Szczepienia uczniów w szkołach będą obowiązkowe? Znamy stanowisko MEiN

2021-08-27 9:07

Już we wrześniu w placówkach szkolnych rozpoczną się szczepienia uczniów. Przeciwko Covid-19 będzie można zaszczepić dzieci powyżej 12. roku życia.

Szczepienia uczniów w szkołach - czy będą obowiązkowe?
Autor: Getty images Szczepienia uczniów w szkołach - czy będą obowiązkowe?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, we wrześniu rozpoczną się szczepienia przeciwko Covid-19 w szkołach. Szczepić będzie można tych uczniów, którzy ukończyli 12. rok życia. 

By możliwe było zaszczepienie dziecka w szkole, konieczna jest nie tylko zgoda rodzica, lecz także dyrektora. Nie we wszystkich placówkach akcja szczepień będzie organizowana. Czy stanowisko dot. tego, czy szczepienia w tej grupie wiekowej będą dobrowolne, wkrótce się zmieni?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Szczepienia przeciw Covid-19 w szkołach

Z początkiem września, z godnie z zapowiedziami, we wszystkich szkołach rozpocznie się nauka stacjonarna. Pierwszy tydzień września to także czas, w którym rozpoczną się działania informacyjne dotyczące zapowiadanej od tygodni akcji szczepień w szkołach.

Obecnie zaszczepionych drugą dawką jest już 80% nauczycieli, dlatego MEiN nie przewiduje, by tę grupę trzeba było obligować do przyjęcia szczepionki. Czy jednak możliwe jest wprowadzenie obowiązku szczepień dzieci powyżej 12. roku życia?

Minister Przemysław Czarnek zaprzecza i podkreśla, że szczepienia są dobrowolne i na razie nie ma mowy o tym, aby wprowadzać obowiązek szczepień.

Czytaj także: Jak przygotować dziecko do szkoły? Wywiad z psychologiem

"Natomiast będziemy zachęcać. Już w czerwcu kierowaliśmy do szkół pakiety dotyczące szczepień z prośbą o to, by przekazywać informacje. (…) W pierwszym pełnym tygodniu września będziemy prosić dyrektorów o to, ażeby zbierali deklaracje od rodziców, czy chcieliby zaszczepić dzieci i zrobić to w szkole"

- powiedział szef resortu edukacji i nauki w rozmowie z Telewizją Trwam.

Przed szczepieniami w szkołach odbędą się zebrania z rodzicami uczniów, którzy ukończyli 12 lat. Podobne spotkania informacyjne - w ramach godzin wychowawczych - zostaną poprowadzone także dla uczniów.

Szczepienia dzieci będą mogły odbywać się zarówno w placówkach szkoły jak i wyznaczonych punktach szczepień zlokalizowanych poza szkołą.

Zobacz także: Kalendarz szczepień 

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza