Skomplikowana wewnątrzmaciczna operacja serca płodu w UCZKiN WUM w Warszawie

2021-08-25 15:03

23 sierpnia 2021 roku w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przeprowadzono skomplikowaną wewnątrzmaciczną operację na sercu płodu. Wykwalifikowanemu zespołowi lekarzy udało się poszerzyć zwężoną zastawkę aortalną.

Operacja w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM
Autor: Materiały prasowe Operacja w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM

To pierwsza taka operacja w UCZKiN Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Pierwszej takiej operacji w historii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonał zespół w składzie: dr hab. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman i lek. Beata Rebizant.

Wewnątrzmaciczna operacja na sercu płodu polegała na balonowym poszerzeniu zwężonej zastawki. Zabieg przeszedł pomyślnie -  uzyskano efektywne poszerzenie drogi odpływu krwi z lewej komory serca płodu, radykalnie poprawiając warunki hemodynamiczne w zakresie krążenia płodowego i czynności serca. Operowana pacjentka czuje się dobrze, obecnie jest w 24 tygodniu ciąży.

Czytaj także: Zabiegi w łonie matki - kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badania prenatalne - dlaczego warto je robić?

"Do zabiegów wewnątrzmacicznych kwalifikuje się dzieci z najcięższymi postaciami wad, u których ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia serca jeszcze w łonie matki jest bardzo duże. Interwencja prenatalna polega na balonowym poszerzeniu zwężonej zastawki. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w sercu płodu, co jest warunkiem niezbędnym do jego prawidłowego rozwoju. Po urodzeniu dzieci te wymagają zazwyczaj dalszego leczenia, ale mają dużą szansę na to, że ich serce będzie sercem dwukomorowym" 

- przekazała dr hab. Marzena Dębska, która w bieżącym roku dołączyła do zespołu specjalistów UCZKiN.

Operacja była niezwykle ważna - stenoza zastawki aortalnej, czyli zwężenie światła lewego ujścia tętniczego, może mieć poważne skutki. Istniało ryzyko, że utrudniony odpływ krwi z lewej komory serca do aorty spowoduje niewydolność serca, postępujące uszkodzenie lewej komory serca, a nawet zgon wewnątrzmaciczny płodu.

W najcięższych postaciach uszkodzenie komory może skutkować rozwojem serca jednokomorowego (HLHS) u noworodka i koniecznością wieloetapowego, niezwykle skomplikowanego leczenia operacyjnego po porodzie. Rozpoznanie zwężenia zastawki aortalnej u płodu opiera się na badaniu ultrasonograficznym serca płodu.

Zobacz także: Pierwsze USG w ciąży - kiedy je zrobić i co trzeba o nim wiedzieć?

"Interwencje kardiologiczne u płodów są nową, lecz dynamicznie rozwijającą się dziedziną terapii prenatalnej. Z racji wysokiego stopnia trudności wykonywane są w niewielkiej liczbie ośrodków na świecie. W Polsce płodowe interwencje kardiologiczne były dotychczas przeprowadzane przez zespół prof. Marzeny Dębskiej i prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Kilka zabiegów wykonano także w Szpitalu Medicover. Poniedziałkowa operacja zapoczątkowała nowy rozdział wysokospecjalistycznej terapii płodu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. To obecnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie takie operacje są wykonywane"

- przekazał prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Źródło: Materiały prasowe UCZKiN

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: