To jest najniebezpieczniejszy przedmiot w domu. "Mam paranoję na jego punkcie" - mówi pediatra

2023-09-13 13:23

Znana na Instagramie lekarka na podstawie przypadków, z którymi miała doświadczenie na oddziale ratunkowym, sporządziła listę domowych przedmiotów, które najczęściej powodują urazy u dzieci. Na szczycie góry lodowej znalazła się rzecz, którą każde dziecko ma w swojej ręce przynajmniej dwa razy dziennie.

To jest najniebezpieczniejszy przedmiot w domu. Mam paranoję na jego punkcie - mówi pediatra
Autor: Getty images To jest najniebezpieczniejszy przedmiot w domu. "Mam paranoję na jego punkcie" - mówi pediatra

Dr Preeya Alexander jest pediatrą w Malbourne w Australii. Na co dzień pracuje w szpitalu i styka się z różnymi przypadkami urazów u dzieci. Jak podkreśla do większość z nich odchodzi w domu po kontakcie z pozornie bezpiecznymi przedmiotami. Próbując im zaradzić, sporządziła listę niebezpiecznych domowych przedmiotów, których rodzice najczęściej nie traktują jako zagrożenie. Jeden z nich uznała za szczególnie niebezpieczny.

O krok od tragedii w Gdyni. Dziewczynka na hulajnodze niemal wjechała pod koła samochodu

Pediatra ostrzega przed szczoteczką do zębów

Lekarka wraz ze swoim mężem dr. Willem Alexandrem (chirurgiem plastycznym) nagrała rolkę, w której opowiadają o sytuacjach, w jakich dochodzi do wypadków i urazów wśród dzieci. Podkreślili, że jako doświadczeni medycy, którzy w swojej karierze napatrzyli się na wiele, patrzą z szerszej perspektywy na ten temat. Boją się też bardziej o swoje dzieci, bo wiedzą że ugryzienia psa, poparzenia, przytrzaśnięcie palców w drzwiach to nie jedyne zdarzenia z udziałem najmłodszych. Na szczycie góry lodowej są wypadki z udziałem przedmiotów codziennego użytku. Za jeden z najniebezpieczniejszych kobieta uznała zwykłą szczoteczkę do zębów.

„Mam paranoję na punkcie dzieci chodzących lub bawiących się szczoteczkami do zębów" – mówi na nagraniu Preeya. W dalszych słowach zaś wyjaśnia, że jeśli maluch potknie się, trzymając szczoteczkę do zębów w buzi lub w ręce, może dojść do poważnych urazów np. krwawienia czy perforacji.

„I to się niestety zdarza”- podkreśla. Przy upadku lub potknięciu przedmiot może trafić do oka, nosa lub przełyku. Przestrzega zatem przed chodzeniem dziecka ze szczoteczką, lizakiem czy sztywną rurką do picia – chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. W naszym serwisie informowaliśmy niedawno o walce lekarzy o życie 4-letniego dziecka, któremu metalowa rurka do picia przebiła tętnicę.

Te przedmioty również mogą być niebezpieczne

Do listy rzeczy, na które w swoim domu powinni zwracać uwagę rodzice i opiekunowie lekarska para w kolejnym nagraniu dodała: baterie, nagrzane od słońca chodniki, zbiorniki wodne (nawet te płytkie), rowery i hulajnogi, z których dzieci korzystają na boso, sporty kontaktowe oraz ulubioną przez dzieci zabawę z kijami.

Pod postem lekarzy posypały się podziękowania od rodziców – za garść praktycznych uwag. Niektórzy dzielili się swoimi historiami związanymi z wypadkami domowymi.

"Moje dziecko wsadziło sobie końcówkę szczoteczki do nosa i rozwaliło przegrodę. Nigdy nie widziałam tyle krwi" – pisała jedna z mam.

Internauci dorzucili także do listy lekarki inne niebezpieczne przedmioty. Bardzo często w ich odpowiedziach padały takie rzeczy jak: trampolina, popcorn i nieatestowane zabawki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza