Sanepid z ważnym apelem do wszystkich rodziców. Ale najpierw musisz zważyć dziecko

2023-08-10 13:16

Nowy rok szkolny za psem, więc czas pomyśleć o kompletowaniu wyprawki. Przed największym wyzwaniem stoją z pewnością rodzice pierwszoklasistów. Na pomoc im ruszył jednak Sanepid, który w mediach społecznościowych opublikował przejrzystą ściągawkę, jak wybrać zdrowy plecak dla dziecka. Uwagę w niej przyciąga jeden wymóg.

Sanepid z ważnym apelem do wszystkich rodziców. Ale najpierw musisz zważyć dziecko
Autor: Getty images Sanepid z ważnym apelem do wszystkich rodziców. Ale najpierw musisz zważyć dziecko

Wyprawka pierwszoklasisty to gorący temat w domach, w których dzieci rozpoczynają właśnie edukację szkolną. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście plecak. Jego wybór nie jest łatwy zarówno dla dziecka, które do wyboru ma tysiące szat graficznych, jak i dla rodziców, którzy przede wszystkim myślą o tym, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka. Na pomoc pierwszoklasistom i ich opiekunom ruszył jednak Sanepid. W serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) opublikował infografikę z cechami idealnego plecaka.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Przed zakupem plecaka zważ swoje dziecko

Najważniejszą wytyczną, o której często nie myślą rodzice przy zakupie tornistra, jest według Sanepidu waga dziecka. „Masa plecaka wraz z zawartością nie powinna być większa niż 15 proc. masy dziecka” – zaznaczono w infografice. Dziecko ważące zatem 30 kg nie może dźwigać na plecach więcej niż 4,5 kg. W uzasadnieniu czytamy, że jeśli zachowamy te normy, plecak nie zakłóci naturalnego sposobu chodzenia i stania dziecka.

Na rynku bez problemu kupimy lekkie plecaki, których waga na pusto nie przekroczy kilograma. Co jednak zresztą zawartości plecaka, która przecież też wypływa na jego finalną wagę? Sanepid radzi, by przy kompletowaniu wyprawki zwracać także uwagę na jej masę. Grube zeszyty w sztywnych okładkach radzi zamienić na te cieńsze w miękkiej oprawie. Wybierać lekkie przybory szkolne i dbać o to, by dziecko nie nosiło ich w nadmiarze, a tylko te naprawdę potrzebne. Kontrolować zwartość plecaka każdego dnia, by dziecko nie nosiło w nim niepotrzebnych danego dnia książek, zabawek, zdublowanych przyborów szkolnych.

Cechy dobrego plecaka dla pierwszoklasisty

Wśród wytycznych, jakimi powinien kierować się rodzic przy wyborze plecaka dla dziecka, oprócz jego wagi, Sanepid wymienia jeszcze kilka istotnych. Pierwszą z nich są regulowane, szerokie, miękkie szelki, które nie będą wrzynać się w ramiona dziecka. Regulacja zaś sprawi, że będą dobrze przylegać do jego pleców. Atutem plecaka będzie także klamra spinająca szelki z przodu, która podniesie komfort jego noszenia i sprawi, że plecak będzie trzymał się swojego miejsca.

Drugą zaś usztywniona ścianka tylna, która jest wypukła w dolnej jego części – tak jak kręgosłup człowieka. Pozwoli zachować prawidłową posturę ciała.

Na koniec warto też pamiętać o przegródkach w środku, które nie tylko pomogą utrzymać porządek, ale przede wszystkim sprawią, że ciężar plecaka będzie równomiernie rozłożony.