Tego nie rób z poduszką do karmienia. Po zgonach dzieci chcą wprowadzić nowe wytyczne

2023-08-31 11:19

Poduszka do karmienia może być dużym ułatwieniem dla karmiącej mamy. Dla maluszka może stanowić jednak poważne zagrożenie. Po zgonach dzieci amerykańska komisja zaleca wprowadzenie nowych wytycznych bezpieczeństwa.

Niemowlę
Autor: Getti Images Tego nie rób z poduszką do karmienia. Po zgonach dzieci wprowadzono nowe wytyczne

Karmienie piersią z pomocą poduszki do karmienia pozwala łatwiej znaleźć bardziej komfortową pozycję.

Według amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) rodzice powinni zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nieść poduszka do karmienia. Zaczęła ona bowiem pełnić podwójną funkcję. Jedna z nich może być szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia niemowląt.

Komisja zaleca wprowadzenie nowych wymogów bezpieczeństwa.

Zobacz także: Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Karmienie piersią z pomocą poduszki

Poduszka do karmienia jest często jednym z elementów wyprawki dla noworodka. Może ułatwiać karmienie piersią podczas długich sesji. Zadaniem poduszki do karmienia jest zapewnienie odpowiedniej wysokości do wygodnego karmienia dziecka, aby odciążyć mięśnie szyi, ramion lub pleców.

Często jednak karmienie piersią kończy się zaśnięciem dziecka, więc poduszki tego typu zaczęły pełnić rolę również miejsca na drzemkę niemowląt.

Według amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich takie działanie może stanowić poważne zagrożenie dla życia dziecka. Zalecają wprowadzenie pewnych wymogów, aby poduszki do karmienia były bezpieczniejsze i zniechęcały rodziców do kładzenia na nich dzieci.

Zagrożenie dla niemowląt

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich donosi o 154 zgonach niemowląt związanych z poduszkami do karmienia w latach 2010 – 2022. Niemal wszystkie z nich dotyczą dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca życia.

Specjaliści podkreślają, że poduszki do karmienia zwiększają ryzyko przybrania pozycji, która utrudni dziecku oddychanie.

W krótkim oświadczeniu dla rodziców komisja wyjaśniła jednak swoje największe obawy.

„Prawie wszystkie te zgony wiązały się z używaniem poduszki do spania. Naszym celem jest uczynienie poduszek do karmienia bezpieczniejszymi i zachowanie ich funkcjonalności przy jednoczesnym wyeliminowaniu znanego zagrożenia. Poduszki do karmienia mogą być niezwykle przydatne dla rodziców i opiekunów, pomagając w karmieniu dziecka. W rzeczywistości jednak niektóre poduszki do karmienia są zaprojektowane nie tylko do karmienia, ale także do leżenia i spania niemowląt, co, jak wiemy, jest niebezpieczne” - czytamy.

Podkreślono, że dzieci powinny być układane do snu wyłącznie na twardej i płaskiej powierzchni, takiej jak łóżeczko lub gondola. Bez poduszek i innych produktów, które mogłyby spowodować uduszenie niemowlęcia.

Wniosek komisji o wprowadzenie wymogów bezpieczeństwa

Wśród proponowanych nowych zasad bezpieczeństwa, znalazł się:

  • wymóg, aby poduszki do karmienia miały szersze otwory, które pasują do osoby dorosłej, która ich używa, a nie do niemowlęcia. Zmniejszyłoby to ryzyko utknięcia główki dziecka w otworze poduszki;
  • wymaga nowego oznakowania, aby ostrzec rodziców o ryzyku uduszenia, które może być związany z poduszkami do karmienia;
  • brak pasków na poduszkach do karmienia w celu zabezpieczenia niemowląt. Komisja jest zdania, że paski mogą dawać rodzicom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zachęcać do pozostawiania w nich niemowląt.

– Jeśli używasz poduszki do karmienia jako leżaka dla dziecka lub aby pomóc dziecku zasnąć, musisz natychmiast przestać. Ale jeśli masz poduszkę do karmienia i używasz jej zgodnie z zaleceniami, aby pomóc dziecku w karmieniu piersią, gdy nie śpisz i jesteś czujna, możesz nadal z niej korzystać – tłumaczy pediatra i założyciel Happiest Baby, dr Harvey Karp.

Źródło:

  • cpsc.gov
  • parents.com