Szczepienia uczniów w szkołach będą obowiązkowe? Znamy stanowisko MEiN

2021-08-27 9:07

Już we wrześniu w placówkach szkolnych rozpoczną się szczepienia uczniów. Przeciwko Covid-19 będzie można zaszczepić dzieci powyżej 12. roku życia.

Szczepienia uczniów w szkołach - czy będą obowiązkowe?
Autor: Getty images Szczepienia uczniów w szkołach - czy będą obowiązkowe?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, we wrześniu rozpoczną się szczepienia przeciwko Covid-19 w szkołach. Szczepić będzie można tych uczniów, którzy ukończyli 12. rok życia. 

By możliwe było zaszczepienie dziecka w szkole, konieczna jest nie tylko zgoda rodzica, lecz także dyrektora. Nie we wszystkich placówkach akcja szczepień będzie organizowana. Czy stanowisko dot. tego, czy szczepienia w tej grupie wiekowej będą dobrowolne, wkrótce się zmieni?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Szczepienia przeciw Covid-19 w szkołach

Z początkiem września, z godnie z zapowiedziami, we wszystkich szkołach rozpocznie się nauka stacjonarna. Pierwszy tydzień września to także czas, w którym rozpoczną się działania informacyjne dotyczące zapowiadanej od tygodni akcji szczepień w szkołach.

Obecnie zaszczepionych drugą dawką jest już 80% nauczycieli, dlatego MEiN nie przewiduje, by tę grupę trzeba było obligować do przyjęcia szczepionki. Czy jednak możliwe jest wprowadzenie obowiązku szczepień dzieci powyżej 12. roku życia?

Minister Przemysław Czarnek zaprzecza i podkreśla, że szczepienia są dobrowolne i na razie nie ma mowy o tym, aby wprowadzać obowiązek szczepień.

Czytaj także: Jak przygotować dziecko do szkoły? Wywiad z psychologiem

"Natomiast będziemy zachęcać. Już w czerwcu kierowaliśmy do szkół pakiety dotyczące szczepień z prośbą o to, by przekazywać informacje. (…) W pierwszym pełnym tygodniu września będziemy prosić dyrektorów o to, ażeby zbierali deklaracje od rodziców, czy chcieliby zaszczepić dzieci i zrobić to w szkole"

- powiedział szef resortu edukacji i nauki w rozmowie z Telewizją Trwam.

Przed szczepieniami w szkołach odbędą się zebrania z rodzicami uczniów, którzy ukończyli 12 lat. Podobne spotkania informacyjne - w ramach godzin wychowawczych - zostaną poprowadzone także dla uczniów.

Szczepienia dzieci będą mogły odbywać się zarówno w placówkach szkoły jak i wyznaczonych punktach szczepień zlokalizowanych poza szkołą.

Zobacz także: Kalendarz szczepień 

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza