Ubrania z kontenerów wcale nie trafiają do potrzebujących. Co się z nimi dzieje?

2023-08-08 14:05

Kontenery na używaną odzież stoją w wielu miastach w całej Polsce. Często jesteśmy przekonani, że ubrania, które do nich trafią, są przekazywane potrzebującym. Jednak nic bardziej mylnego. Potrzebujący otrzymują pomoc, ale innego rodzaju.

Kontenery PCK na ubrania, używaną odzież
Autor: djk Ubrania z kontenerów wcale nie trafiają do potrzebujących. Co się z nimi dzieje?

Każdy z nas ma ubrania po dorastających dzieciach. Niektóre możemy przekazać rodzinie lub znajomym, którzy mają młodsze pociechy. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, pojawia się pytanie, co z nimi zrobić? Sprzedać? Nie zawsze znajdzie się kupiec. Oddać, przekazać mamie, której dzieci jeszcze w nich pochodzą? Nie zawsze znamy takie osoby.

Odpowiedź często nasuwa się sama, gdy widzimy w mieście kontenery na odzież używaną. Dzięki nim często możemy pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujemy, a które być może pomogą komuś innemu.

Jednak ubrania, które trafiają do kontenerów, wcale nie są przekazywane potrzebującym. Co w takim razie się z nimi dzieje?

Zobacz także: Czy ubranka niemowlaka można prać razem z ubraniami dorosłych?

Podrobione ubrania lądowały na aukcjach. Oszukali firmy na ponad milion złotych

Ubrania nie trafiają do potrzebujących

Jak podaje pck.pl większość tekstyliów, które trafiają do pojemników, nie może być przekazana potrzebującym. Powodem często jest ich stan. Jednak również ze względów organizacyjnych, przekazanie tak dużej ilości ubrań, byłoby niemożliwe.

Dziennie do 60 tysięcy kontenerów PCK trafia bowiem około 230 ton odzieży. Aby przekazać je bezpośrednio potrzebującym, należałoby stworzyć dokładną bazę danych z rodzinami wraz z informacją o rozmiarach ubrań, które noszą i numerami obuwia. Co więcej, ubrania te musiałyby być prane, segregowane, kompletowane i dostarczane do potrzebujących. Ze względu na logistykę, takie działanie jest niemożliwe do zrealizowania.

Co dzieje się z ubraniami z kontenerów?

Polski Czerwony Krzyż posiada specjalnie oznaczone pojemniki na terenie 16 województw. Możemy w nich umieścić odzież, pościel, buty, a także pluszaki. Jest to pomoc osobom, które nie wiedzą, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami, ale także wsparcie finansowe dla organizacji.

„PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom w zamian za wsparcie finansowe” – czytamy na stronie organizacji.

Zebrane rzeczy w dobrym stanie są więc sprzedawane, na przykład do lumpeksów, a środki przeznaczane na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych. PCK rozlicza się z partnerami na podstawie ilości przekazanych tekstyliów. Dlatego tak ważny jest każdy kilogram przekazywanej przez nas odzieży.

„Dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK” – podkreśla organizacja humanitarna.

Tekstylia w gorszym stanie zostają zużyte jako czyściwa fabryczne, przerabiane na dywany, a także są zamieniane na paliwo alternatywne.

A co z tzw. kontenerami no-name, czyli tymi, które nie mają na sobie loga PCK? Wielu specjalistów ds. recyklingu podkreśla, by nie wrzucać ubrań do takich pojemników. Nie mamy bowiem informacji o tym, kto zbiera te ubrania, co później z nimi robi, w jaki sposób utylizuje i czy jego zbiórki są zgłoszone.

Źródło:

  • pck.pl
  • interia.pl

Czytaj także: Ubranka dla niemowląt z second handu – kupować czy nie?

Jak wybierać ubranka dla niemowlaka? Oto kilka wskazówek, które ci pomogą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza