystkich starających się o przyjęcie do przedszkola. W drugim etapie rekrutacji placówki informują o wolnych miejscach i przeprowadzają na nie rekrutację uzupełniającą – o jej wynikach decyduje samorząd.

Niestety, często zdarza się tak, że rekrutacja uzupełniająca jest prowadzona w innych placówkach niż te, na których rodzicom w pierwszej kolejności zależało.

Jak wygląda drugi etap rekrutacji do przedszkoli?

Drugi etap rekrutacji do przedszkoli jest postępowaniem uzupełniającym w przypadku, gdy po pierwszej rekrutacji pozostały nadal wolne miejsca w placówce. Drugi etap trwa znacznie krócej i już w ciągu miesiąca rodzice mogą otrzymać odpowiedź, czy tym razem udało się zapisać dziecko do przedszkola. Sama procedura rekrutacji uzupełniającej jest taka sama jak w przypadku pierwszej rekrutacji. 

Po ogłoszeniu wolnych miejsc w placówkach, rodzice mają kilka dni na rejestrację wniosku w systemie informatycznym oraz złożenie w przedszkolu pierwszego wyboru podpisanego wniosku o przyjęcie dziecka wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów rekrutacyjnych.

Po opublikowaniu listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych rodzice mają kilka dni na złożenie potwierdzenia woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.

Po opublikowaniu list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzice mają czas na procedurę odwoławczą.

Czy można się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia do przedszkola?

W ciągu 7 dni od opublikowania wyników rekrutacji, rodzice mają prawo wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do placówki.

Po otrzymaniu uzasadnienia rodzice mają 7 dni na wniesienie do dyrektora przedszkola odwołania od decyzji komisji. Procedura odwoławcza jest możliwa zarówno przy pierwszej rekrutacji do przedszkoli, jak też przy rekrutacji uzupełniającej. 

Ostatnią szansą jest staranie się o przyjęcie dziecka do przedszkola, które w ostatnim tygodniu wakacji posiada jeszcze wolne miejsca. Wykaz takich miejsc w placówkach jest dostępny w systemie rekrutacyjnym odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Czytaj: Przedszkole: czy warto posyłać dziecko do przedszkola?

Wyprawka dla dziecka. Jak wygląda wyprawka dla przedszkolaka?

Rekrutacja do żłobka - jak wygląda i jakie dokumenty są wymagane?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza