Poduszki do karmienia piersią: jak je wybierać? Zobacz nasz przegląd poduszek do karmienia

2021-02-09 14:40

Wybór poduszek do karmienia piersią jest ogromny. Przeczytaj, czy warto mieć specjalną poduszkę do karmienia i czym się kierować przy jej wyborze, by dobrze spełniała swe zadanie. Zobacz przegląd wygodnych poduszek do karmienia i kup jedną z nich.

Poduszki do karmienia piersią: jak wybierać?
Autor: Getty images Poduszki do karmienia piersią: jak wybierać?

Nie ma wątpliwości: poduszka do karmienia piersią bardzo pomaga w tej czynności. Trzymanie dziecka cały czas na rękach albo nachylanie się nad nim (przy karmieniu piersią w pozycji na leżąco) bardzo męczy mamę i skutkuje bólami pleców, ramion, szyi i karku.

Poza tym, gdy niemowlę leży na poduszce, mama ma wolne ręce, co jest naprawdę bezcenne. Ale czy musi to być specjalna poduszka do karmienia? Ten wynalazek pojawił się u nas ok. 10 lat temu, wcześniej nie było takich akcesoriów dla mam i kobiety też sobie radziły. Czy warto zatem wydawać pieniądze na poduszkę do karmienia? Naszym zdaniem – tak. Zobacz przegląd wygodnych poduszek do kamienia piersią.

Spis treści

  1. Jaka powinna być poduszka do karmienia piersią?
  2. Jak wybrać poduszkę do karmienia?
  3. Ważne cechy poduszki do karmienia
  4. Przegląd poduszek do karmienia - jaką kupić?

Jaka powinna być poduszka do karmienia piersią?

Lepiej kupić specjalną poduszkę do karmienia piersią. Nie jest to oczywiście produkt niezbędny, bo i na zwykłej poduszce odpowiednich rozmiarów można ułożyć dziecko podczas karmienia. Jednak taka specjalnie zaprojektowana poduszka do karmienia jest zdecydowanie lepsza, bo uszyto ją właśnie w tym celu.

Modele poduszek do karmienia są często stworzone we współpracy ze specjalistami od laktacji, ergonomii i karmiącymi mamami. Ponadto poduszka do karmienia niemowlaka uszyta jest z najlepszej jakości atestowanych materiałów, łatwa do uprania itp.

Obecnie, gdy coraz więcej niemowląt ma nadwrażliwą, alergiczną skórę, ważne jest, by miały one kontakt z bezpiecznymi, antyalergicznymi materiałami, a zwykłe poduszki często nie spełniają tego wymogu.

Innym argumentem za zakupem specjalnej poduszki do karmienia jest fakt, że poduszki, na których śpimy, często są dość miękkie, mało zwarte, a w związku z tym - mało stabilne.

Tymczasem stabilność to jedna z najważniejszych cech poduszki do karmienia - musi ona zapewniać plecom i głowie dziecka dobre podparcie, nie może więc być zbyt miękka, „pusta”, zapadająca się pod ciężarem ciała dziecka.

Jak wybrać poduszkę do karmienia?

Idealna poduszka do karmienia powinna mieć kilka ważnych cech: odpowiedni rozmiar, stabilność, powinna być wykonana z przewiewnego, antyalergicznego materiału i łatwa w czyszczeniu. Radzimy na co zwracać uwagę kupując poduszkę do karmienia.

Po pierwsze poduszka do karmienia nie może być zbyt mała. Z małej, wąskiej poduszki do karmienia dziecko może się zsuwać, zwłaszcza jeśli będzie mało stabilna. Ale jeśli jest sztywna i ma wyprofilowane brzegi (jak np. poduszka do karmienia marki Balboa Baby), powinna spełnić zadanie.

Czytaj również: Akcesoria do karmienia [TOP 9]

Zbędne gadżety dla niemowlaka: lista tych, które naprawdę są niepotrzebne [GALERIA]

Termofor dla niemowlęcia: jak wybrać odpowiedni termofor dla dziecka?

Ważne cechy poduszki do karmienia

  • Wypełnienie poduszek do karmienia: styropian, gąbka, włókna silikonowe

Ważną cechą poduszki do karmienia jest stabilność, to czy poduszka jest stabilna zależy od rodzaju i ilości wypełnienia. Najczęściej poduszki do karmienia wypełniane są styropianowymi kulkami lub włóknami silikonowymi skrętnie karbikowanymi (małe kuleczki pozwijane w sprężynki). Chodzi o to, by nie było ich za mało, bo wtedy wypełnienie poduszki będzie zbyt luźne i poduszka może wymykać się spod ciała dziecka.

Dobrym pomysłem jest możliwość dosypywania wypełnienia według własnego uznania. Są też poduszki do karmienia po jednej stronie sztywniejsze, wzmocnione, żeby zapewnić plecom dziecka wsparcie podczas karmienia, a po drugiej – miękkie na czas relaksu.

Jeśli chodzi o wypełnienie kulkowe poduszek do karmienia, lepsze od styropianu są włókna silikonowe. Wewnątrz tych włókien znajduje się kanał powietrzny, który zapewnia poduszce zarówno dobrą sprężystość, jak i świetną wentylację. Styropian nie przepuszcza powietrza tak dobrze, poza tym przy przesypywaniu się wydaje dość głośny szelest, co może budzić śpiące niemowlę.

Dobrym rozwiązaniem są poduszki do karmienia piersią sztywne, wykonane w całości z twardej pianki, np. polska poduszka do karmienia Fikimiki czy amerykańska poduszka do karmienia My Breast Friend. To właściwie małe materacyki, zapewniające bardzo stabilne podparcie całemu ciału niemowlaka podczas karmienia piersią.

  • Rozmiary poduszki

Kolejną ważną cechą jest wysokość. Poduszka do karmienia musi mieć odpowiednią wysokość – co najmniej kilkanaście centymetrów. Ma to znaczenie podczas karmienia piersią na siedząco, gdy niemowlaka układa się np. na oparciu fotela – poduszka zbyt płaska nie zapewni dziecku należytej wysokości (przy piersi) i mama będzie musiała się schylać, by je nakarmić.

Idealna poduszka podczas karmienia powinna cały czas pozostawać we właściwym miejscu, a nie przesuwać się przy najmniejszym ruchu.

  • Łatwość czyszczenia

Poduszka do karmienia powinna mieć też zdejmowany pokrowiec, najlepiej z bawełny, który można łatwo wyczyścić i uprać.

Przegląd poduszek do karmienia - jaką kupić?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza