Tata na rodzicielskim to jeszcze wyjątek? W tym roku padł rekord

2023-11-20 13:45

W kwietniu 2023 roku w życie weszła unijna dyrektywa, a wraz z nią - 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego do wykorzystania tylko przez ojców. W założeniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej to nowe rozwiązanie miało podkreślić rolę ojca i zachęcić go do pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym. Czy to się udało?

Tata na rodzicielskim to jeszcze wyjątek? W tym roku padł rekord
Autor: Getty images Tata na rodzicielskim to jeszcze wyjątek? W tym roku padł rekord

Jak podają Fakty TVN do 2023 roku ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego było średnio koło tysiąca miesięcznie. Nowe przepisy, które od kwietnia 2023 roku wprowadziły dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców, zauważalnie polepszyły ten wynik. Na horyzoncie widać wyraźnie nowy trend.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Sześć razy więcej ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego

Jak podkreślała na antenie Faktów TVN Karolina Andrian z Fundacji „Share the care” do tej pory rocznie tylko około 1 proc. ojców korzystało z urlopu rodzicielskiego. - 2023 rok to jest przełom – podkreśliła ekspertka. Liczba ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego rośnie z miesiąca na miesiąc. Od stycznia do maja – wynosiła średnio 1,1 tys. ojców. Od czerwca zaś te liczby zaczęły rosnąć. I tak w czerwcu wyniosły – 1,4 tys., w lipcu – 2,8 tys., w sierpniu – 4,9 tys., natomiast już wrzesień zaowocował skokiem do aż 6,4 tys., co daje blisko sześciokrotnie większy wynik w stosunku do stycznia tego roku.

Ojcowie zadowoleni z nowego rozwiązania. „Obawy były duże, niepotrzebnie”

W materiale Faktów kilku ojców, którzy skorzystali z nowego uprawnienia, posumowało krótko swoje doświadczenia. Jednogłośnie stwierdzili, że są bardzo zadowoleni ze swojej decyzji. Jeden z nich - Filip Wieczorek, ojciec Igi i Leona przyznał jednak, że miał na początku obawy. - Obaw z mojej strony było sporo, jak się okazało, niepotrzebnie” – powiedział. Jak się teraz sam śmieje, doszedł teraz do takiej wprawy w opiece nad dziećmi, że umie smażyć naleśniki z dwójką dzieci na rękach.

Jacek Dudkiewicz, ojciec Mariana i Stefana przyznał z kolei, że jego pracodawca był nieco zdziwiony, gdy zdecydował się skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Jak podkreśla, na urlopie rodzicielskim przekonał się, jak ciężką pracą jest codzienna opieka nad dzieckiem. - To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat w biurze, albo etat na budowie – stwierdził.

Panowie zgodnie jednak przyznali, że urlop rodzicielski tylko dla ojców to korzyść nie tylko dla mamy i dziecka, ale przede wszystkim dla nich samych. Wspólne rytuały z dzieckiem, bliska więź z nim, którą nawiązuje się poprzez spędzanie z nim odpowiednio dużo czasu to wartości, które pozostaną z całą rodziną na całe życie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza