Syrop dla dzieci kupisz tylko w pojedynczym opakowaniu - przeczytaj, dlaczego Sejm wprowadził zmiany

2015-04-28 18:20

24 kwietnia 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na jej mocy jednorazowo będzie można kupić tylko jedno opakowanie syropu dla dzieci i innych leków zawierających substancje psychoaktywne.

Dlaczego nie wolno lekceważyć szczepień
Autor: photos.com

Do końca 2016 roku nie będzie można kupić w aptekach więcej niż jednego opakowania leku zawierającego substancje psychoaktywne. Oczywiście chodzi o leki wydawane bez recepty. Natomiast do 1 stycznia 2017 minister zdrowia umieści w specjalnym rozporządzeniu wykaz właśnie tego typu substancji z określeniem maksymalnej poziomu, w jakim mogą znajdować się w lekach. Od tego dnia możliwe więc będzie kupowanie syropu dla dzieci i innych leków w więcej niż jednym opakowaniu, ale nie w większej niż maksymalna dawce.

>>Przeczytaj również, jak postępować, gdy dziecko ma katar>>

Syrop dla dzieci i inne leki na przeziębienie: skąd ograniczenie w ich zakupie?

Decyzja Sejmu ma zapobiec stosowaniu leków z substancjami psychoaktywnymi w celach innych niż lecznicze. W ostatnich latach wśród młodzieży zaobserwowano częste zakupy tego typu produktów niezgodnie z ich przeznaczeniem - służyły im jako używki. Dlatego też farmaceuci nie będą w ogóle sprzedawać leków z substancjami psychoaktywnymi niepełnoletnim. Zyskają również prawo odmowy wydania ich dorosłym, jeśli uznają, że syrop dla dzieci lub inny lek zostanie użyty w celach pozamedycznych.

Warto dodać, że osoby, które sprzedadzą leki z substancjami psychoaktywnymi wbrew postanowieniom noweli ustawy, mogą zostać obarczone karą do 500 tysięcy złotych. Ponadto, tylko farmaceuci i technicy farmaceutyczni mogą wydawać tego typu leki.

>>Przeczytaj również, jak bezpiecznie leczyć dziecko środkami dostępnymi bez recepty>>

Substancje psychoaktywne to związki chemiczne, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka i bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie mózgu. To może skutkować zmianami w nastroju, zachowaniu i postrzeganiu. Zawarty w niejednym syropie dla dzieci dekstrometorfan we właściwej dawce działa leczniczo - hamuje bodźce nerwowe, które powodują odruch kaszlowy. Natomiast w zwiększonej ilości, stosowany nieodpowiedzialnie, może powodować wszystkie wyżej wymienione skutki. Substancje psychoaktywne występujące w popularnych lekach bez recepty to również kodeina i pseudoefedryna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza