Jak wybierać ubranka dla niemowlaka? Oto kilka wskazówek, które ci pomogą

2022-03-09 14:14

Po przekroczeniu progu sklepu z ciuszkami dla dzieci, rodzic może dostać oczopląsu - wybór jest ogromny. mają rożne tkaniny, rodzaje zapięć, kroje... Przeczytaj, jak wybierać ubranka dla niemowlaka i które są najlepsze dla małego dziecka.

Jak kupować ubranka dla niemowlaka? Oto 10 wskazówek, które ci pomogą
Autor: Getty images Jak kupować ubranka dla niemowlaka? Oto 10 wskazówek, które ci pomogą

Młoda mama ma mnóstwo wątpliwości, jak kupować ubranka dla niemowlaka. Długo zastanawia się, w co powinna zaopatrzyć szafę swojej pociechy. Niemowlak w końcu ma swoje wymagania. Co więcej, kiedy już uda jej się określić, czego potrzebuje: ile musi mieć kaftaników, kompletów body i spodenek, okazuje się, że na tym nie koniec.

Spis treści

  1. Szukaj dobrych tkanin
  2. Wybieraj wygodne ciuszki
  3. Bierz pod uwagę cenę
  4. Unikaj nadmiaru ozdób
  5. Kupuj ubranka łatwe do założenia
  6. Wybierz dobry rozmiar
  7. Zastanów się na kolorem

Szukaj dobrych tkanin

Jakie wybrać ubranka dla niemowlaka? Przede wszystkim, zastanawiając się nad wyborem konkretnego produktu, warto sprawdzić jego metkę. Dla dzieci najlepsze są naturalne tkaniny, czyli bawełna, jedwab, len, bambus oraz wełna.

Ubranka nie powinny być wyłącznie wykonane z materiałów syntetycznych (akryl, nylon, poliester i wiskoza), które mogą podrażniać delikatną skórę niemowlęcia. Dodatkowo nieprzepuszczający powietrza materiał grozi potówkami.

Ubranka, które mają w składzie 80-90 procent materiałów naturalnych i od 10 do 20 procent włókien syntetycznych nie są złe! Podczas kupowania ubranka dla niemowlaka, zwróć szczególną uwagę na skład sweterka. Wytworzony tylko i wyłącznie z wełny będzie "gryzł" i kiepsko się prał. Dobrze jest znaleźć taki, który oprócz wełny ma niewielką ilość akrylu.

Czytaj również: Rozmiar ubranek dla noworodka - jaki wybrać?

Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

Co męczy niemowlaka?

Wybieraj wygodne ciuszki

Warto pamiętać, by nie ubierać kilkumiesięcznego dziecka w eleganckie, ale niezbyt wygodne stroje na co dzień. Tak małe dzieci większość czasu spędzają na rękach rodzica czy w łóżeczku i nie czują się najlepiej w balowych sukienkach wykonanych ze sztucznych materiałów czy w spodniach na szelkach i koszulach z muchą...

Niektóre z ubrań "gryzą" i podwijają się, zadzierają, nierówno układają i ugniatają pod pleckami. Niemowlę nie powie, że dużo przyjemniej bawi mu się w legginsach czy dresach niż opiętych i krępujących ruchach dżinsach. Dlatego tak ważny jest zakupowy rozsądek rodzica.

Bierz pod uwagę cenę

Wchodząc do sklepu z ubraniami dla niemowląt, nierzadko mamy ochotę kupić prawie wszystkie z nich: są przecież takie kolorowe i zachęcające. Jedynym, co nas powstrzymuje przed zakupowym szaleństwem, jest cena ubrań dla dzieci, które nierzadko kosztują tyle samo, co odzież dla dorosłych. Jeśli zależy ci na tańszym zakupie ubranek, skorzystaj z promocji w sieciówkach lub poszukaj ich w internecie.

Oczywiście nie brakuje także sklepów z tanią odzieżą dziecięcą, które część mam uwielbia, a część krytykuje, wiedząc, że jakość przynajmniej części ubranek pozostawia wiele do życzenia. Jeśli ubranie jest wykonane z dobrej jakości materiałów, powinno przetrwać wiele prań.

Część rodziców uważa, że im taniej, tym lepiej, ponieważ dziecko szybko wyrasta z ciuszków, a poza tym gdy kupka niemowlaka je pobrudzi - nie żal będzie wyrzucić.

Unikaj nadmiaru ozdób

Wszystko, co znajduje niemowlak, po kilku sekundach wędruje do jego buzi. To samo zapewne zrobi, jeśli oderwie guzik od koszuli albo cekin z bluzeczki, więc warto takich ubranek unikać. Podobnie jak naklejonych aplikacji. Nadruk może nie wytrzymać wysokiej temperatury prasowania i zacząć się odklejać.

