To zachowanie rodziców na plaży stało się plagą. Sprawdź, czy tak nie robisz

2024-07-09 14:49

Dla zachowania bezpieczeństwa nad wodą kluczowa jest obecność przynajmniej jednego ratownika. Niestety liczba plażujących rodzin sprawia, że jego działania mogą być utrudnione. Zwłaszcza w obliczu "plagi", która opanowała polskie plaże.

To zachowanie rodziców na plaży stało się plagą. Sprawdź, czy tak nie robisz
Autor: Getty images To zachowanie rodziców na plaży stało się plagą. Sprawdź, czy tak nie robisz

Rodzinne wakacje nad morzem to już coroczna tradycja. Niektórzy wprost nie mogą doczekać się wypoczynku nad wodą - kąpieli, budowania zamków z piasku czy gry w siatkówkę plażową.

Wybierając się nad polskie morze z dzieckiem warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy wybrana miejscowość słynie z czystych plaż i posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Rodzice najmłodszych dzieci z pewnością chętnie wybiorą się na najlepszą plażę nad Bałtykiem, która znajduje się w popularnej turystycznie miejscowości.

Pod uwagę warto brać oczywiście plaże strzeżone i koniecznie stosować się do miejscowych komunikatów. Zdarza się, że niektóre kąpieliska są czasowo wyłączane, na przykład z uwagi na sztormy czy obecne w wodzie sinice.

Czytaj też: „Rozstawiam parawan na plaży, dla bezpieczeństwa swoich dzieci. W nosie mam opinie innych”

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

To istna plaga na polskich plażach

Być może w pierwszej chwili na myśl przyjdą nam popularne nad Bałtykiem parawany albo alkohol spożywany przez dorosłych, którzy pod opieką mają dzieci. Jednak jest coś innego, co bardzo utrudnia ratownikom pracę i można to zaobserwować właśnie w wakacje. Chodzi o zachowanie rodziców, którzy wydają się nie przejmować specjalnie tym, co robią ich pociechy.

Dorośli bardzo często tracą z oczu biegające po plaży maluchy. Wtedy wpadają w panikę i fakt zgubienia się dziecka zgłaszają ratownikom. To oczywiście zasadne, jednak jak przypomina ratownik, pociąga za sobą szereg procedur. Angażuje też służby wtedy, gdy nie jest to konieczne.

Jak wyjaśnia, w większości przypadków dziecko znajduje się całkiem niedaleko i wcale nie poszło się kąpać.

W takiej sytuacji przewidujemy najgorszą opcję z możliwych - że dziecko znajduje się pod wodą, a to wiąże się z uruchomieniem procedury (...) Zamykamy kąpielisko, wypraszamy ludzi z wody, organizujemy łańcuch życia, ruszają jednostki ratownicze, uruchamiamy Państwowe Ratownictwo Medyczne, policję wodną i PSP. Cała kawalkada rusza na poszukiwania, a dziecko całe, zdrowe i uśmiechnięte biega na plaży w tłumie. W zeszłą niedzielę mieliśmy trzy takie sytuacje. To już plaga

- mówi prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski w rozmowie z "TVN 24"

Ratownicy apelują do rodziców: pilnujcie dzieci!

Jak przekazuje legionowski oddział WOPR, tylko jednego dnia procedurę poszukiwawczą prowadzono trzy razy. Za każdym razem poszukiwane dziecko szczęśliwie odnajdowano na plaży, ku uciesze jego opiekunów i zaangażowanych w przedsięwzięcie ratowników.

"W pewnym momencie zaczęliśmy podejrzewać, że to niezapowiedziane sprawdzenie gotowości służb z terenu powiatu legionowskiego do niesienia pomocy na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego. Okazuje się że nie, to naprawdę opiekunowie gubili dzieci. Było super, dziękujemy Wam za sprawdzenie gotowości i rozgrzewkę na progu wakacji" - piszą na facebookowym profilu.

Co robić, by gdy zgubisz dziecko na plaży?

Na plażach strzeżonych warto podejść do ratownika, który posiada megafon, dzięki czemu będzie mógł ogłosić alarm i wezwać dziecko, które być może bawi się gdzieś całkiem niedaleko.

Na plażach niestrzeżonych głośne nawoływanie może być utrudnione. Do głowy w takiej sytuacji zawsze przychodzą najgorsze scenariusze. Nie szukaj dziecka w ciszy - głośno je nawołuj, zwracaj się nie tylko bezpośrednio do dziecka.

Twoją pomocą będą inni plażowicze. Wykrzykuj kilka istotnych informacji dotyczących wyglądu dziecka na przykład: "Szukam dziewczynki. Ma 3 lata, kręcone blond włosy, różowy strój kąpielowy". Słysząc taką informację więcej osób zacznie zwracać uwagę na dzieci w swoim otoczeniu. To może być pomocne także w sytuacji, gdy ktoś chce uprowadzić dziecko. Istnieje szansa, że wystraszony zdemaskowaniem odstąpi od swoich zamiarów.

Zobacz też: Mama podpowiada, co robić, gdy stracisz dziecko z oczu. Ważne przed wakacyjnym wyjazdem

Czy wiesz, jak chronić niemowlę przed słońcem i upałem?

Pytanie 1 z 12
Doskonałą ochroną przed promieniami UV są ubranka z filtrem. Najlepsze są: