To już pewne - porody rodzinne zawieszone!

2020-03-20 17:58

19 marca 2020 roku zmieniono zalecenia dotyczące organizacji pracy oddziałów ginekologiczno-położniczych na czas trwania pandemii koronawirusa. Wstrzymano porody z udziałem partnera oraz możliwość odwiedzin na porodówkach.

Nowe stanowisko w sprawie opieki okoloporodowej
Autor: Getty Images

Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel o przedstawienie swojego stanowiska wobec opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym w czasie pandemii koronawirusa.

W odpowiedzi Ministerstwo podało nowe zalecenia prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Odpowiedź nie pozostawia żadnych złudzeń. Kobiety będą rodziły samodzielnie, bez osoby towarzyszącej.

"Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Epidemia sprzyja depresji poporodowej. Jak sobie radzić z lękiem i izolacją?

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiet, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko

Więcej o koronawirusie