W końcu taki ciuszek ani nie będzie wyglądał korzystnie, ani nie będzie bezpieczny dla dziecka, które może się nim bardzo zainteresować i chcieć zjeść kawałek.

Kupuj ubranka łatwe do założenia

Jak kupować ubranka dla niemowlaka? Warto zwrócić uwagę na to, aby było łatwe przy zakładaniu. Na pewno sprawdzi się kopertowe body. Bluzeczka czy bielizna starszych dzieci może mieć guziczki na ramionku. Rozpięte body z pewnością pomieści główkę dziecka i ułatwi ubieranie. Są także dostępne w sklepach body bez zatrzasków.

Ubranka takie mają zakładki na ramionkach - nie jest to jednak najlepszy wybór. Jeśli dziecko się kręci, ubranko może się zsunąć i odsłonić klatkę piersiową.

Lepiej nie zaopatrywać się w ubranka zapinane na plecach. Nie są one najprostsze podczas ubierania. Niedoświadczony rodzic może się zestresować, a dziecko też może zdenerwować się zbyt długim ubieraniem.

Czytaj: Czy prać ubranka niemowlaka z ubraniami dorosłych?

Smółka, werandowanie, rampersy... Czy wiesz, co oznaczają te i podobne pojęcia?

Wybierz dobry rozmiar

Niemowlęta rosną bardzo szybko. Idąc na zakupy, dobrze jest sprawdzić, które ubranka najbardziej na dziecko pasują. Jeśli ubranko o rozmiarze 74 zaczyna robić się przymałe i na oko dajemy mu jeszcze miesiąc, lepiej od razu kupić coś w rozmiarze 80.

Zastanów się na kolorem

W ubrankach dziecięcych dominują dwa kolory: różowy i niebieski. Nie zawsze jednak istniało przekonanie, że róż jest dla dziewczynek, a błękit dla chłopców. Kolorowe ciuszki dla dzieci pojawiły się w sprzedaży w latach 20. XX wieku. Zanim do tego doszło, przez wieki niemowlęta aż do ukończenia 6. roku życia ubierane były głównie na biało.

Dlaczego? Biel symbolizowała wówczas czystość, niewinność i nowy początek, ale powód był jeszcze jeden - wynikało to głównie z praktyczności - białe ubranka tak samo jak i białe pieluchy łatwiej wybielić.

Kupując ubranka nie myśl jedynie o kolorystycznych stereotypach. Warto wybierać po prostu ubranka pastelowe, które zawierają mniej barwników, a to oznacza, że są zdrowsze dla skóry niemowlęcia.

Warto też pamiętać o praniu - wrzucając do pralki pastelową garderobę możesz być pewna, że nic nie zafarbuje. Nie odrzucaj więc strojów, które są mlecznożółte, brzoskwiniowe, miętowe, pistacjowe, fiołkowe, morskie, kremowe czy szare.

Czytaj też: Dlaczego różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca?

Czy dziecko powinno uczyć się chodzić w butach czy boso?

Wareto wiedzieć

Kiedy kupić dziecku pierwsze buty?

Zastanawiając się nad tym, jak wybierać ubranka dla niemowlaka, należy pamiętać również o butach. Pierwsze buciki dla niemowlaka, który naukę chodzenia ma jeszcze przed sobą, mają służyć głównie temu, aby dziecko miało cokolwiek na stopkach. Takie buciki najczęściej są wykonane z miękkiego materiału i wyglądem przypominają po prostu kapcie.

Niemowlęce papucie powinny sięgać za kostkę.Gdy dziecko próbuje stawiać pierwsze kroczki, warto kupić buciki wykonane ze sztywniejszego materiału. Najlepiej gdyby były ze skóry. Sztywna podeszwa ułatwi niemowlęciu chodzenie.

Co wybrać latem w przypadku chodzącego dziecka? Zakryte paluszki w butach dziecka to przede wszystkim bezpieczeństwo. Chodzi o to, by stopka dziecka była chroniona przed różnymi urazami. Problem pojawia się, kiedy rozpoczyna się upał, a stopka dziecka nie oddycha... Czy nie można zakładać sandałków z odkrytymi palcami? Można!

Jednak trzeba zwrócić uwagę na pewien szczegół. Paluszki nie mogą wystawać poza wkładkę, czyli buty powinny być o pół rozmiaru a nawet rozmiar za duże. Co więcej przód bucika powinien unosić się delikatnie do góry. Jeśli wybiera się buty z zabudowaną piętą, materiał powinien być miękki.

A co z sandałami dla dzieci na paseczek? Należy zwrócić uwagę na to, by stopa dobrze trzymała się buta. Warto więc sięgnąć po sandałki z trzema paseczkami.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza