Co dzieje się w ciele dziecka, gdy połknie baterię? Mama pokazała wstrząsający eksperyment [WIDEO]

2022-08-05 9:52

Nie ma chyba domu, w którym mieszkają dzieci, bez mnóstwa baterii. W końcu to one zasilają większość dziecięcych zabawek. Ich połknięcie jest dla dziecka bardzo niebezpieczne, dlatego lepiej usunąć te leżące luzem z jego otoczenia. Co się dzieje w ciele dziecka po połknięciu baterii? Mama, która przeżyła taki wypadek, pokazuje eksperyment i radzi - "niech nasza historia będzie dla was przestrogą".

dziecko połknęło baterię
Autor: Getty Images/ Instagram @musckids Co dzieje się w ciele dziecka, gdy połknie baterię?

Małe dzieci uwielbiają poznawać świat wkładając do buzi niemalże co popadnie. Najbardziej niebezpieczne są te przedmioty, które kojarzą im się z jedzeniem. Jednym z nich są właśnie okrągłe baterie - wyglądają jak cukierki. A ich działanie w ciele dziecka jest wyjątkowo groźne.

Bateria to nie guziczek, który wyjdzie z kupką - zaznacza Agata Głyda, mama trzylatki, a z zawodu psycholog i opowiada ich historię.

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie

Dowiedz się: Masz te przedmioty w domu? Uważaj - mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci

Bateria to nie guziczek - rodzice nie zdają sobie z tego sprawy

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że baterie nie są jak każdy inny przedmiot, który ewentualnie może połknąć dziecko. Pod wpływem chociażby wilgotnego środowiska występującego w ciele ludzkim, bateria się rozlewa i poważnie zagraża organizmowi. Dlatego jeśli tylko doszło do wypadku, czym prędzej należy dzwonić pod telefon alarmowy. 

Jak zaznacza młoda mama na swoim Instagramie - wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z działania połkniętej baterii w ciele. 

Z ankiety, którą przeprowadziłam, okazuje się, że nie tylko ja żyłam w nieświadomości. Dlatego postanowiłam się tym wszystkim z wami podzielić, mimo że wciąż jest to bardzo bolesne.

Dla zwiększenia świadomości innych rodziców, kobieta postanowiła przeprowadzić eksperyment.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi? Radzimy, co zrobić, by uniknąć tragedii

połknięcie baterii
Autor: Instagram/ @psycholog_o_diecie połknięcie baterii

Bateria rozlewa się w krótkim czasie

Do przeprowadzenia eksperymentu, który jest symulacją tego, jak zachowuje się połknięta bateria, wystarczą dwa plasterki szynki i odrobina wody - gdyż w ciele człowieka jest jeszcze bardziej wilgotno. Takie doświadczenie pokazuje, jak ważna jest szybka reakcja, gdy dziecko połknie baterię. Już w pół godziny bateria zaczyna się rozpuszczać.

Reagujcie szybko‼️ Jak widać z przeprowadzonego eksperymentu czas ma ogromne znaczenie. A to tylko szynka, woda i pokojowa temperatura. W ciele dziecka panują jeszcze lepsze warunki dla takiej baterii.

Czym grozi połknięcie baterii?

Gdy dojdzie do połknięcia baterii, bieguny akumulatora łączą się i wytwarzają prąd elektryczny. Sam prąd nie powoduje obrażeń, ale w następstwie prowadzi do reakcji chemicznych, produkujących żrące substancje zasadowe. Wywołują one o wiele silniejsze poparzenia od tych spowodowanych kwasem. Właśnie dlatego dziecko, które połknęło baterię, musi być niezwłocznie zawiezione na pogotowie. 

Przeczytaj: 4 nieoczywiste rzeczy, które musisz zrobić w domu, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wiedziałaś o tym?

Mama 2-latki, jak sama twierdzi, nikomu nie życzy przeżycia takiej historii. Jej córce szybko udzielono pomocy, choć i tak doszło do martwicy tkanek. W jej wyniku dziewczynka jeszcze przez kilka miesięcy musiała być odpowiednio żywiona i pozostawała pod kontrolą lekarza. 

Nasza historia zakończyła się dobrze. Mała może jeść normalnie, narazie papki do końca roku, potem badanie kontrolne.

połknięcie baterii
Autor: Instagram/ @psycholog_o_diecie połknięcie baterii